پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۵:۵۵

پژوهشگران  دانشگاه کمبریج با پشتسبانی  بنیاد دیابت جوانان JDRFوکانون welcome trust دلایل  کافی  دلالت  بر ارتباط بین باکتریهای ویروسی وآغاز دیابت نوع ۱…

ufunat diabet  دیابت  نوع 1 وعفونت ویروسی چه ارتباطی باهم دارند؟

پژوهشگران  دانشگاه کمبریج با پشتسبانی  بنیاد دیابت جوانان JDRFوکانون welcome trust دلایل  کافی  دلالت  بر ارتباط بین باکتریهای ویروسی وآغاز دیابت نوع ۱ کشف کردند.

 بخش مهمی از کشف  این شواهد  به این موضوع مرتبط بود که پژوهشگران  از قبل می دانستند که دیابت نوع  ۱ با  یک فرم  از ژنهای پاسخ ایمنی که به عنوان نوع ضد ویروس یعنی اینترفرون ۱ (نوع IFN1) شناخته شده اند، ارتباط دارد.

 برای شناسایی این ارتباط  دانشمندان  بیماران را در سه گروه  تقسیم بندی نمودند:

·        ۸۷ کودک سالم

·         ۱۰۹ کودک با استعداد ژنتیکی نسبت به ابتلا به دیابت نوع ۱

·        ۸۷ کودکی که در حال حاضر به دیابت نوع ۱ مبتلا بودند

محققان دریافتند که میزان IFN1درکودکانی که مستعد  دیابت نوع ۱ هستند پیش از حمله ی اتوآنتی بادیها به سلولهای  بتا در پانکراس دراین گروه افزایش یافته است. درمقابل هیچ افزایشی از IFN1درکودکان  سالم یا کودکانی که هم اکنون  به دیابت  نوع ۱ مبتلا هستند، مشاهده نمی شود.

محققان با بررسی  مجدد مدارک مربوط به افزایش IFNدرگروه مستعد به بیماری  دریافتند  که اخیرا این کودکان به عفونت های قسمت های فوقانی دستگاه تنفسی از جمله  آنفلوانزا و سرما خوردگی مبتلا شده بودند.

 شواهد مربوط به عفونتهای فوقانی دستگاه تنفسی بر اساس گزارش روزانه ی بیماران بدست آمد. محققین یکی از ضعفهای تحقیق خود را گرفتن شواهد بر اساس  گزارش  افراد بیان کردند  درنتیجه  ارتباط علت ومعلولی مستقیم  بین عفونتهای  و دیابت نوع ۱ را نمی توان به طور کامل حتمی دانست.

 با این حال محققان  با اطمینان وجود ارتباط بین عفونت های ویروسی وابتلا به دیابت نوع ۱ را تایید می کنند. پرفسور  TODDهمکار مدیر این پروژه می گوید: این یک کشف هیجان انگیز است زیرا  ما می دانیم  که همکارانمان در فنلاند  نتایج مشابهی  را یافته اند و بهمین دلیل، این  نتایج صحیح می باشد. گام بعدی شناسایی عفونت های ویروسی خاصی است که با شروع  دیابت نوع  ۱ در  ارتباطند. محققان  همچنین خاطر نشان می کنند که ژن  IFN1می تواند به عنوان بیومارکر بالقوه ای برای ردیابی ونظرات  بر بیماران  مستعد ابتلا به دیابت نوع ۱ و عفونت های دستگاه تنفسی بکار گرفته شود.

منبع-http://diabetestma.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.