سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۲

عبادالله پروانه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر ضرورت آگاهی دامداران و دهیاران روستاها در باره…

عبادالله پروانه روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با تاکید بر ضرورت آگاهی دامداران و دهیاران روستاها در باره این بیماری افزود: در این کلاس شرکت کنندگان با ویروس بیماری لمپی اسکین و اهمیت مبارزه و نحوه پیشگیری با آن آشنا شدند.

وی تصریح کرد: در این کلاس که با همکاری اداره ترویج و شبکه دامپزشکی صحنه برگزار شد، در باره علائم بیماری و دوره بیماری، علائم کلینیکی، نحوه درمان و شیوه های انتقال آن توضیحات لازم توسط کارشناسان به شرکت کنندگان ارائه شد.

مدیر جهاد کشاورزی صحنه در ادامه خاطرنشان کرد: در پایان این کارگاه آموزشی از تمامی دامداران منطقه درخواست شد تا نسبت به گزارش دهی بموقع در صورت دیدن علائم بیماری و همکاری لازم با اکیپ های دامپزشکی در مورد واکسیناسیون همکاری لازم را داشته باشند.

وی در ادامه تصریح کرد: ویروس لمپی اسکین به وسیله پشه و مگس منتقل می شود و تنها راه مقابله با آن سم پاشی و ضد عفونی دام و جایگاه آن، مایه کوبی دام های حساس، معدوم کردن گاوهای بیمار و رعایت ضوابط بهداشتی و قرنطینه ای است.

پروانه اظهار کرد: برخی از این اقدامات نظیر بازدید مستمر کارشناسان از دامداری ها برای تشخیص سریع و مدیریت بیماری، سم پاشی، واکسیناسیون دام ها و همچنین آموزش دامداران انجام شده و برای کنترل و پیشگیری از وقوع این بیماری همکاری دامداران و گزارش سریع موارد مشکوک به شبکه دامپزشکی شهرستان ضروری است.

وی در زمینه عدم امکان انتقال این بیماری از طریق گوشت و مصرف فرآورده های دامی گفت: اغلب میکروب های موجود در شیر مصرفی با حرارت بالا و عملیاتی که بر روی آن انجام می شود از بین می رود و از طریق مصرف گوشت نیز این بیماری قابل سرایت به انسان نیست.

بیماری وارداتی لمپی اسکین که بیماری آفریقایی نیز به آن گفته می شود یک بیماری جدید در کشور است که در کرمانشاه مشاهده شده و طی یک ماه اخیر موجب ابتلای تعدادی از دامهای سنگین استان به این بیماری که یک ویروس خارجی و از جنس آبله گاوی است، شده است.

7454/567

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.