پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۹:۱۷

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی بعد از ظهر پنج شنبه در هشتمین شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان با بیان اینکه…

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالناصر همتی بعد از ظهر پنج شنبه در هشتمین شورای برنامه ریزی و توسعه استان همدان با بیان اینکه بانک ملی جزو بانک های بزرگ و پر افتخار کشور است و افراد زیادی در طول 86 سال در این بانک خدمت کرده اند، اظهار داشت: از نظر دارایی و ثروت بانک ملی بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه چند روز پیش نیز رئیس جمهور بانک ملی را بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور دانست، بیان کرد: بانک ملی صدمات سنگینی خورده است و مسائلی پیش آمد که سبب وارد شدن آسیب به بانک ملی شد.

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه 44 هزار نفر در بانک ملی سراسر کشور مشغول به کار هستند، بیان کرد: هم اکنون معوقات سنگین زیادی بر دوش بانک ملی است.

13 هزار میلیارد تومان معوقات بخش خصوصی به بانک ملی است

همتی با بیان اینکه امروز 13 هزار میلیارد تومان معوقات بخش خصوصی به بانک ملی که به طور قاطع می توانم بگویم رقم واقعی بالای 20 هزار میلیارد تومان است، ادامه داد: دولت به تنهایی 15 هزار میلیارد تومان به بانک ملی بدهکار است و از مجلس درخواست کرده ایم که کمک کند تا بدهی های دولت را زود تر وصول کنیم.

وی افزود: بک سال گذشته تقریبا بانک ملی را بسته بودم و برای این کار نیز دلیل داشتم چراکه نمی خواستم شاهد نابودی بانک ملی باشم و اگر این روند ادامه پیدا می کرد دچار مشکلات جدی می شدیم.

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه ساختار و فرایندهای بانک ملی اصلاح شد، عنوان کرد: بانک ملی هنوز مشکلاتی دارد و این مشکلات کم نیست.

عبد الناصر همتی با بیان اینکه 12 هزار میلیاد تومان مانده تسهیلات بانک ملی با نرخ متوسط 11 درصد است در حالی که هم اکنون در بازار با نرخ 22 درصد در حال جمع آوری پول هستیم که با سپرده 25 درصد می شود، افزود:  15 هزار میلیارد تومان نزد دولت است که حتی حاضر  نیست سود آن تعلق بگیرد و میانگین سودی که دولت به بانک ملی می دهد هشت درصد است.

وی با بیان اینکه 13هزار میلیارد تومان نیز دست مردم  است و نیمی از این 13 هزار میلیارد تومان در دست 54 نفر است، بیان کرد: 54 نفری که به طور میانگین هر کدام 100 میلیارد تومان بدهکار هستند از 500 میلیاردی تومانی تا 70 میلیاردی تومانی در بین این 54 نفر بدهکاری وجود دارد، با چنین وضعیتی چطور انتظار می رود از یک بانک که بتواند در طرح های توسعه شرکت کند و منابع کافی برای قانون داشته باشد.

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه توانستیم اضافه برداشت بانک مرکزی را در یک سال گذشته به حداقل برسانیم و نرخ ها را نظم و نظام بدهیم با دولت تعامل خوبی داشتیم، ابراز داشت: با بدهکاران به طور جدی صحبت کردیم تمهیداتی پیش بینی شد که بتوانیم بدهی ها را وصول کنیم تا بانک از این حالت بیرون بیاید.

85 درصد تامین مالی در کشور از سوی بانک انجام می شود

همتی با بیان اینکه معتقد هستیم اقتصاد ایران بانک محور است و 85 درصد تامین مالی در کشور از سوی بانک انجام می شود، افزود: خواهش دارم که علیه بانک ها صحبت نکنید چراکه در آخر باید با همین بانک ها توسعه را انجام دهید و کسی نیست که برای طرح های توسعه ای پول بیاورد و حتی اگر بانک ها بد باشند و مشکل داشته باشند باید به آنها کمک و از آنها حمایت کنیم.

وی با بیان اینکه بپذیریم یا نپذیریم فعلا به بانک باید به عنوان محور توسعه توجه شود و چه دولت و چه مجلس همه باید به بانک ها توجه کنند، عنوان کرد: روند ها و شاخص ها نشان می دهد که حرکت به سمت رونق آغاز شده است و بانک ملی هم به طور جدی نقش خواهد داشت.

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه بانک ملی از ابتدای سال تاکنون 150 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است، عنوان کرد: بانک ملی در شرایط سخت توانست از بسیاری از بانک ها بهتر باشد و قابل مقایسه با هیچ بانک دیگری نیست.

عبد الناصر همتی با بیان اینکه بانک ملی پذیرفت برای یک مرحله 10 هزار میلیارد تومان وام ازدواج بدهد و هم اکنون به طور  میانگین روزانه سه هزار وام ازدواج در کشور می پردازد، اظهار داشت: در این شرایط سخت سال گذشته 70 درصد تعهد وام ازدواج را بانک ملی پذیرفت و 30 درصد به کل بانک های دیگر داده شد.

وی با بیان اینکه طرح هایی که در استان همدان می خواهد اجرا شود آنقدر سنگین نیست که بانک ملی نتواند وارد شود، بیان کرد: طرح های استان همدان برای چهار یا 10 میلیارد تومان و مبالغ پایینی مانند این مبالغ مانده اند و این ارقام برای بانک ملی عددی نیست در بانک ملی می توانیم هر عددی را به اعضای شورای برنامه ریزی و سرمایه گذاران بپردازیم.

بانک ملی تا دیروز به 218 هزار نفر وام ازدواج داده است

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه بانک ملی تا دیروز به 218 هزار نفر وام ازدواج داده است و به تنهایی دو برابر سیستم بانکی وام داده است، ابراز داشت: بانک ملی در همدان به هفت هزار و 480 نفر نفر وام ازواج داده است.

همتی با بیان اینکه بانک ملی نمی خواهد در تاریکی قدم بردارد و می خواهد شفاف باشد چراکه بانکی است که سال ها خدمت ارائه می دهد، تاکید کرد: در همدان حتما و قطعا در مورد پروژه ها به طور جدی وارد می شویم.

وی با بیان اینکه در سه ماه گذشته در کل کشور 410 پروژه دارای مشکل از جمله پروژه های نیمه کاره و بلا تکلیف بررسی شدند، ادامه داد: تا دیروز 330 پروژه در کشور را تعیین تکلیف کردیم که از این تعداد چند پروژه در همدان بوده است.

مدیر عامل بانک ملی ایران با بیان اینکه حیف است که شهر و استان همدان عقب ماندگی زیادی داشته باشد، بیان کرد: همدان پتانسیل صنعتی شدن را دارد اما عقب مانده است و باید از فرصت های پیش رو استفاده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.