شنبه، ۰۲ فروردین ۹۳ - ۰۹:۴۷

به گزارش میهن پست – راه‌اندازی نخستین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک فارسی با نام «فیدیبو» یکی از اتفاقات مهم حوزه فرهنگ البته از…

به گزارش میهن پست – راه‌اندازی نخستین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک فارسی با نام «فیدیبو» یکی از اتفاقات مهم حوزه فرهنگ البته از منظر اقتصادی آن بود که در سال ۹۲ رخ داد.

به نقل از مهر، راه‌اندازی فیدیبو یکی از فعالیت‌های موسسه فرهنگی و بین‌المللی شهر کتاب بود که در سال ۹۲ رخ داد. اما قصد داریم قبل از پرداختن به آن، اشاره‌ای به نشست‌های فرهنگی موسسه فرهنگی شهر کتاب داشته باشیم.

عمده نشست‌های فرهنگی و ادبی شهر کتاب در سال ۹۲ در ۲ پایگاه مهم این موسسه برگزار شدند. یکی از این پایگاه‌ها، فروشگاه مرکزی شهر کتاب است که علاوه بر برنامه‌های رونمایی کتاب، رونمایی آلبوم‌های موسیقی و حضور هنرمندان و اهالی قلم را در دستور کار خود قرار داده است و تعدادی از نشست‌های شهر کتاب در سال گذشته، در این مرکز برگزار شد. اما پایگاه دوم، شهر کتاب موجود در خیابان شهید احمد قصیر یا بخارست است که به اصطلاح به شهر کتاب بهشتی معروف است. نشست‌هایی که در این مرکز برگزار می‌شوند، به همت معاونت فرهنگی و بین‌الملل شهر کتاب برگزار می‌‌شوند که در اسفندماه سال ۹۱، برگزاری هفتصدمین نشست از برنامه‌های این مرکز با حضور اهالی فرهنگ و قلم، جشن گرفته شد.

برپایی نشست‌های شهر کتاب بخارست، در دو گونه خلاصه می‌شود. اول نشست‌های هفتگی که هر سه‌شنبه برگزار می‌‌شوند و جلسات درسگفتارها که موضوعات مشخصی مانند «درسگفتارهایی درباره حافظ» را شامل می‌شوند و پیش از این هم درسگفتارهایی درباره عطار، سعدی، نظامی، فردوسی، مولانا و بیهقی در قالب آن برگزار شده است. به هر حال نشست‌های شهر کتاب در سال ۹۲ نیز استمرار داشت و آخرین برنامه نشست هفتگی این موسسه در سال ۹۲، مربوط به جشن انتشار صدمین شماره مجله نگاه نو بود.

اما «فیدیبو» در سال ۲۰۱۱ با شعار «مطالعه آزاد برای همه، همه وقت، همه جا» به عنوان یک پروژه چند ملیتی به دست مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهر کتاب بنیان گذارده شد و بعد از پشت سرگذاشتن چالش‌های موجود بر سر راه زبان‌های عربی و فارسی برای ورود به صنعت نشر الکترونیک، فاز اول آن در دسامبر سال ۲۰۱۳ راه اندازی شد. فیدیبو نخستین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیک فارسی است که با استانداردهای جهانی صنعت نشر و با رعایت کامل قانون جهانی کپی رایت طراحی و اجرا شده است.

فیدیبو که اولین سامانه multi-platform تولید و توزیع کتاب الکترونیک در خاورمیانه است، روز ۱۱ اسفند در اتحادیه‌ ناشران و کتابفروشان رونمایی شد. این سامانه دارای دفاتر پشتیبانی و فنی در اسپانیا، لبنان و ایران است. تا لحظه انتشار این گزارش هم ۵۸ ناشر عضو این سامانه شده و اطلاعات مربوط به هزار و ۴۱۹ کتاب الکترونیک، برای فروش در آن بارگذاری شده است.

علاوه بر اتفاقات گفته شده، شهر کتاب چند مرکز فروش دیگر را نیز در سال ۹۲ در مناطق مختلف شهر تهران و شهرهای دیگر کشور مانند قم افتتاح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.