یکشنبه، ۲۱ آذر ۹۵ - ۱۰:۳۷
دوران نوسنگی

دانشمندان صورت یک مرد متعلق به دوران نوسنگی را در حالی بازسازی کردند که جمجمه این فرد در سال ۱۹۵۳ در حاشیه غربی…

دانشمندان صورت یک مرد متعلق به دوران نوسنگی را در حالی بازسازی کردند که جمجمه این فرد در سال ۱۹۵۳ در حاشیه غربی فلسطین کشف شده بود . دانشمندان صورت این مرد که احتمالا فرد مهمی بوده را با استفاده از گچ بازسازی کرده و در حال مطالعه آن هستند برای مشاهده توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید .

دوران نوسنگی در حقیقت عصر شروع کشاورزی و اهلی کردن دام ها است . بسیاری از باستان شناسان شروع این دوره را از حدود ده هزار سال پیش تخمین می زنند . اما در مورد جمجه این فرد باید گفت که این جمجمه ابتدا در سال ۱۹۵۳ در منطقه آریکا در فلسطین کشف شد . گفته می شود محل دفن این فرد با گچ پر شده بود به همین دلیل باستان شناسان اعتقاد دارند او در زمان خودش فرد بسیار مهمی بوده اما هویتش بصورت دقیق مشخص نیست . لازم به ذکر است که در کنار این جمجمه ، جمجمه های دیگر گچ شده ای نیز وجود داشت اما به دلیل نوع نگهداری این جمجمه خاص یکی از معروف ترین آنها به شمار می آید .

دانشمندان ابتدا با تهیه یک سی تی اسکن جزئیات مناسبی از صورت این فرد بدست آوردند و با کمک این جزئیات تصویر سه بعدی از ظاهر فرد را شبیه سازی کردند . آنها در تصویربرداری های دقیق تر متوجه شدند که یکی از آرواره‌ ها زیر گچ پنهان شده و چند دندان پوسیده نیز هنوز وجود دارد . همچنین دانشمندان علائمی از بستن پلاژیوسفالی روی سر فرد پیدا کردند که برای شکل دادن  جمجمه از آن استفاده می شد ، به این شکل که پشت و جلو  سر به حالت کشیده در می آید.

آنها سپس با تمامی اطلاعات یاد شده اقدام به بازسازی صورت این مرد کردند . اما برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر در مورد رنگ مو و رنگ چشم دانشمندان باید به DNA این فرد دسترسی داشته باشند . متاسفانه جمجمه به شکلی است که نمی توان با استفاده از روش های معمول DNA آن  را بررسی کرد چراکه ممکن است باعث آسیب دیدگی آن شود .

[highlight]منبع : sciencealert[/highlight]

6 دیدگاه برای “دانشمندان صورت یک مرد متعلق به دوران نوسنگی را بازسازی کردند”

 1. هلیا گفت:

  دنیا پزشکی ۵۰ سال دیگه مرده رو زنده میکنه

  1. رحیم گفت:

   آره واقعا. احتمالا خبر بعدی این باشه دایناسورها زنده شدن فلان دانشمند به وسیله فلان علم زنده شد.هههههههههه

 2. هاله گفت:

  شایدم فرد شروری بوده

 3. مستور گفت:

  بنده خدا خیلی هم زشت بوده

 4. تی ان تی گفت:

  بابا دست از سر این مرده ها بردارید آخه جمجمه یارو رو میخواید چه کار

 5. رضوان گفت:

  قیافه ما آدم ها چندان هم تغییر نکرده ، فقط ما الان دماغ عمل می کنیم . خخخخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.