یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۰

 جمع کثیری ازمردم شهرستان مرزی سردشت عصر شنبه به مناسبت هفتم تیر سالروز بمباران شیمیایی این شهرستان و درحمایت از صلح و آشتی…

 جمع کثیری ازمردم شهرستان مرزی سردشت عصر شنبه به مناسبت هفتم تیر سالروز بمباران شیمیایی این شهرستان و درحمایت از صلح و آشتی در جهان اقدام به یک راهپیمایی نمادین کردند.

به گزارش ایرنا، مردم این شهر که نخستین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس ازبمباران هسته ای هیروشیما نامیده شده است درحالی که دست نوشته هایی با عنوان ˈ نه به جنگ، آری برای صلحˈ در دست داشتند درسکوت اقدام به راهپیمایی کردند.

دراین راهپیمایی که نماینده مردم سردشت وپیرانشهر درمجلس شورای اسلامی، فرماندار وامام جمعه وشماری ازمصدومان شیمیایی این شهرستان نیزحضور داشتند حاضران استفاده از تسلیحات کشتار جمعی را محکوم کردند.

دراین مراسم نمادین وباشکوه شماری ازاهالی شهر حلبچه اقلیم کردستان عراق نیز حضور داشتند که با شرکت دراین راهپیمایی با مردم این شهرستان اظهار همدردی کردند.

راهپیمایان حرکت خود را از میدان سرچشمه این شهر محل اصابت بمب های شیمیایی آغاز و تا مزار شهدای این حادثه راهپیمایی کردند.

حاضران سپس با حضور بر سر مزار شهیدان شیمیایی و دیگر شهیدان این شهرستان با قرائت فاتحه و گلباران مزار این شهدا با آرمان های والای آنها تجدید میثاق کردند.

در بمباران شیمیایی سردشت در7 تیر 1366 رژیم بعثی عراق با استفاده از بمب های شیمیایی چهار نقطه پر ازدحام سردشت از توابع استان آذربایجان غربی را بمباران کرد.

در این حادثه که توسط رژیم بعثی عراق انجام گرفت 119 نفر به شهادت رسیدند و چندین هزار نفر از مردم بی دفاع این شهر نیز دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

این شهرستان با 111 هزار نفر جمعیت در 250 کیلومتری جنوب ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است.

آیین گرامیداشت بیست و هفتمین سالروز بمباران شیمیایی سردشت نیز امروز شنبه با حضور وزیر بهداشت و شماری دیگر از مسوولان در این شهرستان برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.