پنجشنبه، ۳۰ فروردین ۹۷ - ۰۹:۰۵
رازهای عجیب بدن انسان

رازهای عجیب بدن انسان کم نیستند اما در این میان چند فرایند جالب بدن انسان که به صورت روزانه با آن ها در…

رازهای عجیب بدن انسان کم نیستند اما در این میان چند فرایند جالب بدن انسان که به صورت روزانه با آن ها در ارتباط هستیم همواره برای ما رازآلود و معما گونه است. فرایند هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

چرا خندیدن در میان انسان‌ها مُسری است؟ : یکی از رازهای عجیب بدن انسان خندیدن است . دانشمندان می‌گویند که خندیدن در میان انسان‌ها واقعا مُسری است. درواقع، آنان متوجه شده‌اند که احساسات قدرتمند می‌توانند فعالیت مغزی انسان‌های دیگر را مجبور به هم‌گام‌سازی کنند. طبق مطالعات علمی، خندیدن اساسا با ذات اجتماعی انسان‌ها مرتبط است و انسان‌ها در موقعیت‌های اجتماعی حدود 30 برابر بیشتر از حالت عادی می‌خندند.
نظریه‌های فعلی نشان می‌دهد که خندیدن واقعا مُسری است، چون انسان‌ها موجوداتی دارای حس همدلی هستند. در مواقع خندیدن، مغز به ترشح اندورفین مشغول می‌شود و همین ترکیب شیمیایی می‌تواند احساس امنیت و آرامش را در ما به‌وجود بیاورد.

رازهای عجیب بدن انسان

چرا ما دارای گروه‌ های خونی مختلف هستیم؟ : گروه های ونی نیز یکی از رازهای عجیب بدن انسان است . درست مانند قضیه آپاندیس، متفاوت بودن گروه‌ های خونی هم به سرنخ‌هایی در تاریخ تکامل بدن برمی‌گردد. گروه‌های خونی مختلف دارای ظرفیت‌های متفاوتی برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها هستند و دانشمندان نیز باور دارند که شکل‌گیری گروه‌های خونی مختلف حدود 20 میلیون سال پیش در انسان‌های اولیه و دیگر گونه‌های نزدیک به انسان شروع شده است.
به‌ گفته دانشمندان، در نوعی گزینش ذاتی بر علیه بیماری‌ ها و عفونت‌ ها، گروه‌ های خونی متنوعی در روند تکاملی انسان‌ها به‌وجود آمده‌اند که امروزه به‌وضوح با آن‌ها آشنا هستیم. با این‌ حال، هیچ نظریه‌ای از میان نظریه‌های موجود نمی‌تواند با قطعیت توضیح بدهد که چرا گروه‌های خونی در میان انسان‌ها متفاوت هستند.

رازهای عجیب بدن انسان

چرا ما انسا ها رویا می‌بینیم ؟ : رویا هم یکی دیگر از رازهای عجیب بدن انسان که علم پاسخی برای آن ندارد. انسان‌ها حدود یک‌سوم از عمر خودشان را در خواب می‌گذرانند، درحالی که دانشمندان هنوز دانسته‌های کمی درباره چگونگی رویابینی و دلیل اصلی آن در اختیار دارند.
به‌ گفته دانشمندان، «ما می‌دانیم که رویابینی در چرخه خواب REM اتفاق می‌افتد و ضربان قلب نیز در حالت رویابینی بالاتر می‌رود، اما هنوز نمی‌دانیم که رویابینی دقیقا چه غایت و چه علتی دارد. یک نظریه محبوب در این زمینه نشان می‌دهد که رویابینی با طبقه‌بندی شدن خاطرات روزانه توسط مغز ارتباط دارد و مغز در این حالت تصمیم می‌گیرد که کدام داده‌های دریافت‌شده ارزشمند هستند و کدام‌یک از آن‌ها اهمیتی ندارند».
البته بعضی از دانشمندان نیز باور دارند که رویابینی واقعا هیچ عملکرد خاصی در ساختار ذهن و بدن انسان ندارد و فقط نوعی درگیری بین ناخودآگاه و خودآگاه بشری را نمایان می‌کند.

رازهای عجیب بدن انسان

چرا درون بدن‌ ما انسان ها ویروس وجود دارد؟ : آیا شما هم فکر می‌کردید که غیر از خودتان، هیچ موجود زنده‌ای در بدن‌تان وجود ندارد؟! اگر این‌طور است، باید درباره این مساله تجدید نظر کنید. بدن انسان‌ها دارای میکروب‌های بسیاری است که درواقع چند کیلوگرم از وزن بدن را تشکیل می‌دهند. بسیاری از آن‌ها دلایل خوبی برای زندگی در بدن دارند، مانند کمک به گوارش، بهبودی زخم‌ها و مبارزه با بیماری‌ها. با این‌حال، بیشتر آن‌ها ویروس‌هایی هستند که دانشمندان هنوز علت حضورشان را نمی‌دانند.

رازهای عجیب بدن انسان

چرا پستانداران دیگر بسیار قوی‌ تر از ما انسان‌ها هستند؟ : از جنبه‌های بسیار متعدد، بدن انسان‌ها خیلی به پستاندارانی مانند شامپانزه‌ها شباهت دارد. حتی ساختار عضلانی میان انسان‌ها و شامپانزه‌ها نیز از شباهت زیادی برخوردار است. با این‌حال، شامپانزه‌ها که نزدیک‌ترین موجود روی کره زمین به انسان‌ها محسوب می‌شوند، حدود 1.35 برابر نسبت به انسان‌ها قوی‌تر هستند.

رازهای عجیب بدن انسان
بدن انسان‌ها دارای فیبرهای عضلانی آهسته slow-twitch است که قدرت عضلانی کمتری را نسبت به دیگر گونه‌های پستانداران ایجاد می‌کند. با این‌حال، همین فیبرهای عضلانی باعث می‌شوند که انسان‌ها دارای استقامت بیشتری نسبت به دیگر پستانداران باشند. همین فیبرها هستند که رفتارهای انسان‌های اولیه مانند شکار و جست‌وجو برای غذا را امکان‌پذیر ساخته‌اند و دقیقا همین فیبرها هستند که شرکت در مسابقه دوندگی ماراتون را برای انسان‌ها امکان‌پذیر می‌سازند، درحالی که شامپانزه‌ها هرگز نمی‌توانند چنین استقامتی داشته باشند. البته علی‌رغم همه این مزیت‌های بشری، اختلاف قدرت ذکرشده به اندازه‌ای است که دانشمندان را سردرگم کرده است.

10 دیدگاه برای “رازهای عجیب بدن انسان که علم پاسخ چندانی برای آن ندارد ؟”

 1. هدیه گفت:

  خیلی خیلی جالب بود

 2. رازقی گفت:

  این تیترها فقط چند عنوان خلاصه شده هستن وگرنه بدن انسان رازهای بیشتری داره که هنوز علم پاسخی برای اونها نداشته و نداره

 3. ارشیا گفت:

  همه قسمتهای این پست جالب بودن

 4. شینا گفت:

  ممنون از تون

 5. گلباغ گفت:

  اینا که چیزی نیست

 6. خیرآبادی گفت:

  زیاد جالب نبود

 7. صفا گفت:

  عجیب ولی در عین حال واقعی

 8. طاهر گفت:

  درووود از خوندن این پست لذت بردم

 9. عطاردی گفت:

  پاسخ اینها هم به مرور زمان کشف میشه

 10. هاشم گفت:

  بنظر من اینا اصن جواب ندارن فقط یه خوره ست توی مغز بشر که میخواد واسه همه چی جواب داشته باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *