چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

رابطه بین حاشیه‌نشینی و جرم در نشست هم‌اندیشی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بررسی شد. به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه…

رابطه بین حاشیه‌نشینی و جرم در نشست هم‌اندیشی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد بررسی شد.

به گزارش خبرنگار‌ خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر نادر صنعتی شرقی که صبح امروز در جلسه هم‌اندیشی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد که در تالار شورای شهرداری برگزار شد، جرم را یکی از عوامل مهم مخل نظم و امنیت در هر جامعه‌ای دانست و اظهار کرد: به طوری که در غالب شهرهای جهان، جرایم معمولا تهدیدی جدی برای حیات، تمامیت فردی و دارایی انسان‌ها تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: وجود بیش از حد جرایم در محیط‌های شهری نه فقط با اصول مسلم نظام اجتماعی در تعارض است بلکه همراه با خود ضایعات سنگین، سختی و رنج انسان‌ها، به هدر رفتن منابع اقتصادی، سرخوردگی شهروندان و وخامت کلی کیفیت زندگی را به ارمغان آورده و با کاهش امنیت اجتماعی پایه‌های زندگی اجتماعی را تهدید می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مشهد با اشاره به تحقیق خود در زمینه ارتباط بین حاشیه‌نشینی و جرم خاطرنشان کرد: در این تحقیق کوشیده شده تا با مقایسه تطبیقی دو منطقه حاشیه‌نشین شهر مشهد به پرسش‌هایی از این قبیل پاسخ داده شود که چرا در دو منطقه حاشیه‌نشین گلشهر و خواجه‌ربیع آمارهای جرم متفاوتی را مشاهده می‌کنیم؟ چه عواملی در هر منطقه سبب تفاوت در میزان جرایم می‌شوند؟

صنعتی شرقی در خصوص اهداف کلی تحقیق انجام شده در این خصوص نیز خاطرنشان کرد: توصیف و مقایسه میزان جرم در مناطق حاشیه‌نشین گلشهر و خواجه ربیع مشهد و تبیین عوامل موثر بر میزان جرم در مناطق حاشیه‌نشین گلشهر و خواجه‌ربیع مشهد از جمله این اهداف به شمار می‌روند.

وی در خصوص روش انجام تحقیق فوق گفت: در این تحقیق واحد مشاهده سرپرست خانواده و واحد تحلیل منطقه است و در جریان گردآوری داده‌های این تحقیق از اطلاعات متنوعی استفاده کردیم که شامل داده‌های سازمانی مانند آمار جرایم کلانتری‌های سطح شهر مشهد(90-89) می‌شود که پس از تجزیه و تحلیل و خلاصه‌سازی آن‌ها به پرسش اصلی تحقیق که تفاوت در میزان جرایم در مناطق مختلف حاشیه‌نشین مشهد است، رسیدیم.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور بخش بعدی داده‌های این پژوهش را داده‌های به دست آمده از شهرداری شامل جمعیت، مساحت، تراکم جمعیت و خانوار اعلام کرد و افزود: داده‌های میدانی این بخش را از طریق تکمیل پرسش‌نامه و مصاحبه‌های اکتشافی افرادی که با خصوصیات منطقه آشنایی داشته‌اند مانند اهالی منطقه، همکارانی که در آن مناطق زندگی می‌کنند و ماموران انتظامی مستقر در منطقه کسب کرده‌ایم.

صنعتی شرقی در خصوص داده‌های اسنادی این تحقیق عنوان کرد: این داده‌ها نتیجه تحلیل ثانویه‌ای است که از سایر تحقیقات به دست آمده است؛ مانند درجه توسعه یافتگی و تحریک مسکونی.

وی اضافه کرد: در این تحقیق جامعه آماری شامل کلیه خانوارها یا واحدهای همسایگی در دو منطقه است که حاشیه‌نشینی صفت مشترک آنان است و حجم نمونه برای گلشهر 100 خانوار و برای خواجه‌ربیع نیز 100 خانوار در نظر گرفته شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور در مورد نتیجه به دست آمده بر اثر این پژوهش اظهار کرد: مهم‌ترین دلایل کاهش جرم در گلشهر نسبت به خواجه ربیع بالا بودن تعداد افاغنه در گلشهر است، زیرا افاغنه در موقعیت‌های جرم از استراتژی‌های کنترل درونی، انتخاب عقلانی و کنترل بیرونی استفاده می‌کنند، در صورتی که ایرانی‌ها چنین استراتژی‌هایی را به کار نمی‌برند.

این جامعه‌شناس در مورد گزارش‌های به دست آمده از اهالی گلشهر عنوان کرد: بالا بودن تعداد افاغنه در منطقه که حدود 60 تا70 درصد اهالی را تشکیل می‌دهند، بالا بودن جرایم ایرانی‌ها نسبت به افاغنه، بالا بودن اعتیاد در میان ایرانی‌ها نسبت به افاغنه، پایین بودن میزان اعتقادات مذهبی در میان ایرانی‌ها نسبت به افاغنه، بالا بودن جرایم در میان افاغنه نسل دوم نسبت به افاغنه نسل اول و بالا بودن میزان اعتیاد در میان افاغنه نسل دوم به نسل اول از جمله این گزارشات است.

وی ادامه داد: از دیگر گزارش‌های به دست آمده از اهالی گلشهر نیز می‎‌توان به پایین بودن اعتقادات مذهبی در افاغنه نسل دوم نسبت به افاغنه نسل اول، رفتار مظلومانه در افاغنه نسل اول نسبت به نسل دوم، داشتن طبع خشن در میان افاغنه طبق نظر خودشان، احساس بی‌عدالتی در محاکم دولتی توسط افاغنه، رفتار نامناسب ایرانی‌ها با افاغنه از نظر افاغنه، درگیری در موقعیت جرم توسط نسل دوم، عدم درگیری در موقعیت جرم توسط نسل اول اشاره کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور گفت: بر این اساس بیشترین جرایم افاغنه شامل دعواهای خانوادگی و سرقت‌ جزئی است و مهم‌ترین نگرانی آنان نیز ترس از بازگردانده شدن به افغانستان و نگرانی درباره خانواده است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *