دوشنبه، ۲۹ آذر ۹۵ - ۰۵:۳۹
دکتر امین صالحی خوجین

دکتر امین صالحی خوجین ، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی‌نوی شیکاگو امسال برای بهره‌برداری از قدرت گل‌ها در بخش نوآوران فهرست…

دکتر امین صالحی خوجین ، دانشیار مهندسی مکانیک و صنعتی دانشگاه ایلی‌نوی شیکاگو امسال برای بهره‌برداری از قدرت گل‌ها در بخش نوآوران فهرست ۱۰۰ متفکر جهانی برگزیده شده است و در این میان نشریه فارین پالیسی برخی سال‌ها در نسخه‌ای سالانه به معرفی رهبران فکری و روشنفکران برجسته جهان می‌پردازد و امسال نام دکتر امین صالحی خوجین به عنوان یک دانشمند ایرانی در میان ۱۰۰ متفکر جهان دیده می‌شود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

منابع تجدیدپذیر برای جایگزین شدن سوخت‌های فسیلی، باید در بازار انرژی به رقابت بپردازند. دکتر صالحی خوجین به دنبال توسعه انرژی خورشیدی برای دستیابی به این هدف، باتری‌های دست‌وپاگیر را کنار گذاشته است.

دکتر امین صالحی خوجین

دکتر امین صالحی خوجین

دکتر امین صالحی خوجین ، این دانشمند ایرانی در ماه ژوئیه به همراه تیمش در دانشگاه ایلی‌نوی از طراحی یک سلول خورشیدی خبر داد که به تقلید از فرآیند فتوسنتز گیاهان می‌پردازد. این برگ مصنوعی به جذب دی‌اکسیدکربن از جو پرداخته و با استفاده از انرژی خورشیدی، این گاز گلخانه‌ای را با هزینه مشابه تولید بنزین به سوخت ترکیبی تبدیل می‌کند.

این فناوری از قابلیت گیاهان در جذب دی‌اکسید کربن تقلید کرده که آن را به همراه آب به گلوکز و اکسیژن تبدیل کرده‌ است. به لحاظ نظری، این سیستم می‌تواند چرخه مطلوبی ایجاد کند که در آن کربن از جو حذف شده و به درون خودروها بازگردانده می‌شود.

دکتر امین صالحی خوجین که مولف ارشد یک تحقیق مرتبط با این سیستم در مجله ساینس است، اظهار کرد: سلول خورشیدی جدید از نوع فتوولتائیک نیست، بلکه فتوسنتزی است. ما به جای تولید انرژی در یک مسیر ناپایدار یک طرفه از سوخت‌های فسیلی به گازهای گلخانه‌ای، اکنون می‌توانیم فرآیند را معکوس کرده و کربن جوی را با استفاده از نور خورشید به شکل سوخت بازیافت کنیم.

دکتر امین صالحی خوجین

دستگاه تولیده شده فناوری برگ مصنوعی برای تبدیل دی‌اکسیدکربن جو به سوخت ترکیبی توسط دکتر امین صالحی خوجین

برگزیدگان فهرست ۱۰۰ متفکر جهانی شامل طیف گسترده‌ای از رهبران، حامیان، مبتکران، هنرمندان، مقامات دولتی و متفکران از سراسر جهان هستند که بر اساس سهم برجسته آن‌ها در طول سال گذشته و توانایی‌شان در تبدیل ایده‌ها به اقداماتی است که جهان را تغییر می‌دهد و البته از سال ۲۰۱۱ تاکنون ، این متفکران طی جشنی سالانه که در زمان انتشار نشریه در واشنگتن برگزار می‌شود، مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

[highlight]منبع : ISNA[/highlight]

3 دیدگاه برای “دکتر امین صالحی خوجین در لیست ۱۰۰ دانشمند برتر دنیا قرار گرفت”

  1. شیخی گفت:

    ایران تشریف دارن؟

  2. سیمین گفت:

    توی ایران بود الان معلوم نبود توی کدوم دانشگاه علمی کاربردی ۳ واحد برای تدریس بهش داده بودن

  3. حسینی گفت:

    مایه مباهات و سربلندی ما ایرانی هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.