پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۵:۱۸

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که گسترش دامنه تروریسم به نفع کشورهای منطقه نیست و آمریکا مرتکب خطای استراتژیک…

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که گسترش دامنه تروریسم به نفع کشورهای منطقه نیست و آمریکا مرتکب خطای استراتژیک در عراق شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علاء الدین بروجردی در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: برخی از کشورها تلاش دارند تا شکست خود در سوریه را در عراق جبران کنند.

وی با تاکید بر اینکه آمریکا از داعش حمایت می کند، افزود: دود تروریسم به چشم عربستان و آمریکا خواهد رفت. بروجردی تاکید کرد که اگر عربستان داعش را در لیست تروریسم قرار داده است باید اکنون اقدامات این گروه را در عراق محکوم کند.

عضو  کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی ایران تاکید کرد که عربستان باید دیدگاههایش را در قبال منطقه به ویژه در خصوص کشتار مسلمانان در عراق یا سوریه تغییر دهد.

وی افزود: آنچه در عراق روی داده است مقدمه و سرآغاز تغییرات در منطقه است ولی تجربه سوریه شکست این تغییرات را ثابت کرده است.

بروجردی تاکید کرد که ملت عراق جازه نمی دهد که حوادث این کشور به درگیری های طائفه ای منجر شود زیرا این در راستای خدمت به اسرائیل و آمریکاست.

وی با اشاره به روابط مستحکم ایران با دولت نوری المالکی، سیاستمداران و مرجعیت دینی در عراق تاکید کرد که تا زمانی که دولت عراق درخواستی از ایران نداشته باشد، تهران در امور داخلی عراق دخالت نمی‌کند.

بروجردی شرایط و اوضاع کنونی سوریه را بسیار بهتر از گذشته دانست و گفت: پیش از این رفتن به حلب امکانپذیر نبود ولی اکنون این امر میسر شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به روابط ایران و عربستان اشاره کرد و گفت: روابط ایران و عربستان برای بهتر شدن، به زمان و مقدچینی بیشتری نیاز دارد .

بروجردی به دخالت ترکیه در سوریه اشاره کرد و گفت: ترکیه از افراد مسلح در سوریه حمایت می‌کند و باید در دیدگاه خود در قبال حوادث منطقه تجدید نظر کند.

وی به اختلاف نظر ایران با ترکیه در پرونده سوریه اشاره کرد و افزود: ایران با ترکیه در خصوص پرونده سوریه اختلاف نظر دارد و آنکارا هنوز نظرش را درباره سوریه تغییر نداده است.

بروجردی با تاکید بر اینکه ترکیه از نظر امنیتی ، اقتصادی و سیاسی از تحولات جاری در سوریه نگران است، گفت: ترکیه عضو پیمان آتلانتیک شمالی”ناتو” است و همسو و همگام با آمریکاست و به همین دلیل چنین سیاست هایی را در قبال سوریه در پیش گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.