جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۱۱:۱۲

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی نبوی پنجشنبه شب در همایش مرزبانی فرهنگی در مهدیه مشهد اظهار کرد: در زمان ساسانیان، دین اسلام تحریف…

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی نبوی پنجشنبه شب در همایش مرزبانی فرهنگی در مهدیه مشهد اظهار کرد: در زمان ساسانیان، دین اسلام تحریف و از آن سوء استفاده شد اما همین دین باعث شد که در ایران قبل از اسلام توحید حاکم شود.

وی با بیان اینکه در یونان و غرب سخنان فلاسفه ای همچون افلاطون و ارسطو منشاء مباحث فلسفی شد، گفت: آنان از آموزه های ایمانی و دین زرتشت بهره بردند و اسلام این فرهنگ را شکوفا و روح اسلامیت و ایرانیت، هویت جمعی ما را ساخت لذا در دین اسلام؛ مسجد، حسینیه، مهدیه، نماز جمعه و وقف و خیریه های مختلف سبب حفظ هویت اسلامی شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با طرح این پرسش که براستی فرهنگ چیست و چرا و چگونه باید از آن مرزبانی کرد، افزود: دین، مذهب، آداب و رسوم و آیین ها و علوم و فنونی که یک کشور دارد از مولفه های اصلی فرهنگ است و در این میان یکی از ارکان مهم فرهنگ؛ مسئله ارزش، دین و مذهب است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: فرهنگ به عنوان شناسنامه یک ملت که آن ملت را از سایر ملل متمایز می کند تعریف می شود و فرهنگ در حقیقت هویت و شخصیت جمعی ماست و تفاوتی عمیق میان ملت ما و ملتهای دیگر ایجاد می کند

نبوی عنوان کرد: فرهنگ همانند هواست و وجود آن حیاتی است بنابراین اگر فضای فرهنگی سالم باشد تنفس راحت است اما اگر آلوده باشد تنفس سخت و غیرممکن می شود و انواع بیماری های فرهنگی و هجمه ها در انتظار ماست.

وی با اعلام اینکه فرهنگ دارای قدرت نرم است، افزود: فرهنگ به عنوان منشاء حرکت و انرژی و نیرو تعریف می شود و بخش های سیاسی و اجتماعی؛ انرژی خود را از فرهنگ دریافت می کنند لذا اگر بخواهیم مسائل اقتصادی و سیاسی حل شود ابتدا باید مسائل حوزه فرهنگ را حل کنیم.

نبوی تصریح کرد: هنگامی که روح فرهنگ در همه جا جاری شود مشکل گشاست و انقلاب ما فرهنگی است و هرچه دشمن بیشتر با این نظام و انقلاب مقابله کند بالندگی آن بیشتر می شود.

وی با اعلام اینکه به راستی چرا فرهنگ مسئله ای مهم و الزامی است و باید نسبت به آن دغدغه داشت، گفت: مهمترین تهدیدها متوجه فضای اجتماعی، فرهنگی و معنوی ماست و امروز آمریکا و غرب تمام نیرو و امکانات و تکنولوژی روز خود را بکار گرفته اند تا فرهنگ نظام اسلامی را خنثی و نابود کنند.

وی ادامه داد: دشمن امروز از طریق شبکه های ماهواره ای، تبلت و موبایل می خواهد فرزندان ما را ساکت کند و این امر خطر بزرگی است و باید این مسائل و تهدیدها مورد مراقبت قرار گیرد و با هجمه های دشمنان مقابله کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اگر امروز جنگ سخت و جهاد اصغر بود در جبهه جهاد اکبر کسانی که از آگاهی های فرهنگی بیشتری برخوردارند مسئولیت بیشتری داشتند، افزود: حوزویان و دانشگاهیان افسران جنگ نرم هستند و آنان باید قدرت نرم دشمن را بشناسند و بی تردید با حفظ استحکام خانواده ها و تقویت روحیه مسجد محوری می توان در برابر هجمه های فرهنگی دشمن ایستاد.

نبوی یادآور شد: امروز باید حول محور قرآن اقدامات فرهنگی را انجام داد و ممکن است در شرایط فعلی مسئولان با دلایل و عذرهای زیاد، وارد عرصه فرهنگ نشوند اما در حال حاضر ضرورت دارد که همه حول محور قرآن و رهبری و با هماهنگی لازم در مسیر فرهنگ گام بردارند.

به گفته وی تمامی مسئولان باید با برنامه های هماهنگ در قوه مجریه و مقننه از فرهنگ اسلامی مرزبانی کنند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آموزش و پرورش یکی از مهمترین نهادهایی است که اگر اصلاح شود جامعه نیز به تبع آن اصلاح می شود و در این راستا طرح تحول بنیادین باید اجرایی شود تا نیروهای پشتیبان اسلام و فرهنگ در این نهاد مقدس تربیت شوند.

وی اسلامی شدن دانشگاه را یکی از مولفه های فرهنگی دانست و اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب تاکید زیادی بر نقشه مهندسی فرهنگی دارند و این نقشه در اواخر دولت قبل تصویب و امیدواریم دولت یازدهم آن را اجرایی کند.

نبوی تصریح کرد: در حال حاضر ضرورت دارد تا حلقه های صالحین و کسانی که دغدغه فرهنگی دارند دور هم جمع شده تا جبهه فرهنگی متعهدی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.