دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۱۱:۰۵

سلامت نیوز: حدود ۷۰- ۶۰ درصد بيماران ديابتي به درجاتي از نوروپاتي مبتلا مي شوند كه در صورت وجود نوروپاتي حسي- حركتي اندام…

سلامت نیوز: حدود ۷۰- ۶۰ درصد بيماران ديابتي به درجاتي از نوروپاتي مبتلا مي شوند كه در صورت وجود نوروپاتي حسي- حركتي اندام تحتاني، به زخم پاي ديابتي و قطع عضو منجر مي شود.
مدير مركز جامع ترميم زخم و بافت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران با بيان اينكه ديابت يكي از شايع ترين بيماري هاي غيرواگيردار است، گفت: در هر ۷ ثانيه يك نفر در جهان به علت ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست مي دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايرنا دكتر غلامرضا اسماعيلي جاويد با تشريح آمارهاي گزارش شده در خصوص بيماري ديابت افزود: ديابت پنجمين علت مرگ در بين كشورهاي توسعه يافته است و بر اساس آمار حدود ۳۷۰ ميليون نفر در جهان از اين بيماري رنج مي برند كه همه ساله در تمام كشورهاي دنيا تعداد مبتلايان به اين بيماري رو به افزايش است.

وي با اشاره به اين كه آمار دقيق مبتلايان به بيماري ديابت در ايران هنوز مشخص نيست، اضافه كرد: طبق مطالعات اخير ۲۳ درصد ايرانيان بالاي ۳۰ سال، از ديابت رنج مي برند يا دچار عدم تحمل گلوكز هستند كه در مورد دوم، افراد تقريبا تا ۲۵ درصد احتمال دارد كه در آينده دچار ديابت شوند.

به گفته وي امروزه در جهان در هر ۷ ثانيه يك نفر به علت ديابت از دنيا مي رود و در هر ۲۰ ثانيه يك نفر به دليل ابتلا به اين بيماري بخشي از اندام تحتاني خود را از دست مي دهد.

اسماعيلي جاويد در ادامه به هزينه بالاي زخم پاي ديابتي اشاره كرد و افزود: سالانه بالغ بر ۹ تا ۱۳ ميليارد دلار به هزينه درمان بيماران ديابتي افزوده مي شود.

وي ادامه داد: حدود ۷۰- ۶۰ درصد بيماران ديابتي به درجاتي از نوروپاتي مبتلا مي شوند كه در صورت وجود نوروپاتي حسي- حركتي اندام تحتاني، به زخم پاي ديابتي و قطع عضو منجر مي شود.

مدير مركز جامع ترميم زخم و بافت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران موارد قطع عضو غير ترماتيك ناشي از زخم پاي ديابتي در كشور را بسيار بالا توصيف كرد و گفت: با توجه به شواهد موجود و سونامي مرتبط با افزايش شيوع بيماران مبتلا به ديابت بايد در نظر داشت كه در صورت عدم آموزش و كنترل مناسب بيماري، در آينده نه چندان دور شاهد موارد بسياري از عوارض مرتبط از جمله زخم هاي مزمن پا و قطع اندام خواهيم بود.

وي به عوامل تسريع در روند ارتقاي سلامت بيماران ديابتي اشاره كرد و گفت: تدوين برنامه كشوري پيشگيري و كنترل بيماري ديابت، افزايش آگاهي بيماران در نحوه مراقبت از پاي ديابتي و راه اندازي مراكز تخصصي آموزش، پيشگيري و درمان پاي ديابتي به منظور ارائه خدمات مناسب و كامل به صورت سرپايي، از اهداف اين مركز است كه مي تواند بخش قابل توجهي از هزينه ها و بار اقتصادي حاصل از بستري بيماران و قطع اندام آن ها را بكاهد.

مدير مركز جامع ترميم زخم و بافت جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران بر لزوم بازنگري جدي روش هاي مراقبت از زخم پاي ديابتي تاكيد كرد و ديابت را يكي از شايع ترين بيماري هاي غيرواگيردار جهان معرفي كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *