پنجشنبه، ۱۳ اسفند ۹۴ - ۰۸:۵۴

راست دست‌ها و چپ دست‌ها چگونه تصمیم می‌گیرند؟ این سوالی است که همواره در بحث روانشناسی و به عبارتی دیگر در بحث شخصیت…

راست دست‌ها و چپ دست‌ها چگونه تصمیم می‌گیرند؟ این سوالی است که همواره در بحث روانشناسی و به عبارتی دیگر در بحث شخصیت شناسی از توسط افراد پرسیده می شود؟ که در این میان اهمیت آن تا حدی است که طبق مطالعات انجام گرفته در دانشگاه شیکاگو حتی انتخاب همسر هم می تواند تحت تاثیر چپ یا راست دست بودن آنها قرار گیرد. با میهن پست همراه شوید.

راست دست‌ها و چپ دست‌ها اگر چه مدت هاست که رفتار آن ها مورد تحقیق و پژوهش دانشمندان قرار دارد اما در مطالعات و تحقیقاتی آزمایشگاهی دانشمندان به تازگی به این موضوع دست یافته اند که چپ دست یا راست دست بودن می تواند نگرش شما به جهان و حتی چه طور رای دادن شما در انتخابات را تغییر دهد.
کسانی که راست دست هستند بیشتر مایل هستند در هنگام خرید، از قفسه های سمت راست خود خرید کنند، و به اسامی سمت راست فورم انتخابات رای دهند. برای چپ دست ها این حالت بالعکس است.
در این میان دکتر دنیل کاسانتو میگوید: “این در مورد درمان بیشتر اختلالات ذهنی، مثل افسردگی صادق است، چراکه رویه های درمانی تلاش دارند فعالیت نیمکره چپ مغز را افزایش دهند.” که افراد بطور ناخودآگاه مایل به استفاده از سمت چالاک تر مغز خود هستند.
البته باید توجه داشت که این بدان معناست که اگر یک فرد راست دست دو نفر که بطور مساوی جذاب هستند را ببیند، بطور غریزی فردی را که در سمت راست ایستاده را انتخاب می کند.

سیاست مداران چپ دست آمریکایی

سیاست مداران چپ دست آمریکایی

دکتر کاساسانتو در همایش سالانه ی پیشرفت علم گفت: “این ربطی به استفاده از دست ها هنگامی که پاسخ می دهید ندارد. اگر قرار بود مردم قضاوت کنند که شما کدام یک از این محصولات را می خرید، یا کدامیک از این دو متقاضی شغلی را استخدام می کنید؟ راست دست ها بطور میانگین فرد و محصول سمت راست، و چپ دست ها هم بطور میانگین نفر و محصول سمت چپ را انتخاب می کنند.”
به عنوان مثال این رفتار در انتخابات هم صادق است، درجایی که از ما خواسته می شود تا به کاندیدایی که اسمشان روی کاغذ سمت چپ یا راست صندوق نوشته شده رای دهیم نیز این تفاوت احساس می شود که در این میان دانشمندان در یک شبیه سازی بزرگ انتخاباتی متوجه شدند که در مقایسه با چپ دست ها، راست دست ها ۱۵ درصد بیشتر به افراد نوشته شده در سمت راست رای می دهند. پس این تاثیر نامرئی می تواند تعیین کننده باشد.

بدنیست بدانید که این مکانیزم نشان می دهد که ما به عنوان موجودات دو دست عموما راحتی حرکتی و اکتساب تجربه و چالاکی بیشتری در مقایسه با سمت دیگر بدن داریم و دقیقا به دلیل دو دست بودنمان یک سمت چالاک و یک سمت کم توان است .

البته این نکته هم مد نظرتان باشد که حدود ۳۰ درصد جمعیت راست دست هستند و این تفاوت همچنین درمورد مغز هم وجود دارد. برای راست دست ها، مراکز شادی و خلاقیت در سمت چپ مغز هستند، اما برای چپ دست ها بصورت معکوس است.
این بدان معناست که درمان هایی که قسمت های معینی از مغز را هدف می گیرند، ممکن است آثار مخربی نسبت به دست تواناتر داشته باشند. دکتر کاساسانتو افزود: “تصور می شد عصبانیت و شادی ریشه در سمت چپ مغز دارند. اما مشخص شد این فقط برای افراد راست دست صادق است و سازماندهی احساسات در مغز، بستگی به چگونگی برقراری ارتباطات انگیزشی شما با دنیا دارد.”
“اگر شما چپ دست هستید، رویه های درمانی عصبی برای افزایش فعالیت در سمت چپ مغز دریافت می کنید، این دقیقا خلاف آن چیزی است که به آن نیاز دارید. روش های درمانی استاندارد می توانند برای چپ دست ها موجب آسیب باشند.”
بر اساس مطالعات دکتر کاساسانتو، می توانید از این تمایل طبیعی بدن خود نسبت به یک سمت، در ارائه رفتار مناسب استفاده کنید. برای مثال، افراد راست دستی که قصد دارند دست از یک بسته بیسکویت شکلاتی بکشند، باید آنرا در سمت چپ سینی قراردهند.
تحقیق جداگانه ای در این زمینه نشان می دهد افرادی که سلاح حمل می کنند، احتمال بیشتری دارد که افراد دیگری را سلاح به دست ببینند، حتی اگر درواقع این طور نباشد، که این می تواند مصداق های مهمی برای پلیس داشته باشد.

منبع: sciencedaily

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.