شنبه، ۱۵ آذر ۹۹ - ۱۰:۰۵
دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری

دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری با کمک داده های فوق العاده تلسکوپ گایا ترسیم شد. در ادامه این مطلب از میهن…

دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری با کمک داده های فوق العاده تلسکوپ گایا ترسیم شد. در ادامه این مطلب از میهن پست این خبر را بررسی میکنیم.

«آژانس فضایی اروپا» با استفاده از تلسکوپ فضایی «گایا» به اطلاعات جدید و جزئیات بیشتری از کهکشان راه شیری دست یافته‌ است. جدیدترین نقشه سه بعدی کهکشان با حدود 2 میلیارد ستاره به آژانس فضایی اروپا کمک می‌کند تا فواصل بین ستاره‌ها را دقیق‌تر از قبل اندازه گیری کنند. دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری

«جوس دو بروژنه» یکی از دانشمندان پروژه گایا در آژانس فضایی اروپا در بیانیه‌ای گفت:

«داده‌های جدید گایا گنجینه‌ای از اطلاعات جدید در اختیار ستاره شناسان قرار می‌دهد.»

باتوجه به اطلاعات جدید، تعداد کل ستاره‌هایی رصد شده در طول مدت 7 سال به حدود 2 میلیارد ستاره می‌رسد. دیگر مزیت این نقشه سرشماری دقیق بیش از 300 هزار ستاره در همسایگی ما است که در فاصله 326 سال نوری از خورشید قرار گرفته‌اند.

دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری

این تعداد شامل 92 درصد از ستاره‌هایی است که گمان می‌رود در این ناحیه هستند و حدود 100 برابر بیشتر از برآوردهای قبلی در سال 1991 است.

تعیین فاصله بین سیاره‌ها و اجرام آسمانی از زمین موضوع مهمی است و خبر از میزان درخشش و نور اجرام آسمانی می‌دهد. داده‌های جدید اطلاعات دقیق‌تر و کامل‌تری از مکان ستاره‌ها، مسیر حرکت آنها و شدت روشنایی آنها نسبت به اطلاعات قدیمی ارائه می‌دهند. این اطلاعات آنقدر دقیق هستند که براسا آنها می‌توان گفت خورشید در مسیر مستقیم حرکت نمی‌کند.

«کارولین هارپر» ریاست آژانس فضایی انگلستان گفت:

«گایا طی هفت سال گذشته در حال جمع آوری داده‌هایی برای تهیه نقشه سه بعدی کهکشان است. به لطف داده‌های جمع آوری شده توسط تلسکوپ‌های گایا، امروز دقیق‌ترین اطلس سه بعدی کهکشان با 2 میلیارد ستاره در اختیار داریم.»

دقیقترین نقشه سه بعدی کهکشان راه شیری

نقشه جدید به ستاره شناسان کمک می‌کند تا حرکت 40 هزار ستاره در 1.6 میلیون سال آینده را پیش بینی کنند. جمع آوری داده‌ها توسط تلسکوپ‌های فضایی ادامه دارد و در سال 2022 کامل‌تر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *