شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۳:۰۷

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران ،نورالدین درمنان امروز اظهار کرد: شهرستان دوره با مساحت هزار و 629 کیلومتر مربع دارای سه بخش،…

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران ،نورالدین درمنان امروز اظهار کرد: شهرستان دوره با مساحت هزار و 629 کیلومتر مربع دارای سه بخش، 6 دهستان و 202 روستا بوده که محصور بین شهرستان‌های کوهدشت از غرب، خرم‌آباد از شرق، نورآباد از شمال و پلدختر از جنوب است.

وی افزود: دوره شهرستانی است با 80 سال سابقه که تشکیل بخشداری و فرمانداری آن در سال 86 مصوب و در سال 88 نخستین فرماندار دوره منصوب شد.

درمنان اضافه کرد: در این شهرستان به علت فراهم نبودن زیرساخت‌های بخش راه، آب و سیستم گازرسانی، هشت درصد جمعیت در شهر و 92 درصد جمعیت در روستا ساکن هستند.

این مسئول تصریح کرد: برخی از ادارات شهرستان به صورت نمایندگی مستقر هستند و تعدادی از ادارات هنوز استقرار نیافته‌اند، این در حالی است که به دنبال توسعه شهرستان هستیم و در این راستا مدیران و افراد باید وظایف خود را به درستی انجام دهند.

فرماندار دوره چگنی ادامه داد: رودخانه کشکان که از مسیر شهرستان دوره چگنی می‌گذرد، قابلیت بهره‌برداری و استفاده به عنوان آب شرب را داراست.

وی با بیان اینکه دوره چگنی یکی از قطب‌های معادن سنگ تزئینی در کشور محسوب می‌شود، تصریح کرد: به منظور اشتغال‌زایی و رونق صنعت سنگ به دنبال ایجاد صنایع جانبی از قبیل شهرک فرآوری سنگ هستیم، همچنین با فراهم کردن شرایط بهره‌برداری از معادن قیر می‌توان رونق بهتری به کسب و کار و اشتغال بخشید.

درمنان خاطرنشان کرد: 45 هزار هکتار زمین کشاورزی قابل بهره‌برداری در این شهرستان وجود دارد و با وجود داشتن روان آب‌ها و سراب‌های بسیار در شهرستان، 38 هزار هکتار از این زمین‌ها دیم است که در این حوزه برای رسیدن به جایگاه بهتر تلاش می‌کنیم.

وی با اشاره به استعداد بسیار شهرستان در توسعه بخش‌های کشاورزی، دامپروری و ایجاد باغ‌های مثمر اظهار کرد: در صورت رسیدگی و توجه لازم به بخش دامپروری به خصوص دام سبک و پرورش مرغ می‌توانیم یکی از قطب‌های تولید گوشت سفید باشیم، همچنین انار این منطقه با انار تنگ سیاب کوهدشت می‌تواند برابری و رقابت کند و برنج آن به خصوص در بخش ویسیان زبانزد است.

درمنان آمادگی فرمانداری شهرستان دوره چگنی را برای جذب سرمایه‌گذار در بخش گردشگری اعلام کرد و افزود: پارک شوراب با مساحت 570 هکتار یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های جنگلی استان است که در مسیر جاده ترانزیت شمال به حنوب قرار دارد و امامزاده پیرشمس‌الدین و امامزاده حیات‌الغیب سالانه شاهد حضور مسافران و گردشگران بسیاری است.

این مسئول خاطرنشان کرد: گردنه شبانان با داشتن چشم‌انداز زیبا زمینه احداث سایت گردشگری و سرمایه‌گذاری در بحث گردشگری را داراست.

فرماندار دوره چگنی گفت: گویی که خداوند همه زیبایی‌ها را یکجا در این شهرستان خلق کرده است و اگر از این منابع خدادادی به خوبی استفاده شود، معضل بیکاری برطرف خواهد شد.

انتهای پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.