دوشنبه، ۱۷ مهر ۹۶ - ۱۲:۳۹
دوربین دوگانه

همانطور که می دانید دوربین دوگانه یکی از ویژگی های مدرن گوشی های جدیدی همچون  آیفون ۷، پی ۱۰، آنر ۸ و ال…

همانطور که می دانید دوربین دوگانه یکی از ویژگی های مدرن گوشی های جدیدی همچون  آیفون ۷، پی ۱۰، آنر ۸ و ال جی جی ۶ است. اما این نوع دوربین دقیقا چه مزیت هایی نسبت به دوربین های معمولی دارد . در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. با میهن پست همراه شوید.دوربین دوگانه بطور کلی یک ماژول دوربین است که دارای دو سنسور بوده و این دو سنسور برای عمل عکاسی بصورت ترکیبی با یکدیگر کار می کنند و یا ممکن است بطور جداگانه این عمل را انجام دهند. اما سنسور اول با بهترین کیفیت ممکن قسمت رنگی سوژه را ثبت کرده و پس از آن سنسور دوم به ثبت جزئیات بیشتر به تصویر نهایی عمق می بخشد. البته باید این را هم بدانید که هر شرکتی استراتژی خاص خود را برای استفاده از این دو سنسور دارد.

تصاویر با بعد بیشتر : یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دوربین دوگانه، عمق بخشیدن و در واقع انتقال حس پرسپکتیو است. برای مثال میت ۹ هواوی از حسگر دوم خود استفاده می‌کند تا عمق و فاصله را بسنجد و در نتیجه تصویری نزدیک به تصویر سه‌بعدی ارائه دهد.هر چند این موضوع باعث ثبت تصاویر جذاب می‌شود؛ اما مهم‌ترین کاربرد دوربین دوگانه، عمق بخشیدن به تصاویر نیست. در واقع تحلیل عمق سوژه‌ و فاصله آن‌ باعث به دست آمدن نتایجی می‌شود که استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

دوربین دوگانه

افکت بوکه : محتوای بیشتر که توسط حسگر دوم ثبت می‌شود، باعث خواهد شد تصاویر شارپ‌تر و واضح‌تر به نظر برسند. برای مثال اچ‌تی‌سی وان ام ۸، فیلترهایی برای تغییر رنگ بخش‌های مختلف عکس و حتی بریدن و انتقال بخش‌هایی از تصویر به عکس‌های دیگر داشت.جالب‌ترین اتفاق در بخش‌هایی از تصویر به وقوع می‌پیوندد که از فوکوس خارج هستند. مات کردن پس‌زمینه که به آن افکت بوکه گفته می‌شود، باعث واضح‌تر شدن سوژه‌ی عکاسی خواهد شد.

دوربین دوگانه

واقعیت افزوده : دوربین مورد استفاده در فب ۲ پرو لنوو، علاوه بر حسگری برای ثبت تصاویر رنگی، لنز Fish-Eye و دوربینی دیگر با نام Time-of-Flight دارد که در واقع آن را به دوربینی سه‌گانه تبدیل می‌کند. ایده‌ی این فناوری بسیار ساده است؛ لیزر مادون قرمزی که در این دوربین تعبیه شده، اشعه‌ای می‌تاباند که بازتاب آن نیز توسط حسگر دریافت می‌شود. عمق میدان با استفاده از عملیات الکتریکی که حاصل از تابش و بازتاب اشعه‌ی مادون قرمز است، به‌صورت دقیق محاسبه می‌شود. این موضوع دلیل اصلی علاقه‌ی گوگل به این نوع دوربین‌ها در پروژه‌ی تانگو است؛ چرا که با استفاده از دوربین‌ها می‌توان محتوای واقعیت افزوده‌ی باکیفیتی دریافت کرد. علاوه بر عمق میدانی که دوربین به ارمغان می‌آورد، گوشی هوشمند با استفاده از حسگر‌ها می‌تواند موقعیت شما در اتاق را نیز شناسایی کند.

دوربین دوگانه

تصاویر با جزئیات بیشتر : هواوی پی ۹، میت ۹ و آنر ۸ روش خاصی برای استفاده از دوربین دوگانه دارند. سنسور دوم این گوشی‌ها مونوکروم است و در واقع تنها تصاویر سیاه و سفید را به ثبت می‌رساند؛ اما این حسگر وظیفه‌ی به ثبت رساندن جزئیات را دارد. رنگ بخش‌های مختلف با استفاده از حسگر اول با پردازش‌های نرم‌افزاری به آن اضافه می‌شود.در مجموع می‌توان گفت استفاده از دوربین دوگانه باعث ثبت بیشتر جزئیات در تصاویر خواهد شد تا بتوانید بهترین تصویر ممکن را از سوژه‌ی مورد نظر به ثبت برسانید.

دوربین دوگانه

جزئیات بیشتر حتی در محیط‌ های کم‌نور : مدیریت نور سوژه‌ی مورد عکاسی بسیار مهم است و در واقع مهم‌ترین چالش عکاس به شمار می‌رود؛ حتی اگر عکاس حرفه‌ای باشد. با این حال ممکن است عکاس حرفه‌ای راهی کوتاه برای مقابله با این مشکل پیدا کند؛ اما عکاس آماتور در این مواقع و زمانی که تاریکی شب سایه افکنده است، به مشکلی بزرگ برمی‌خورد.اما خوشبختانه، لنز دوم در این مواقع به کمک می‌آید. این سنسور جزئیات را به ثبت می‌رساند تا پس از ثبت تصویر، نور بیشتری به آن اضافه شود. با این حال تصویر به‌دست‌آمده ممکن است همواره بهترین نباشد و حتی شاید بتوان با یک حسگر، تصویر بهتری به ثبت رساند. برای مثال دوربین پیکسل گوگل را می‌توان عنوان کرد که با حسگر خود تصاویری خارق‌العاده در نور کم به ثبت می‌رساند.

دوربین دوگانه

زوم کردن با کمترین تأثیر بر کیفیت :برخی گوشی‌های هوشمند مانند آیفون ۷ پلاس، برای در اختیار گذاشتن امکان زوم با کمترین تأثیر در کیفیت، از دوربین دوگانه بهره می‌برند. ال‌جی جی ۶ نیز در عمل تأثیری مشابه دارد اما روشی متفاوت برگزیده است؛ به این صورت که یکی از سنسورهای مورد استفاده میدان دید بیشتری دارد و در نتیجه سوژه‌های بسیار بیشتری در خود جا می‌دهد و در واقع امکان زوم معکوس را در اختیار کاربر می‌گذارد.

دوربین دوگانه

[highlight]منبع  [/highlight] androidpit

4 دیدگاه برای “دوربین دوگانه چه مزایایی نسبت به دوربین های معمولی دارد ؟”

 1. لیلی گفت:

  عجب تکنولوژیی

 2. پرویز گفت:

  اصلا اسمی از سامسونگ نبود

 3. يزدان گفت:

  عالی ان

 4. زري گفت:

  زوم خیلی مهمه تو دوربین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.