دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۱۲:۰۱

ˈعلی پرزحمتˈ روز یکشنبه به مناسبت روز صنعت و معدن در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان قزوین افزود: دولت تدبیر و امید…

ˈعلی پرزحمتˈ روز یکشنبه به مناسبت روز صنعت و معدن در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان قزوین افزود: دولت تدبیر و امید از زمان آغاز فعالیت خود تا حد امکان در تسهیل امور مربوط به تولید و صنعت تلاش کرده اند.

وی با بیان اینکه استان قزوین با داشتن قابلیت های صنعتی و معدنی فراوان از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است، اظهارکرد: در حال حاضر با استقرار سه هزار و 500 واحد صنعتی، دو هزار و 900 جواز صنعتی و اشتغال بیش از 140 هزار نفر در استان، زمینه فعالیت های اقتصادی به نحو مطلوبی در این منطقه فراهم شده است.

وی اضافه کرد: 400 واحد صنعتی نیمه تمام با پیشرفت بالای 60 درصد در استان داریم که تاکنون برای آنها دو هزار و 500 میلیارد ریال سرمایه گذاری شده است که در صورت تکمیل آنها برای 20 هزار نفر زمینه اشتغال ایجاد خواهد شد.

پرزحمت، صدور پروانه بهره برداری واحد صنعتی را نشان دهنده به ثمر رسیدن سرمایه گذاری ها عنوان کرد و ادامه داد: از شهریورماه سال گذشته تا خرداد امسال، تعداد 670 فقره جواز تاسیس در زمینه تولید محصولات لاستیک و پلاستیک، صنایع غذایی آشامیدنی، غیرفلزی و ساخت ماشین آلات در استان صادر شده که زمینه اشتغال 23 هزار نفر را فراهم می آورد.

وی اضافه کرد: این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال 1391 با 560 فقره جواز تاسیس واحدهای صنعتی و 19 هزار اشتغالف رشد چشمگیری را نشان می دهد.

این مسوول با اشاره به رشد قابل ملاحظه سفر هیات های سرمایه گذاری خارجی به استان در 9 ماه فعالیت دولت یازدهم گفت: استان قزوین فرصت های بسیار مهمی برای سرمایه گذاری در اختیار دارد که صاحبان صنایع نمی توانند نسبت به آنها بی تفاوت باشند و باید زمینه های حضور و سرمایه گذاری آنان را بیش از پیش فراهم کنیم.

وی مشارکت سرمایه گذاران خارجی در بخش صنعت استان را مطلوب توصیف کرد و گفت: تاکنون در 40 واحد صنعتی و تولیدی استان بین 20 تا 80 درصد سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است.

پرزحمت سرمایه گذاری را در فرایند توسعه اقتصادی و اجتماعی، پیش شرط تولید، نیروی محرکه و موتور رشد و توسعه اقتصادی دانست و تصریح کرد: توسعه سرمایه گذاری موجب جذب سرمایه های غیر کارا و هدایت آنها به بخش های مولد اقتصادی شده و در نهایت ارتقای شاخص های کلان توسعه اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: سرمایه گذاری به مولفه های متعدد و عوامل گوناگونی مرتبط است که در این میان حمایت همه جانبه از سرمایه گذار و ارتقای انگیزه های سرمایه گذاری از اهم عوامل برای به حرکت درآوردن چرخ های توسعه اقتصادی است.

پر زحمت افزود: سیاست های کلی نظام در قالب اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و نقشه راهی در این چارچوب ترسیم شده است.

وی ترسیم فضای جدید اقتصادی در کشور را ضروری دانست و بر بهره گیری از همه ظرفیت ها تاکید و خاطرنشان کرد: در سالی که مقام معظم رهبری به سالˈ اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادیˈ نامگذاری کرده اند، در تلاش هستیم تا در کنار همه مردم و مسوولان بتوانیم در زمینه تولید در کشور گام های موثر برداریم.

این مسوول، نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را کارشناسی عنوان و تصریح کرد: بیان تفسیرهای گوناگونی که باعث اختلال در کار تولیدکنندگان شده و رسیدن به وحدت رویه برای رونق هر چه بهتر اقتصاد و تولید جامعه، مهمترین هدف شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است.

پرزحمت، وجود معادن مختلف در استان را یکی از مزیت های منطقه خواند و افزود: در استان قزوین 170 فقره واحد معدنی دارای پروانه بهره برداری فعال وجود دارد که سرمایه گذارانی از کشورهای امارات، کره جنوبی، جمهوری آذربایجان، ترکیه، چین و فرانسه در آنها فعالیت می کنند.

وی، فعالیت های مهم این معادن را استخراج 174 نوع ماده معدنی شامل انواع سیلیس، خاک صنعتی، سنگ لاشه، شن، ماسه کوهی، باریت، سنگ تزیینی، مس، سرب، روی وغیره دانست و خاطرنشان کرد: میزان ذخیره قطعی مواد معدنی در استان بالغ بر دو میلیون 400 هزار تن برآورد شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گفت: قزوین 15 معدن فعال در زمینه استخراج ماده معدنی سیلیس و بزرگترین تامین کننده مواد اولیه صنعت شیشه می باشد.

پرزحمت، مهمترین محل استخراج این معادن را شهرستان بویین زهرا، آبیک و الموت قزوین خواند و گفت: استخراج نسبی سالانه از این معادن ها 278 هزار تن است.

وی میزان اشتغال ایجاد شده در این معادن را یکهزار و 300 نفر اعلام و اظهارکرد: همچنین مجموع سرمایه گذاری انجام شده در این بخش 230 هزار میلیون ریال است.

این مسوول تاکید کرد: از این پس هیچگونه مجوزی برای برداشت شن و ماسه رودخانه ای صادر نخواهد شد و به جای آن شن و ماسه کوهی جایگزین نیازهای عمرانی خواهد شد.

پرزحمت افزود: استان قزوین در زمینه اشتغال، سرمایه گذاری، تولید و صنعتی رتبه هفتم کشور را دارا می باشد و این جایگاه مناسبی برای رسیدن به توسعه در حوزه های مختلف است.

وی افزود: در تولید کالای صنعتی هم دارای جایگاه خاصی در کشور هستیم که استقرار بزرگترین واحد تولید کننده لوح فشرده( CD وDVD ) در خاورمیانه، تنها تولید کننده مخازن CNG در کشور، رتبه اول در صنایع شوینده کشور، صنایع خودرو (موتورسیکلت)، رتبه دوم شیشه و صنایع وابسته به سیلیس، رتبه سوم صنایع سرامیک و کاشی و تنها تولید کننده و صادرکننده چرخ خیاطی در ایران، نشان دهنده جایگاه ویژه و منحصر به فرد صنعت در استان قزوین است.

وی با اشاره به وضعیت 30 واحد مشکل دار در استان قزوین افزود: با وجود اینکه کارخانه شیشه فلوت از دیدگاه ما یک واحد مشکل دار است، اما کارخانه آپادانا سرام فقط مشکل مدیریتی دارد، که بزودی حل خواهد شد.

پرزحمت، حقوق معوقه، فرسودگی ماشین آلات، تامین نشدن مواد اولیه و سرمایه در گردش و سایر مشکلات کارگری را از جمله دلایل بحرانی شدن واحدهای تولیدی برشمرد و افزود: با استفاده از همه ظرفیت های قانونی تلاش می کنیم وضعیت آنها بهبود یابد.

وی با بیان اینکه شهرک های صنعتی خصوصی استان وضعیت خوبی ندارند، افزود: ساخت دو شهرک آلومینیوم و موادغذایی در حال حاضر منتفی شده و شهرک برلیان هم به دلیل نداشتن اهلیت صاحب آن قادر به اداره واحد نیست و سازمان صنعت ، معدن و تجارت تقاضای خلع ید داده است و بزودی مسوولیت آن به شهرکهای صنعتی سپرده خواهد شد.

پرزحمت اضافه کرد: ساماندهی مجتمع های صنعتی استان در دستور کار قرار دارد که این کار با ادغام پارک صنعتی لیا و شهرک صنعتی لیا اجرایی می شود که کارهای مقدماتی آن به پایان رسیده و وظایف بخشهای مختلف مشخص شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: افزایش تولیدات صنعتی و استفاده از حداکثر ظرفیت واحدهای صنعتی، اولویت دیگر سازمان صنعت در سال جاری است که تلاش می کنیم با رفع رکود از برخی واحدها، از ظرفیت موجود صنعتی بیشترین استفاده را کنیم.

پرزحمت افزود: در بخش معدن نیز ظرفیت ها شناسایی شده و با واگذاری معادن متروکه، زمینه اکتشاف و بهره برداری از معادن استان توسط بخش خصوصی متخصص و کارآمد را فراهم خواهیم کرد.

استان قزوین دارای سه هزار و 500 واحد صنعتی است.

7389/ 614

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.