شنبه، ۱۴ مرداد ۹۶ - ۰۸:۲۳
ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی

ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی ممکن است کاری قدیمی به نظر برسد اما با وجود داده‌های زیاد بیشتر از هر زمان دیگر،…

ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی ممکن است کاری قدیمی به نظر برسد اما با وجود داده‌های زیاد بیشتر از هر زمان دیگر، هنوز هم می‌تواند یکی از روش‌های کارآمد و امن ذخیره‌سازی باشد. که در این میان دانشمندان شرکت‌های سونی و IBM با هم همکاری کردند تا رکورد ظرفیت ذخیره‌ سازی نوارهای مغناطیسی را بشکنند. آن ها موفق شدند در هر اینچ مربع از یک نوار مغناطیسی، 201 میلیارد داده غیرفشرده را ذخیره کنند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

IBM با پنج بار شکستن این رکورد از سال 2006 در این زمینه سابقه‌دار است. رکورد جدید این شرکت با استفاده از فناوری جدید نوار مغناطیسی که توسط شرکت سونی توسعه یافته است، به دست آمد. چند نسل اخیر از ذرات مغناطیسی باریوم فریت (barium ferrite) ساخته شده بودند، اما سیستم جدید از چند لایه فلزی بسیار نازک که از طریق شیوه‌ای موسوم به پاشش (اسپری) رسوبی روی نوار کشیده می‌شود، ساخته شده است.

ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی

پوشش اسپری‌شده روی لایه مغناطیسی، ضخامتی برابر با هفت نانومتر دارد که به ذرات اجازه می‌دهد تا در فاصله نزدیکتری نسبت به هم قرار گیرند و بیشتر در هم تنیده شوند. این ترکیب با چند ترفند جدید سونی توسعه یافته است. ترفندهایی نظیر یک تکنیک پردازشی که باعث کاهش ناخالصی‌ها و روانکاری سیستم است که اصطکاک بین سر مغناطیسی و سطح نوار را کاهش می‌دهد تا سرعت خواندن و نوشتن را افزایش دهد.

محققان IBM در خصوص ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی می‌گویند:

نوارها به طور سنتی برای آرشیوهای ویدئویی، فایل‌های پشتیبان، کپی برای بازیابی و حفظ اطلاعات پیش فرض مورد استفاده قرار گرفته‌اند، اما صنعت نیز در حال گسترش به سمت کاربردهای برنامه‌ها در فضای ابری است. انتظار می‌رود نوارهای جدید برای استفاده‌های به‌روز و مدرن قابل استفاده باشد.

در طرف دیگر این معادله، IBM مسئول ایجاد و توسعه سرهای مغناطیسی است که با نوارهای اصطکاکی پایین‌تر کار می‌کنند. همچنین مسئولیت توسعه تکنولوژی‌های پیشرفته کنترل سروو (servo) که می‌توانند به طور دقیق سرهای مغناطیسی را روی نقاط کوچک قرار دهند و الگوریتم‌هایی که می‌توانند دقیق‌تر سیگنال‌ها را پردازش کنند، بر عهده دارد.

در مجموع، این همکاری موجب شد نمونه اولیه نوار مغناطیسی جدید با ضریب تراکم ثبت شده 201 گیگابیت بر اینچ مربع تولید شود که شرکت‌ها ادعا می‌کنند 20 برابر ظرفیت سیستم‌های فعلی است.

ذخیره‌ سازی داده روی نوار مغناطیسی

در مقایسه با یک دستگاه قابل استفاده، بدین معنی است که 330 ترابایت داده می‌تواند روی یک کارتریج با‌ اندازه کف دست قرار بگیرد که جهش بزرگی در مقایسه با کارتریج 15 ترابایتی است که در حال حاضر موجود است.

از نوارهای مغناطیسی به طور گسترده برای بیش از 60 سال است که استفاده می‌شود. پیشرفت‌هایی مانند این باعث می‌شود که نوارهای مغناطیسی در عصر بزرگ داده‌ها و محاسبات ابری همچنان یک گزینه قابل قبول و مورد پسند باقی بمانند. چراکه دارای ظرفیت بالا، قیمت پایین، مصرف انرژی کم و عمر مفید هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *