پنجشنبه، ۲۴ مهر ۹۳ - ۰۱:۳۹

به گزارش خبرنگار مهر، حسین پیرموذن ظهر پنج شنبه در جلسه مشترک نمایندگان بخش خصوصی با وزیر کشور تصریح کرد: در انتخاب مسئولان…

به گزارش خبرنگار مهر، حسین پیرموذن ظهر پنج شنبه در جلسه مشترک نمایندگان بخش خصوصی با وزیر کشور تصریح کرد: در انتخاب مسئولان بانک مرکزی نباید افرادی با وابستگی به بانک های خصوصی انتخاب شود.

وی افزود: چنین دیدگاهی موجب شده هزینه تمام شده پول در بانک ها 13 درصد باشد و در ادامه تسهیل دهی به واحد تولیدی با مشکل مواجه شود.

به گفته پیرموذن چنین قیمت تمام شده ای برای واحد تولیدی سودی ندارد و نمی تواند نیاز مالی آن را تامین کند.

رئیس اتاق بازرگانی استان تاکید دارد که بسیاری از بخشنامه‌های بانکی در عمل به اجرا در نمی آید و در این میان مدیران میانی بیشترین سنگ اندازی را دارند.

وی تصریح کرد: طبق مصوبه مجلی و تائید دولت 10 درصد از هدفمند سازی یارانه ها از محل مابه التفاوت بهره های بانکی باید به بخش تولید اختصاص یابد و این مهم در عمل اجرا نمی شود.

وی افزود: علاوه بر این حذف جرایم پلکانی  که بر اساس فتوای مراجع تقلید جرایم پلکانی جرم است، اجرا نشده و به صورت سلیقه ای از سوی بانک ها اعمال می شود.

پیرموذن در ادامه به تاثیر منفی بنگاه های کوچک و زودبازده در رابطه بخش خصوصی با سیستم بانکی اشاره کرد و افزود: امروز ما وارث واحدهایی هستیم که بدون کارشناسی شکل گرفته اند.

رئیس اتاق بازرگانی استان با تاکید به همکاری مسئولان استان در حمایت از بخش خصوصی تاکید کرد: در عین حال در نحوزه تصمیم گیری برای تسهیلات تفاوت دیدگاه وجود دارد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی اعتقاد به فعالیت بیش از پیش این حوزه دارد، اضافه کرد: این در حالی است که مسئولان دولتی معتقدند باید زمینه برای سرمایه گذاری های جدید به ویژه در عرصه صنعت فراهم شود.

وی خواستار حمایت از واحدهای تولیدی فعلی استان شد و افزود: حتی تک ریالی از مبلغ مصوب سه میلیارد ریالی سفر رئیس جمهور به تسهیلات واحدهای تولیدی تاکنون تزریق نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان با اذعان به اینکه این استان در رتبه 23 تسهیلات پرداختی صندوق توسعه ملی است، اضافه کرد: این در حالی است که مار تربه نخست پرداخت مالیات را داریم.

پیرموذن این دو تناقض را بیانگر وضعیت اقتصادی فعلی استان دانست و افزود: با وجود اینکه مسئولان دولتی مشکلات را می دانند اما در عمل کمکی به بخش خصوصی نمی شود.

تمامی اعتبار مصوب استان نمی تواند جذب شود

در این جلسه همچنین معاون برنامه ریزی استانداری اردبیل با بیان اینکه بر خلاف تخصیص 25 درصدی دو سال اخیر امسال تخصیص اعتبارات 100 درصد است، تصریح کرد: نمی توانیم تمامی اعتبار را جذب کنیم.

محمد باقر بهشتی دلیل این مهم را توقف اجراییات و برخی قراردادها عنوان کرد و افزود: تلاش بر این است موتور سازندگی در استان مجددا فعال شود.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات کشوری نیز بر استان حاکم است، اضافه کرد: عمده آن عدم هماهنگی سیاست های پولی با سیاست های مالی است.

وی همزمانی سفر رئیس جمهور با استیضاح وزیر علوم را به زیان استان دانست و افزود: در آن مقطع مدیران نهادهای مالی به استان نیامدند و مشکلات ما طرح نشد.

به گفته بهشتی در وضعیتی که 60 درصد سپرده های کشور به تهران منتقل می شود پیشنهاد دادیم جهت توسعه استان ها سپرده های هر استان صرف همان استان شود و بانک ها به این موضوع موظف شوند.

معاون برنامه ریزی استاندار با تاکید به اینکه بانک خود به دلیل سیاست های نادرست سال های اخیر معوقات دارد، اضافه کرد: تسهیلات باید به بانک تخصصی سپرده شود و به بانک با رویکرد تجاری داده نشود.

وی تعداد بانک ها در کشور را بسیار بیش از نیاز عنوان کرد و بیان داشت: همین موضوع موجب شده نرخ تسهیلات بالا برود.

بهشتی معتقد است به منظور رفع این موانع باید سیاست های پولی و مالی به هماهنگی دست یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.