چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۰۹:۰۸

سلامت نیوز: محققان انگلیسی می گویند راز لاغر ماندن، در بزاق افراد است. آنزیم موجود در بزاق دهان سبب تجزیه مواد غذایی نشاسته…

سلامت نیوز: محققان انگلیسی می گویند راز لاغر ماندن، در بزاق افراد است.

آنزیم موجود در بزاق دهان سبب تجزیه مواد غذایی نشاسته دار مانند چیپس ، نان و برنج می شود . یک بررسی نشان می دهد که ژن AMYI سبب تولید آنزیم ها در بزاق می شود . این آنزیم ها با متلاشی کردن ترکیبات کربو هیدرات در بدن، سبب لاغر ماندن فرد می شود. وجود نسخه های بیشتر از این ژن در برخی افراد احتمال لاغر ماندن آنها را بیشتر می کند.

این مطالعه نشان می دهد کسانی که نسخه های بیشتری از این ژن را دارند به دلیل ترشح بیشتر آنزیم ، توانایی بیشتری در حفظ لاغری دارند . اگر چه به طور معمول گفته می شود که افراد از هر ژن یک جفت دارند اما این مطالعات نشان می دهد که برخی از افراد می توانند نسخه های بیشتری از یک ژن حتی تا 20 نسخه ژن مشابه داشته باشند.البته علت این امر هنوز مشخص نشده است .

محققان می گویند این یافته های پژوهشی برای دانش تغذیه و توصیه های عمومی مرتبط با تغذیه بسیار حائز اهمیت است. البته گام بعدی این است که دقیقا مشخص کنیم نقش اصلی آنزیم ترشح شده در حفظ لاغری و استفاده از نتایج آن برای درمان چاقی یا اضافه وزن چیست؟

به گفته وی در آینده نزدیک میزان توانمندی افراد از نظر ژنتیکی برای مقابله با بیماری چاقی با دادن یک آزمایش خون و یا آزمایش ساده بزاق دهان بررسی می شود.

بر اساس برخی گزارش ها در ایران بیش از 25 میلیون نفر دارای اضافه وزن و چاقی هستند . طبق آمار سازمان ملل از سال 1980 میلادی به بعد نرخ چاقی در سراسر دنیا دو برابر افزایش یافته و چاقی و اضافه وزن به پنجمین عامل اصلی مرگ ومیر در جهان تبدیل شده است.

طبق آمار این سازمان ، در جهان سالانه حدود 2/8 میلیون نفر فرد بالغ مبتلا به چاقی و بیماری های مزمن ناشی از آن ، جان خود رااز دست می دهند . در طب سنتی ایران توصیه های فراوانی برای جویدن زیاد و آرام هر لقمه غذا وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *