سه شنبه، ۱۷ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۰

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)، دکتر…

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)، دکتر « رسول دیناروند » در واکنش به خبر ابطال حق فنی داروخانه ها از سوی دیوان عدالت اداری اظهار داشت : دیوان عدالت اداری تنها افزایش 15 درصدی تعرفه امسال را باطل کرده است.

وی گفت: داروخانه ها همچنان می توانند تعرفه حدود هزار و 300 تومانی را بابت نسخ دریافتی، به عنوان حق فنی از بیماران دریافت کنند.

دیناروند با اشاره به تصویب افزایش 15 درصدی تعرفه حق فنی در هیات وزیران طی یک ماه گذشته افزود: رای دیوان عدالت اداری مربوط به ابطال این افزایش 15 درصدی است هرچند ما معتقدیم این رای دیوان اشتباه است. چون تعرفه حق فنی مبنای قانونی دارد و ابطال آن کار درستی نیست.

وی با بیان این که به هرحال باید تابع قانون بود، خاطر نشان کرد: دیوان عدالت اداری چهار سال گذشته، همین تصمیم را گرفت و تعرفه حق فنی داروخانه ها را باطل اعلام کرد.

دیناروند ادامه داد: دیوان آن زمان استدلال را داشت که مصوبه هیات وزیران در خصوص تعرفه های بیمه درمانی مبتنی بر قانون بیمه خدمات درمانی است و در این قانون اشاره ای به حق فنی نشده است پس هیات وزیران مجاز به تعرفه گذاری در این حوزه نیست.

رییس سازمان غذا و دارو همچنین با اشاره به این که معمولا دیوان عدالت اداری وارد ماهیت تصمیمات نمی شود بلکه آنها را با ضوابط قانونی تطبیق می دهد، ادامه داد: این دیوان به وزارت بهداشت اعلام کرده است که با تصویب وزیر بهداشت، تعرفه حق فنی جنبه قانونی پیدا می کند.

وی ادامه داد : این اتفاق چهار سال پیش رخ داد به طوری که با مصوبه وزیر بهداشت وقت، تعرفه حق فنی اعلام شد و دیوان عدالت اداری آن را ابطال نکرد.

دیناروند افزود : با این حال به دنبال راهکارهای بلندمدت قانونی برای رفع مشکل اخذ تعرفه حق فنی هستیم که در قدم اول با دفتر حقوقی وزارت بهداشت وارد مشورت خواهیم شد تا مشخص شود چه راهکاری برای رو به رو شدن با ابطال مصوباتی که هرچند وقت یکبار از سوی دیوان عدالت اداری اعلام می شود، وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان اینکه داروسازان مسلما به این رای معترض هستند و این اعتراض کاملا بحق است، گفت: وقتی تعرفه حق فنی باطل می شود، به مثابه این است که دیوان عدالت اداری داروخانه را به مثابه یک فروشگاه در نظر گرفته است. در حالی که داروخانه محلی است که داروساز خدمات دارویی ارایه می دهد و این خدمات قطعا مشمول یک تعرفه است.

دکتر دیناروند در پایان تاکید کرد: تعرفه حق فنی سال گذشته هر عددی که بوده باطل نشده و دیوان عدالت اداری تنها تعرفه امسال را باطل کرده است و داروخانه ها فعلا مجاز به اخذ تعرفه ای که 15 درصد افزایش یافته است ، نیستند.

اجتمام(1)**1776**1436

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.