شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۳

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان با بیان اینکه این نهاد طبق اساسنامه خود، پلی بین دانشگاه و صنعت است، گفت: مدل جهاددانشگاهی، امروز در…

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان با بیان اینکه این نهاد طبق اساسنامه خود، پلی بین دانشگاه و صنعت است، گفت: مدل جهاددانشگاهی، امروز در کشورهای پیشرفته دنیا نیز شبیه‌سازی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه زنجان، “مهدی عباسی” در سخنرانی پیش از خطبه‌های این هفته نماز جمعه زنجان با اشاره به اینکه رسالت پیوند دادن دانشگاه و جامعه و صنعت به جهاددانشگاهی واگذار شده است، افزود: موفقیت‌های امروز این نهاد انقلابی باعث شده که کشورهای پیشرفته دنیا نیز از این الگوی برای خود مدل‌سازی کنند، الگویی که معمار کبیر انقلاب برای توسعه فرهنگی، پژوهشی و آموزشی بنا نهادند.

وی، اسلامی بودن، اخلاق‌مداری و انقلابی ماندن را از ویژگی‌های اساسی جهاددانشگاهی عنوان و اظهار کرد: در کنار این ویژگی‌ها، اهتمام به استقلال کشور در حوزه‌های فرهنگ، علم و فناوری و باور به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی، خلاقیت، ابتکار و نوآوری مداوم همراه با مخاطره‌پذیری، ایجاد فضا و میدان عمل دادن برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان، از دیگر ویژگی‌های اساسی این نهاد انقلابی به‌شمار می‌رود.

این مسئول در ادامه با اشاره به کارنامه درخشان جهاددانشگاهی در بیش از سه دهه فعالیت این نهاد انقلابی، تصریح کرد: طراحی و ساخت تجهیزات و سیستم‌های استراتژیک صنعت نفت نظیر دکل‌های حفاری نفت خشکی، دست‌یابی به دانش فنی تولید سلول‌های بنیادی و تدوین پروتکل‌های درمانی در حوزه‌هایی نظیر بیماری‌های قلبی، چشمی، پوستی و استخوان و همچنین تأسیس و توسعه مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، از جمله موفقیت های پژوهشی جهاددانشگاهی در عرصه ملی به‌شمار می‌رود که با اهتمام به این توانمندی‌ها، این آمادگی را داریم که پذیرش نقش‌های جدید استانی با توجه به ظرفیت و توانایی‌های جهاددانشگاهی زنجان باشیم.

عباسی با تأکید بر اینکه جهاددانشگاهی این توانمندی را دارد که با تکیه بر خودباوری و اعتقاد به کلمه “ما می‌توانیم”، تحریم‌ها را در شرایط سخت کشور کنار بزند، اظهار کرد: در دیدار اخیر جهادگران جهاددانشگاهی کشور با رهبر معظم انقلاب، ایشان نیز تأکید داشتند که این روحیه خودباوری باید در نزد نسل جوان حفظ شود، به همین خاطر همه فعالیت‌های جهاددانشگاهی در راستای اهتمام به منویات مقام معظم رهبری استوار است.

وی با یادآوری اینکه در سال‌های گذشته قول‌هایی توسط جهاددانشگاهی زنجان داده شده بود که خوشبختانه امروز به یاری خداوند محقق شده است، ادامه داد: در خصوص تامین فضای فیزیکی مناسب و زیرساخت‌های متنوع فرهنگی، علمی، آموزشی و تحقیقاتی امروز به هرچه که وعده داده بودیم دست یافته‌ایم و با جرات می‌توانیم بگوییم که جهاددانشگاهی زنجان در صورت حمایت همه جانبه مسئولان استانی و ملی، در آستانه یک جهش بزرگ قرار دارد.

وی ادامه داد: در حوزه پژوهش دو گروه فعال داریم که توانسته است 54 مقاله شامل 12 مقاله خارجی و 42 مقاله داخلی را ارائه دهد. همچنین 10 اختراع کاربردی به ثبت رسیده و برای سال‌های آینده نیز این زمینه را فراهم کرده‌ایم که یک پژوهشکده برای اولین‌بار در استان راه‌اندازی کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی زنجان در خصوص مهم‌ترین فعالیت‌های این نهاد در حوزه فرهنگی نیز اظهار کرد: اجرای 700 عنوان برنامه طی دو سال اخیر در 30 مرکز آموزشی استان با بالغ بر یک‌صد هزار نفر از دانشجویان استان، برگزاری همایش‌ها و سمینارهای تخصصی از جمله افسران سایبری، برپایی نمایشگاه آب و آئینه با عنوان عفاف و حجاب، برگزاری جشنواره و مسابقات در 30 عنوان از جمله جشنواره تاریخ شفاهی انقلاب و نیز جشنواره بازنویسی داستان‌های قدیمی، از فعالیت‌های مهم این حوزه به‌شمار می‌رود.

عباسی ادامه داد: راه‌اندازی چهار مرکز جدید فرهنگی شامل مرکز فناوری‌های نوین رسانه‌ای، باشگاه علمی فرهنگی دانشجویان، مرکز فرهنگ و معماری ایرانی و اسلامی و همچنین مرکز تولید محصولات فرهنگی و نمایشگاهی، از جمله مراکزی هستند که برای نخستین بار در سطح کشور، در زنجان راه‌اندازی می‌شوند.

وی با اشاره به فعالیت‌های حوزه آموزشی این نهاد، اظهار کرد: در تلاش هستیم که در صورت تامین حمایت‌های استانی شعبه دانشگاه علم و فرهنگ را در استان راه‌اندازی کنیم. همچنین در حوزه آموزش‌های علمی‌کاربردی با بیش از 2000 دانشجو در 27 رشته، بزرگ‌ترین مرکز علمی‌کاربردی استان هستیم که امسال به رشته‌های مهارتی و اشتغال‌محور پرداخته‌ایم، به طوری که سه رشته جدید مهارتی امسال به این رشته‌ها اضافه شده است، چراکه معتقدیم اگر رشته‌ها را مهارتی کنیم، با آمار امروز فارغ‌التحصیلان بیکار مواجه نخواهیم بود.

عباسی در خصوص فعالیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزش‌های کوتاه‌مدت نیز با اشاره به راه‌اندازی مرکز آموزش‌های مجازی در استان خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای اصلی ما در این بخش، افزایش دوره‌های تخصصی و فوق‌تخصصی است، به همین خاطر در تلاش هستیم تا مرکز تخصصی و فوق‌تخصصی کوتاه‌مدت را در هفته دولت امسال راه‌اندازی کنیم.

رئیس جهاددانشگاهی استان زنجان با اشاره به اینکه جهادگران جهاددانشگاهی زنجان آنچه در توان و تخصص داشته‌اند برای اعتلاء استان انجام داده‌اند، افزود: معتقدیم تا به امروز علی‌رغم فعالیت‌های تأثیرگذاری که داشته‌ایم، آنچه که در شأن و لیاقت مردم استان است، انجام نداده‌ایم، اما این قول را می‌دهیم که با حفظ تکیه بر اصل خودباوری و دین‌مداری در این مجموعه، تلاش خود را برای توسعه استان دوچندان کنیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *