سه شنبه، ۱۴ مرداد ۹۳ - ۱۱:۰۲

استاندار خراسان رضوی در دیدار با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران راهکارهایی را به منظور بازگشت مهاجران افغان…

استاندار خراسان رضوی در دیدار با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران راهکارهایی را به منظور بازگشت مهاجران افغان به کشورشان ارائه کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان در دیدار با نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران با بیان اینکه خراسان رضوی با وجود بیش از 150 هزار نفر مهاجر خارجی از کشورهای افغانستان، عراق، پاکستان و هند بعد از تهران مقام دوم مهاجرپذیری را در کشور دارد، اظهار کرد: از این تعداد بیش از 60 هزار نفر زیر پوشش بیمه خدمات آسیا قرار گرفته، 60 هزار نفر در مدارس و 2700 نفر در دانشگاه‌های استان مشغول به تحصیل و 40 هزار نفر نیز مجوز اشتغال دارند.

وی به بررسی راهکارهای بازگشت مهاجران افغان به کشورشان پرداخت و افزود: با زمینه‌سازی شرایط توسعه افغانستان در ابعاد گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و ایجاد شرایط مطلوب زندگی می‌توان انگیزه بازگشت را در اتباع آن کشور فراهم کرد.

استاندار خراسان رضوی در همین راستا به توافقات صورت گرفته ما بین خراسان رضوی و ایالت هرات افغانستان در زمینه‌های اقتصادی اشاره و خاطرنشان کرد: در سفر اخیر والی هرات به استان ساخت شهرک صنعتی، ایجاد فرصت‌های جدید اشتغال و تعاملات اقتصادی برای ایجاد ثبات در افغانستان به تصویب رسید.

وی برگزاری کمیته‌های سه جانبه در مورد بررسی مسایل مهاجران به طور منظم و بهره‌گیری از کمک‌های سازمان ملل متحد در این زمینه را از دیگر اقدامات عملیاتی برای بازگشت مهاجران به کشورشان دانست.

استاندار خراسان رضوی اداره کل اتباع و امور مهاجران خارجی استانداری را مسئول رسیدگی به امور مهاجران به استان در چارچوب قوانین و مقررات، معرفی و اظهار کرد: با تحقق امنیت در کشور افغانستان و توسعه مطلوب در این کشور شاهد مهاجرت اتباع افغانی به کشورشان باشیم.

سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران نیز با اشاره به اینکه در ارتباط با ساماندهی وضعیت پناهندگان تاکنون کمیته‌های سه جانبه جلسات متعددی را برگزار کرده است، افزود: در همین راستا از شنبه تا دوشنبه هفته آینده گروه سفیران ساکن در ایران برای آشنایی با وضعیت مهاجران در خراسان رضوی و جلب کمک‌های دولتی سفری را به مشهد دارند.

وی از برگزاری کمیته چهارجانبه با حضور کشورهای ایران، افغانستان، پاکستان و نماینده سازمان ملل در امور اتباع 21 و 22 اکتبر در ایران با هدف بررسی مسائل مهاجران خبر داد.

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران عملکرد دولت ایران در خدمات دهی به مهاجران در حوزه‌های معیشت، آموزش و بهداشت را مطلوب ارزیابی و خاطرنشان کرد: به منظور همکاری بیشتر سازمان ملل در امور اتباع بیگانه با دولت ایران در شهرهای مشهد، شیراز و کرمان نمایندگی‌هایی را تاسیس کردیم.

سیوانکا داناپالا با اشاره به نقش اثرگذار ایران در تحولات منطقه خواستار همکاری مسئولان به منظور ایجاد ثبات در وضعیت کشورهای افغانستان و عراق شد و تصریح کرد: با بهبود شرایط زندگی، ارتقاء شاخصه‌های زندگی و ایجاد ثبات سیاسی در این کشورها شاهد بازگشت اتباع و مهاجران خارجی به کشورهایشان باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *