دوشنبه، ۰۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۶:۱۷

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر ˈبیژن اخوان آذریˈ شامگاه یکشنبه در نشست خبری در محل انجمن دندانپزشکان ایران افزود: با افزایش قیمت ارز،…

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر ˈبیژن اخوان آذریˈ شامگاه یکشنبه در نشست خبری در محل انجمن دندانپزشکان ایران افزود: با افزایش قیمت ارز، بسیاری از واردکنندگان مواد اولیه دندانپزشکی با تصور کاهش خدمات ارایه شده، میزان واردات این محصولات را کاهش دادند و در نتیجه عده ای اقدام به واردات چمدانی مواد اولیه کردند.

وی ادامه داد: با وجود آنکه بازار ارز آرامش یافت اما قیمت مواد اولیه همچنان بالا ماند و این مساله سبب گرانی هزینه دندانپزشکی شد.

رییس انجمن دندانپزشکی ایران در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر هزینه های دندانپزشکی 50 تا 60 درصد افزایش یافته است، گفت: در ایران هزینه های پرداختی دندانپزشکی از سوی بیماران، حدود یک سوم کشورهای اروپایی، آمریکایی، آسیایی و حتی کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

دکتر سید حسین مرتضوی عضو انجمن دندانپزشکان ایران نیز در این نشست خبری، افزایش تعداد پزشکان و دندانپزشکان را یکی از مهمترین مشکلات این بخش برشمرد و گفت: بالا بود هزینه ها سبب شده است تا برخی پزشکان حتی از عهده هزینه های جاری مطب های خود برنیایند.

وی افزود: در حالی شاهد این وضعیت هستیم که سطح علمی دندانپزشکی در ایران قابل مقایسه با پیشرفته ترین کشورهای جهان است اما متاسفانه دندانپزشکان کشور هیچ نقش جدی در بخش درمان ندارند.

دکتر بیژن مطهری دیگر عضو انجمن دندانپزشکان ایران نیز بی توجهی به بهداشت دهان دندان در ایران را یادآورشد و گفت: با توجه به اینکه در کشور نگرش درمانی بر نگرش پیشگیری از بیماری های دهان و دندان اولویت ندارد، این مساله سبب معضلات بسیاری شده است که حتی با صرف هزینه های کلان نیز این موضوع عملیاتی نمی شود.

وی ادامه داد: دانشجوی رشته دندانپزشکی در ابتدا تنها راه درمان درد را کشیدن دندان می داند که روشی اشتباهی است و باید در مراحل نخست که همان پیشگیری تقلی می شود، روش استفاده از مسواک را به افراد آموزش داد.

مطهری با تاکید براینکه درمان در بخش دنداپزشکی نباید پیش از موعد باشد، گفت: امروزه درمان ˈایمپلنتˈ به عنوان یکی از جراحی های زیبایی تبدیل شده است و حتی این درمان گاهی زودتر از زمان مناسب انجام می شود.

شبد**9190**1488 ** 2023

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.