جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۳

یک کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت درمان شهرستان البرز گفت: زنان باردار و افراد دیابتی برای روزه گرفتن حتماً با…

یک کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت درمان شهرستان البرز گفت: زنان باردار و افراد دیابتی برای روزه گرفتن حتماً با پزشک مشورت نمایند و افراد دیابتی توجه داشته باشند پیاده روی نیم ساعت در روز ضروری است.

به گزارش ایسنا، فرهنگ فلاح زارع با بیان اینکه افراد دیابتی از غذاهای چرب، آماده و قندی پرهیزکنند گفت: اکثر بیماران مبتلا به دیابت نوع دو که داروهای خوراکی پائین آورنده قندخون استفاده می‌کنند و عده‌ای از بیماران دیابتی نوع اول که انسولینی بوده و در مورد روزه داری اصرار می‌کنند در صورت کنترل دقیق قندخون و اعلام مجوز از طرف پزشک اجازه روزه داری در ماه رمضان را دارند.

وی افزود: همه مبتلایان به دیابت نوع اول ناپایدار، بیماران مبتلا به دیابت نوع اول و دوم که کنترل ضعیفی بر بیماری خود دارند از روزه داری منع هستند.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها افزود: بیماران باسابقه ابتلا مکرر به DKA« کتواسیدوز دیابتی » که بدنبال کمبود انسولین همراه با افزایش هورمون‎های متقابل انسولین مثل گلوکاگن ایجاد می‌شود و بیماران مبتلا به دیابت حاملگی، دیابتی‌های با عفونت داخلی و بیمارانی که دو دوره یا بیشتر « هیپوگلیسمی » یعنی افت قندخون و یا «هیپرگلیسمی» افزایش قندخون را تجربه کرده‌اند نیز از دیابتی‌های هستند که منع روزه داری در مورد آن‌ها وجود دارد .

این کارشناس، رعایت رژیم غذایی برای دیابتی‌ها را ضروری دانست و توضیح داد: مصرف موادغذایی شیرین از جمله زولبیا و بامیه باید محدود باشد و در صورت تمایل شدید به مواد شیرین میتوان از شیرینی‌های مجاز رژیمی استفاده شود.

وی تاکید کرد: هنگام افطار بهتر است با یک غذای ساده مشابه صبحانه آغاز شود و شام پس از یک تا دو ساعت بعد از افطار صرف شود و در صورت نخوردن سحری روزه داری برای افراد دیابتی ممنوع است.

فلاح زارع ادامه داد: اگر بعد از افطار احساس بالارفتن قندخون شود باید میزان آن اندازه‌گیری شود که اگر بالای 250 میلی گرم در دسی لیتر بود باید از رژیم غذایی شب 20 درصد کم شود در واقع ، بالا بودن قندخون هنگام شب مانع از نتایج مثبت روزه‌داری برای بیمار می‌شود .

وی نوشیدن حداقل یک تا 2 لیوان آب هنگام سحر و قبل از شروع روزه برای تامین آب بدن و جلوگیری از کم آبی در طی روز را مهم دانست .

این کارشناس یادآور شد: اگر قندخون فرد دیابتی هنگام سحر بالای 350 میلی گرم در دسی لیتر باشد توصیه می‌شود که اصلاً روزه نگیرد و با پزشک خود مشورت کند.

وی بهترین زمان انجام آزمایش در ماه رمضان را قبل از افطار، سه ساعت بعد از افطار و پیش از سحر توصیه دانست که در این زمان اطلاعات خوبی از وضعیت قندخون در اختیار بیمار گذاشته می‌شود.

فلاح زارع خاطرنشان کرد: فعالیت بدنی فرد روزه دار باید در حد معمول باشد و اموری که به فعالیت بدنی شدید نیاز دارد را بهتر است بعدازظهرها انجام نشود تا از افت شدید قندخون پیشگیری کند همچنین پیاده روی نیم ساعت در روز و هنگام صبح مناسب بهتر است اما ورزش هنگام در بعدازظهر و قبل از افطار می‌تواند مشکل ساز باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *