پنجشنبه، ۱۹ اسفند ۹۵ - ۰۱:۳۳
ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان

ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان موضوعی است که دانشمندان مدت ها است که بر روی آن مطالعه و تحقیق داشته اند که…

ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان موضوعی است که دانشمندان مدت ها است که بر روی آن مطالعه و تحقیق داشته اند که در این میان نیز تا به حال نیز در این راه موفق بوده اند. اما حالا در اتفاقی خوب دانشمندان روشی برای رمزگذاری دی ان ای و ذخیره اطلاعات یافته اند که ۱۰۰ بار کارآمدتر از  روش های قبلی است و می تواند ۲۱۵ پتابایت اطلاعات را روی یک گرم دی ان ای ذخیره کند. این درحالی است که هر پتابایت معادل ۱۳.۳ سال ویدئو با کیفیت HD است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

در این میان و برای ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان ، یانیو الریش از دانشگاه کلمبیا با همکاری دینا زیلینسکی از مرکز ژنوم نیویورک روش رمزگذاری  جدیدی را طراحی کرده اند که بیشترین میزان اطلاعات به ازای هر نوکلئوتید را ذخیره می کند. این دو دانشمند در آزمایش ها با استفاده از الگوریتمی به نام DNA Fountain، شش فایل (یک فیلم کوتاه، کل یک رایانه OS و یک کارت هدیه آمازون) را درون یک ذره دی ان ای ذخیره کردند.

با این حال هر چند روش جدید ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان برای ذخیره سازی اطلاعات بسیار کارآمد است اما باید در نظر داشت که هزینه های ذخیره و خوانش اطلاعات در دی ان ای بسیار زیاد است چرا که برای ذخیره این پکیج اطلاعاتی ۲ مگابایتی در دی ان ای ، هفت هزار دلار برای سنتز دی ان ای و دو هزار دلار دیگر برای انجام توالی آن هزینه شده است.

الریش در خصوص ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان در روش ابداعی جدیدشان می گوید:

روش رمزگذاری ما ۱۰۰ بار کارآمدتر از روش هایی است که در سال ۲۰۱۲ ساخته شد و می تواند ۲۱۵ پتابایت اطلاعات را در یک گرم دی ان ای ذخیره کند اما در حالت کلی یک دهه طول خواهد کشید تا ذخیره اطلاعات در دی ان ای برای عموم مردم قابل دسترس باشد اما در آینده این تحول زندگی انسان ها را فراتر از انتظار پیش خواهد برد.

ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان

دانشمندان معتقدند به زودی می توان به طور موثر تمام اطلاعات جهان را درون یک اتاق فشرده و ذخیره کرد!

البته حتی در آن زمان هم این فناوری برای ذخیره اطلاعاتی مانند سابقه بیمار در سیستم های پزشکی استفاده می شود و احتمال کمی وجود دارد تا آن را به عنوان آخرین فناوری در اختیار عموم مردم قرار دهند.

ذخیره سازی اطلاعات روی دی ان ای توسط گروهی از محققان دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۲ میلادی ایجاد شد. از آن زمان تاکنون گروه های تحقیقاتی مختلفی این روش  را ارتقا داده اند. مایکروسافت نیز سال گذشته ادعا کرد روشی برای ذخیره اطلاعات ایجاد کرده که نسبت به متدهای پیشین ۲۰ بار کارآمدتر است.

این روش درحقیقت حفظ اطلاعات پایه توالی دی ان ای است. این فناوری با استفاده از  دی ان ای مصنوعی انجام می شود  که در ماشین های الیگونوکلئوتیدی به کار می رود.

ماشین های الیگونوکلئوتیدی نیز به نوبه خود برای ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات دی ان ای به کار می رود. این نوع سیستم ذخیره، فشرده تر از نوارهای مغناطیسی و هارد درایوهاست زیرا در دی ان ای اطلاعات بیشتری ذخیره می شود.

[highlight]منبع[/highlight]   zdnet

یک دیدگاه برای “انقلابی جدید در ذخیره اطلاعات بر روی DNA انسان !”

  1. خاله ریزه گفت:

    انقلابی جدید و عظیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.