شنبه، ۰۳ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۰

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، نخست وزیر قزاقستان با اشاره به…

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، نخست وزیر قزاقستان با اشاره به ملاقات دو روز گذشته و مذاکرات مفید و سازندة ˈنورسلطان نظر بایفˈ رئیس جمهور قزاقستان با حسن روحانی رییس جمهوری ایران که در حاشیه اجلاس ˈسیکاˈ در شانگهای چین برگزار شد، از گسترش بیش از پیش روابط بین ایران و قزاقستان ابراز خرسندی کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان نیز ضمن قدردانی از میهمان نوازی طرف قزاق و تبریک برگزاری موفقیت آمیز اجلاس وزرای اقتصاد کشورهای عضو اکو در قزاقستان، افزود: این دومین سفرم به قزاقستان در سال جاری میلادی بوده و در سفر قبلی نیز که به منظور شرکت در اجلاس بانک توسعه اسلامی انجام شد، در دیدار با معاون نخست وزیر و وزیر اقتصادی جمهوری قزاقستان جهت افزایش سطح روابط اقتصادی و بازرگانی دو کشور تفاهمات لازم صورت پذیرفته است.

طیب نیا با اشاره به ملاقات های اخیر مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران و جمهوری قزاقستان، اظهار کرد: به رغم توسعه مطلوب روابط سیاسی بین دو کشور، متاسفانه حجم روابط تجاری ایران و قزاقستان پایین است و با توجه به ظرفیت های موجود دو کشور، مقامات دو کشور، این آمادگی را دارند که حجم روابط بازرگانی ایران و قزاقستان تا پنج میلیارد دلار افزایش یابد.

نخست وزیر قزاقستان نیز با اشاره به این نکته که قرار است، رییس جمهوری ایران طی سال جاری میلادی به آستانه سفر کند، پیشنهاد کرد که جهت بررسی فنی زمینه های گسترش روابط اقتصادی بین ایران و قزاقستان و بهره گیری هر چه مناسب تر از سفر آتی رییس جمهوری ایران به قزاقستان؛ هیاتی بلند پایه به ریاست معاون نخست وزیر قزاقستان و همراهی وزرای مختلف ذیربط و سایر مقامات ارشد، طی 2 هفته آینده به تهران سفر کنند و با مقامات ارشد ایران در زمینه های گسترش همکاریهای دو کشور دیدار و گفتگو نمایند که این پیشنهاد مورد استقبال و موافقت وزیر امور اقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

در ادامه این ملاقات طرفین ضمن تاکید بر اهمیت تسریع در نهایی کردن و افتتاح هر چه سریعتر راه آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان(اترک برکت)، بر تسریع در توسعة بندر چابهار و اتصال این بندر از طریق راه آهن به خط ریلی آسیای مرکزی تاکید کردند.

بر همین اساس همچنین پیشنهاد شد با توجه به اعلام آمادگی برخی از کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، استفاده از مسیر ترانزیت ایران، با حضور تعدادی از این کشورها و مشارکت مالی بانک توسعه اسلامی، امکان اتصال این مسیر از کشور کویت تا آسیای میانه مورد بررسی قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، با توجه به درخواست و تمایل جمهوری قزاقستان جهت صادرات کالا، مواد غذایی، میوه های تازه و گندم به ایران و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس، پیشنهاد شد که امکان اختصاص بار اندازی ویژه در بندر اوکتائو قزاقستان در شمال دریای خزر مورد بررسی قرار گیرد.

شایان ذکر است، در ادامه این ملاقات، طرفین نسبت به گسترش همکاری های علمی و فناوری و حوزه های تکنولوژی بین ایران و قزاقستان اعلام آمادگی نمودند.

در این ملاقات، معاون نخست وزیر قزاقستان و همچنین سفیر جمهوری قزاقستان در تهران، بهروز علیشیری معاون وزیر و رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران و همچنین دمیرچی لو سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در آستانه حضور داشتند.

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.