یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۱۱:۲۸

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا)، سرهنگ اصغر باقریان گفت : یکی از رایج…

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا (فتا)، سرهنگ اصغر باقریان گفت : یکی از رایج ترین روش های سرقت اطلاعات محرمانه و شخصی افراد ، استفاده از جاسوس افزارهاست.

وی ادامه داد :جاسوس افزارها به گروهی از بدافزارها گفته می شود که اعمالی را که با استفاده از رایانه انجام می دهیم و هم چنین صفحه های وبی که بازدید می کنیم را ردیابی کرده و اطلاعات آن ها را برای فرد یا افرادی که اجازه دسترسی به آن اطلاعات را ندارند، ارسال می کند.

این مقام انتظامی ادامه داد: یک جاسوس افزار می تواند حروفی را که با صفحه کلید تایپ می کنیم، حرکت های ماوس، صفحه های وب بازدید شده و مواردی از این قبیل را ثبت کند.

رییس پلیس فتا غرب تهران افزود: این برنامه ها قادرند امنیت رایانه ما را با خطری جدی رو به رو کنند و اطلاعات محرمانه، شخصی و کاری ما و افراد مرتبط با ما را برای دیگران بفرستند.

وی با اشاره به اینکه عامل اصلی آلودگی به جاسوس افزارها مشاهده صفحه های وب آلوده است، به شهروندان توصیه کرد که در مورد تارنماهایی که به آن ها مراجعه می کنید دقت و احتیاط بیشتری به خرج داده، و مطمئن شوید که تنظیمات مرورگر شما دارای امنیت لازم باشد و با رعایت نکات زیر از آلوده شدن رایانه خود به جاسوس افزارها جلوگیری کنید.

باقریان افزود: در هنگام وب گردی کاملاً هشیار باشید؛ اگر در هنگام بازدید از تارنماهای خاص پنجره هایی به طور ناخواسته ظاهر شدند، قبل از آن که بر روی Yes یا OK کلیک کنید، آن ها را با دقت بخوانید.

وی ادامه داد: برای بستن چنین پنجره های مشکوکی، به جای کلیک کردن روی Cancel، روی ضربدر گوشه ی بالا و سمت راست آن پنجره کلیک کنید؛ چرا که برخی اوقات این پنجره ها به گونه ای طراحی شده اند، که با زدن دکمه Cancel در واقع باعث نصب غیر مجاز جاسوس افزار بر روی رایانه ی شما می شود.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران گفت: گاهی اوقات در لابه لای صفحه های وبی که مشاهده می کنید، برنامه های بالقوه خطرناکی وجود دارند که ممکن است به طور ناخواسته بر روی رایانه ی شما نصب شوند؛ برای جلوگیری از این اتفاق باید ضریب امنیتی مرورگر خود را بالا ببرید و اگر نصب این گونه برنامه های بالقوه مخرب از جانب تارنماهای مشکوک به شما پیشنهاد شد، از پذیرش و اجرای آن ها جدا خودداری کنید

وی افزود: نرم افزارهای امنیتی رایانه خود مانند آنتی ویروس، فایروال و… را همواره فعال نگاه داشته و در بازده زمانی مناسب و منطقی به روزرسانی کنید.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران در پایان از کاربران خواست تا با حفظ هوشیاری و رعایت هشدارهای ارائه شده، مراقب باشند تا از دام بزه کاران مصون بمانند.

تهرام/1392/1348

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.