جمعه، ۱۷ مرداد ۹۳ - ۱۱:۲۰

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از دوران صفویه را دوران طلایی ایران در هنر معماری، تحولات فرهنگی و سیاسی را معرفی کرد. به…

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان از دوران صفویه را دوران طلایی ایران در هنر معماری، تحولات فرهنگی و سیاسی را معرفی کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رسول اسماعیل‌زاده رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان در مراسم خطائی گئجه سی در تالار شمس عطار مجتمع فرهنگی هنری فدک اردبیل با ابراز تاسف از بی‌تفاوتی و ناآشنایی برخی از نسل دانش‌آموخته‌ امروز به جایگاه و عظمت شاه اسماعیل و تحولات دوران صفویه گفت: ویژگی که در این زمینه برای اردبیل ممتاز و شاخص است همخوانی مرثیه با ردیف مقام است که نمونه اعلای آن را در مرصع‌خوانی سلیم موذن‌زاده و دیگر بزرگان فاخر این سرزمین شاهد هستیم.

وی قلم شاه اسماعیل خطایی را مهمتر از شمشیرش دانست و افزود: جای تاسف است که بزرگان ادبی و مفاخر این کشور و حتی دانش‌آموختگان رشته‌های ادبیات با کلیات دیوان شاه اسماعیل خطایی و منظومه‌های ارزشمند شعر و غزل او ناآشنا هستند و به جای آنکه در این عرصه پایان‌نامه‌های تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری نوشته شود ما به برخی حوزه‌هایی روی آورده‌ایم که هیچ همخوانی‌ای با ادبیات فرهنگ و هنر این دیار ندارند.

رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان خدمات شاه اسماعیل خطایی را برای این مرز و بوم خدماتی ماندگار عنوان و اظهار کرد: شاه اسماعیل تنها شاعر نبوده بلکه خطیبی توانا، سیاست‌مداری باهوش و عارف و مفسر و تاریخ‌دانی کارکشته بوده که هنوز نتوانسته‌ایم جلوه‌های مختلفی از توانمندی او را نشان دهیم.

در ادامه طاهر شریفی، معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل گفت: جنگ چالدران 500 سال پیش رخ داد و در این جنگ سربازان شاه اسماعیل خطایی در برابر قشون عثمانی مغلوب شدند اما پیروزی حقیقی از آن مردم ایران بود چرا که مقاومت سربازان این منطقه و جانفشانی‌های آنها در تاریخ به یادگار مانده است.

شریفی از تلاش برای ثبت 4 مرداد به عنوان روز اردبیل در تقویم کشور با مصوبه شورای انقلاب فرهنگی و فرهنگ عمومی کشور خبر داد و گفت: امیدواریم از سال آینده روز اردبیل به صورت ملی و با شکوهی خاص برگزار شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.