پنجشنبه، ۲۵ مهر ۹۸ - ۱۰:۴۳
دوش گرفتن در شب

دوش گرفتن در شب از دیدگاه محققان دارای مزایای زیاد است مثلا در تحقیقات اخیر مشخص شده است که دوش گرفتن در شب…

دوش گرفتن در شب از دیدگاه محققان دارای مزایای زیاد است مثلا در تحقیقات اخیر مشخص شده است که دوش گرفتن در شب پوست را شاداب تر و روشن تر می کند ؟

در این میان اگر می خواهید پوست صورت شما پوستی شفاف ، سالم و براق باشید حتما در کنار سایر ترفندهایی که تا به امروز یاد گرفته اید ، دوش گرفتن در شب را هم اضافه کنید چرا که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که حمام شبانه بیشتر از دوشی که اول صبح گرفته می‌شود برای پوست بدن مفید است.

وقتی حرف از حمام و دوش گرفتن می‌شود ، بسیاری از افراد معمولا نظرات مختلفی پیرامون دوش اول صبح یا حمام آخر شب دارند. برخی محققان معتقدند دوش گرفتن در شب که قبل از رفتن به رختخواب انجام می‌شود ، خواب آرامی را به دنبال دارد و دوش هنگام صبح‌ نیز شروع خوبی را برای یک روز فعالیت رقم می‌زند.

با این حال محققان با تحقیقات سالانه‌ای که روی این موضوع انجام داده‌اند، معتقدند حمام فواید و مضرات خود را دارد؛ در حالی که دوش گرفتن در شب تعریق، چربی‌های اضافی و مواد حساسیت‌زایی را که در طول روز به پوست بدن چسبیده‌اند، از آن جدا می‌کند، به پوست درخشندگی خوبی می‌دهد و به طور کلی، عمل خوبی برای از بین بردن آلودگی‌های روزانه است.

دوش گرفتن در شب

دوش گرفتن در شب

به عبارتی دیگر اگر شما کل روز در حال فعالیت و کار هستید و تعریق داشته‌اید، قبل از خواب حتما دوش بگیرید. بدن با قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و مواد حساسیت‌زا ، مستعد تحریک پوستی می‌شود. بنابراین، محققان توصیه می‌کنند حتما پیش از خواب دوش بگیرید تا این مواد مضر و خطرناک از پوست بدنتان پاک شود. این مسئله به ویژه هنگام بهار که مواد حساسیت‌زا شدت می‌گیرند از اهمیت بالاتری برخوردار است.

نکته قال توجه این است که صرف‌نظر از دوش گرفتن ، مهم‌ترین مسئله‌ای که محققان در این میان مطرح می‌کنند، شستشوی صورت قبل از رفتن به رختخواب و سر گذاشتن روی بالشت است. این کار به جلوگیری از ایجاد چربی روی پوست و تشکیل آکنه روی صورت کمک می‌کند.

حمام کردن علاوه بر این که دمای بدن را تنظیم می‌کند، به داشتن خوابی راحت کم می‌کند. برخی مطالعات حاکی از آن است که حمام عصرگاهی و حداقل 90 دقیقه پیش از خواب به بالا رفتن و سپس کاهش دمای بدن کمک می‌کند که در نتیجه خواب راحتی را به دنبال خواهد داشت.

در واقع، دوش گرفتن در شب و قبل از خواب به دلیل کاهش میزان هورمون کورتیزول ، مانند یک آرامبخش و کاهش‌دهنده استرس عمل می‌کند. کورتیزول نوعی هورمون استروئیدی است که توسط غدد آدرنال تولید شده و به بدن در واکنش به استرس و تنظیم قند خون و مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند.

نه تنها پوست صورت بلکه تمام پوست بدن شب‌ها خود را بازسازی می‌کند. به این معنا که وقتی ما می‌خوابیم، سلول‌های مرده پوست دچار ریزش می‌شوند و پوست جدیدی ساخته می‌شود. به همین دلیل محققان معتقدند که قبل از خواب حمام کنید تا آلاینده‌ها و موادی که منافذ پوستی را مسدود کرده‌اند، از روی پوست پاک شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *