پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۷:۱۱

ˈکاظم طاهریانˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: آب ذخیره شده در سد شیروان در 20 خردادماه جاری هفت…

ˈکاظم طاهریانˈ روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: آب ذخیره شده در سد شیروان در 20 خردادماه جاری هفت میلیون و 620 هزار متر مکعب گزارش شده است.

وی گفت: از این میزان آب ذخیره شده تنها 620 هزار متر مکعب آن قابل استفاده است و بقیه برای ایمنی و پایداری سازه سد باید ذخیره بماند.

وی افزود: حجم آب ذخیره شده در این سد در بیستم خردادماه پارسال 13 میلیون و 600 هزار متر مکعب به ثبت رسیده بود.

طاهریان، توان تنظیم آب در سد شیروان را 44 میلیون متر مکعب در سال عنوان کرد و گفت: این نوع با سازه بتنی دو قوسی نامتقارن، دارای طول تاج 325 متری، عرض 4.5 متری است که ارتفاع تاج آن از پی 83 متر است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی حجم آب ورودی به سدها و ذخایر مخازن سدهای این استان را رو به کاهش خواند و گفت: کاهش آب رودخانه ها در سال آبی جاری بر اثر کاهش بارندگی و برداشت های غیرمجاز در بالادست و همچنین افزایش مصرف آب، حجم ذخایر سدها را همچنان کاهش می دهد.

طاهریان بر ضرورت نگهداری و بهره برداری بهینه از تاسیسات آبی موجود تاکید کرد.

وی همچنین مشکل عمده در راه بهره بردای بهینه از منابع آب استان را مربوط به بخش کشاوری برشمرد و افزود: اکنون 94 درصد آب تولیدی استان در بخش کشاورزی استفاده می شود در حالی که عملکرد آب در این بخش بسیار پایین و کمتر از 40 درصد است.

وی استفاده از روش های آبیاری نوین را در افزایش بازدهی آب موثر دانست و به کشاورزان توصیه کرد: قدر این نعمت خدادای را دانسته و در استفاده بهینه از آن بکوشند.

در پی کاهش بارندگی ها و بروز خشکسالی در استان استان خراسان شمالی، شهرستان شیروان وضعیتی بحرانی پیدا کرده است.

شهرستان شیروان با 157 هزار نفر جمعیت دومین شهر پرجمعیت خراسان شمالی است. ک/3

7186/626

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.