جمعه، ۰۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۰۴

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈجمال پاکروانˈ روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با گرامیداشت هفته زمین پاک اظهار داشت: این تجهیزات خریداری شده شامل…

به گزارش خبرنگار ایرنا، ˈجمال پاکروانˈ روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با گرامیداشت هفته زمین پاک اظهار داشت: این تجهیزات خریداری شده شامل پمپ های جمع آوری نفت و دیوارهای محدود کننده نفت می باشد.

وی تصریح کرد: همچنین در همین راستا حدود هفت هزار مترمکعب زائدات نفتی کشتی ها درسال گذشته جمع آوری و به مراکز بازیافت انتقال یافته است.

پاکروان با اشاره به تصویب طرح ملی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی در مجلس شورای اسلامی که برای عملیاتی شدن، دستورالعمل اجرایی آن نوشته شده ، خاطرنشان شد: در هرمزگان هم طرح استانی مقابله با آلودگی دریایی تدوین شده و بر اساس آن، همه شرکتهای نفتی باید طرح های کوچک محلی داشته باشند.

این مقام مسوول با بیان اینکه با اجرایی شدن پروژه پاکسازی دریا از کشتی های مغروق برای اولین بار در هرمزگان تاکنون چهار فروند یدک کش خارج سازی شده ، ابراز داشت: طبق ارزیابی های صورت گرفته، بندر شهید رجایی به عنوان یکی از بنادر مجهز منطقه خلیج فارس از نظر تجهیزات مقابله با آلودگی شناخته شده است.

پاکروان توجه به محیط زیست دریایی را پایه و اساس بسیاری از کنوانسیون ها و پروتکل های حوزه حمل و نقل دریایی دانست و گفت: کنوانسیون بین المللی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی، کنوانسیون بین المللی جلوگیری از آلودگی ناشی از کشتی ها و پروتکل آمادگی، مقابله و همکاری در برابر سوانح آلودگی ناشی از مواد خطرناک و سمی از جمله این موارد محسوب می شود.

کارشناس مسوول مقابله با آلودگی نفتی اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به هر سه کنوانسیون مذکور پیوسته ، بیان داشت: بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران در زمینه کنترل و بازرسی ایمنی کشتی ها یکی از 10 بندر معروف دنیا می باشد.

دوم تا هشتم اردیبهشت ماه به نام هفته زمین پاک نام گذاری شده است.

بندر شهید رجایی با قرار گرفتن در محل تلاقی کریدور ترانزیتی شمال – جنوب، مهم ترین دروازه واردات و صادرات جمهوری اسلامی ایران محسوب شده و به تنهایی عهده دار بیش از 55 درصد حجم این مبادلات در مقوله ترانزیت، واردات و صادرات و ترانشیپ می باشد.

این بندر ضمن بهره مندی از حدود 40 پست اسکله و با در اختیار داشتن بزرگترین و پیشرفته ترین ترمینال های کانتینری کشور، با ظرفیت شش میلیون TEUکانتینر در سال، حجم گسترده ای از عملیات جابجایی کالاهای عمومی به ویژه محصولات فولادی، فله خشک، فله مایع و فرآورده های نفت خام در این بندر انجام می شود.

بندر شهید رجایی به عنوان بزرگترین بندر تجاری ایران در فاصله 23 کیلومتری غرب بندرعباس واقع شده و با چهار هزارو 800 هکتار وسعت، از ظرفیت پذیرش سالانه بیش از 88 میلیون تن کالا برخوردار است.ک/3

7198/668

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *