شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۵:۵۱

خبرگزاری ایلنا: رییس جمهور پنجشنبه شب در دیدار با جمعی از شخصیت‌های اصولگرا بر لزوم اتحاد همه گروه‌ها، جناح‌ها و مردم برای رویارویی…

خبرگزاری ایلنا: رییس جمهور پنجشنبه شب در دیدار با جمعی از شخصیت‌های اصولگرا بر لزوم اتحاد همه گروه‌ها، جناح‌ها و مردم برای رویارویی با مخاطرات و حل مشکلات کشور تاکید کرد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در این دیدار که در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: همه باید برای حل و فصل مشکلاتی که کشور و نظام را در معرض آسیب قرار می‌دهد دست به دست هم دهیم.

وی افزود: همه گروه‌ها، جناح‌ها و همه ملت از مذاهب و اقوام گوناگون باید زیر یک چتر واحد برای حل مشکلات و رویارویی با مخاطرات و معضلات در کنارهم قرار گیرند.

رییس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر همه ما در مورد فهرست آسیب‌ها و مشکلات و دشمنان کشور و نیز راهکارها و نقشه راه مواجهه با این مسایل اتفاق نظر داشته باشیم، بسیاری از مشکلات که امروز پر رنگ دیده می‌شود، کوچک جلوه خواهد کرد و تسامح با یکدیگر نیز آسان‌تر می‌شود.

روحانی ضرورت بهره‌گیری عملی از سیره و سلوک پیامبر مکرم اسلام و ائمه هدی (ع) در طول 250 سال حیات طیبه آنها را خاطرنشان کرد و گفت: باید تا جایی که می‌توان از اختلافات در داخل کشور کاست و دست در دست هم برای حفاظت از منافع ملی و صیانت از ارزش‌های انقلاب حرکت کرد.

رییس جمهوری گفت: همه ما باید تلاش کنیم تا از انشقاق و شکاف‌های اجتماعی در حوزه‌هایی نظیر قومیت، مذهب و جناح‌بندی‌های سیاسی بکاهیم.

روحانی ضمن انتقاد از برخی دیدگاه‌ها که نسبت به هر نوع وحدتی نظر سوء دارند، گفت: نباید غربالی در دست بگیریم که بر اساس آن بیشتر افراد کنار گذاشته شوند و تنها تعداد اندکی حائز شرایط برای ادامه کار باقی بمانند.

رییس شورای عالی امنیت ملی گفت: برای حل مشکلات بزرگی چون رکود تورمی و ایجاد اشتغال نیاز به حضور همه افراد و گروه ها از جناح‌ها، اقوام و مذاهب مختلف داریم و همه ما شاهد بودیم که در طول سال‌های دفاع مقدس، مردم این مرز و بوم بی‌توجه به سلیقه، دین و جناح سیاسی در دفاع از کیان کشور و انقلاب اسلامی جانفشانی کردند.

رییس جمهور با بیان اینکه «این اشتباه بزرگی است که دشمن را فقط به دشمن خارجی محدود کنیم»، گفت: نباید دشمنان بزرگ داخلی نظیر رکود تورمی، فساد اداری و بیکاری را از ذهن دور نگه داریم زیرا این دشمنان، زندگی مردم را تحت فشار قرار داده و منجر به گسترش آسیب‌های اجتماعی می‌شوند که هیچ جناحی را نمی‌شناسد.

روحانی گفت: دولت یازدهم از همه جناح‌ها و گروه‌های سیاسی تشکیل شده است و در یازده ماه گذشته ما هیچگاه در مسیر حل مسایل اساسی کشور میان سلیقه‌های مختلفی که در دولت حضور دارند شاهد اختلاف نبوده‌ایم.

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدا و انتهای سخنانش با ذکر آیه شریفه « وَقُل لِّعِبَادِی یَقُولُواْ الَّتِی هِیَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّیْطَانَ یَنزَغُ بَیْنَهُمْ إِنَّ الشَّیْطَانَ کَانَ لِلإِنْسَانِ عَدُوًّا مُّبِینًا » همه دست‌اندرکاران عرصه سیاسی و مسئولان کشور را به تاسی از این تعبیر زیبای قرآن مجید و بیان بهترین کلام و جمله در خطاب با یکدیگر دعوت کرد.

پیش از سخنان رییس جمهور، غلامعلی حداد عادل، حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد، لاله افتخاری، محمدنبی حبیبی، حسین فدایی و حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا ضمن ابراز خرسندی از برگزاری چنین نشست‌های صمیمانه‌ای، بطور جداگانه دیدگاه‌های خود را در باره مسایل روز کشور بیان کردند.

حداد عادل ضمن اعلام حمایت از رویکرد اعتدال رییس جمهور، ثبات در مدیریت کشور را محصول اعتدال حقیقی خواند و با تشکر از دولت بخاطر استفاده از همه ظرفیت‌ها و نیروها فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی، به کارگیری افراد پاک و وفادار به نظام را زمینه‌ساز وفاق و حل مشکلات دانست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد نیز با بیان اینکه دولت می‌تواند نقش محوری در خلق فرهنگ توسعه سیاسی ایفا کند، در باره مسایل مرتبط با سیاست خارجی گفت: راه مقابله با صف آرایی 1+5 در برابر خواسته قانونی و مشروع دولت و ملت ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته‌ای، صبر در برابر دشمن و یکپارچگی در داخل است.

لاله افتخاری هم با اشاره به نیازهای بانوان کشور، از همگرایی نمایندگان زن مجلس با معاونت امور زنان ریاست جمهوری در مرتفع کردن نیازهای این قشر خبر داد و از دولت خواست تا با تامین بودجه، زمینه را برای تحقق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص افزایش جمعیت و بیمه زنان خانه‌دار فراهم آورد.

در ادامه، محمدنبی حبیبی ضمن ارایه تحلیلی از شرایط سیاسی کشور گفت: برخی انتقادها از سوی کسانی که پایبند نظام و انقلاب هستند می‌تواند دست و فکر دولت را در حل مشکلات داخلی و روابط بین‌المللی باز کند.

حسین فدایی نیز با بیان اینکه بچه‌های حزب‌اللهی و نیروهای ارزشی بر اساس اعتقاد، باور دینی، ولایت‌پذیری و عقلانیت خود را حامی دولت می‌دانند، خواستار اتخاذ تدابیری موثر برای جلوگیری از تبدیل شدن رقابت‌های درون گفتمانی گروه‌های سیاسی به رقابت با اصل نظام شد.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا نیز پیامدهای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و ادامه حمایت از اقشار آسیب پذیر در پی اجرای این مرحله را خاطرنشان کرد و گفت: دولت و مجلس باید با همکاری یکدیگر، طرح یا لایحه‌ای را در جهت اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، ارایه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.