سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۹۷ - ۰۷:۱۴
راهکارهای اعتماد به نفس در دختران

راهکارهای اعتماد به نفس در دختران موضوعی است که همواره روانشاسان و رفتارشناسان بر آن تاکید داشته و بر این باورند که بایستی…

راهکارهای اعتماد به نفس در دختران موضوعی است که همواره روانشاسان و رفتارشناسان بر آن تاکید داشته و بر این باورند که بایستی هر دختر جوانی برای مبارزه در چالش های دنیای کنونی خودش را آماده کند. چرا که دختران در هر جامعه ای به لحاظ جنسیتی همواره در معرض تنش و هرگونه هنجار شکنی ار جنس مخالف خود قرار دارند. در اداه با میهن پست همراه شوید.

تحسین زیبایی دختران : یکی از راهکارهای اعتماد به نفس در دختران تحسین زیبایی آن های است . دختران نباید طوری تربیت شوند که فکر کنند تنها چیزی که در مورد آنان برای جهان بیرونی اهمیت دارد،‌ زیبایی ظاهری‌شان است. با این‌حال، همه کودکان از سنین خردسالی دوست دارند که زیبا بودن خودشان را از زبان دیگران بشنوند. بنابراین، شما به‌عنوان والدین باید زیبایی دخترتان را تحسین کنید تا او بیش از حد به این مساله فکر نکند. در ضمن، شما باید بگویید که زیبایی او را هم در صورت زیبایش و هم در مهربانی‌اش، خنده‌ هایش، هوشش و خلاقیتش می‌بینید. درواقع، این کار به دختران کمک می‌کند تا به کیفیت‌های زندگی و خصلت‌های باطنی انسان‌ها بیشتر از مسائل ظاهری اهمیت بدهند.

پرورش فردیت : یکی دیگر از راهکارهای اعتماد به نفس در دختران پرورش آن ها است . دختران نباید طوری پرورش پیدا کنند که همیشه پیرو دیگران باشند و هیچ فردیتی نداشته باشند. درواقع، دختران از سنین خردسالی باید به اندازه‌ای آزادی داشته باشند که بتوانند شخصیت خودشان را بر مبنای فردیت شکل بدهند. به‌علاوه، نباید دختران را دائما به پیروی از الگوهای رایج در جامعه وادار کرد. پرورش دادن فردیت در دختران و هر انسان دیگری از سنین خردسالی، هیچ منافاتی با رعایت محدوده‌ها و مرزهای تربیتی دارد. بنابراین، دختران باید در شرایطی پرورش بیابند که بتوانند بر مبنای فردیت خودشان عمل کنند تا در آینده نیز زندگی مستقل و مطلوبی داشته باشند.

راهکارهای اعتماد به نفس در دختران

زندگی سالم : هر انسانی از همان سنین کودکی باید زندگی سالم را تمرین کند. بنابراین، داشتن وزن مطلوب و رعایت نکات دیگری مانند تغذیه سالم، باید از همان سنین کودکی جدی گرفته شوند. البته والدین نباید در این زمینه افراط کنند یا دختران را تحت فشار بگذارند. فرض کنید که دخترتان در فعالیت‌ های ورزشی مفصل شرکت کرده است و ناهار سالمی هم خورده است. در این حالت، استفاده از کمی بستنی یا خوراکی‌های دیگر مشکلی برای او ایجاد نمی‌کند. بنابراین یکی دیگر از راهکارهای اعتماد به نفس در دختران همین موضوعی است که به آن اشاره خواهیم کرد.

مهربانی و بخشش : یک زن قوی و محکم، ‌زنی است که طرز فکر درستی دارد و از توانایی بالایی در کمک کردن به دیگران برخوردار است. برای ترویج چنین ایده‌ ای درباره زندگی،‌ همراه با بزرگ‌تر شدن دختران، با او در فعالیت‌ های داوطلبانه و خیرخواهانه مشارکت کنید. در واقع، انسان‌ ها باید از همان سنین کودکی درک کنند که توانایی فردی مشخصی برای تغییر جهان اطراف‌شان دارند و هرگز کاملا منفعل نیستند.

مقابله نکردن با گریه : داشتن قدرت، به معنای سرکوب کردن احساسات یا وانمود کردن به «خوب» بودن نیست. در واقع، دختران باید یاد بگیرند که داشتن قدرت و استحکام، یعنی صداقت داشتن نسبت به خویشتن. پس اگر موقعیت‌هایی در زندگی پیش بیایند که به ما آسیب برسانند و باعث گریه کردن ما شوند، نباید چنین واقعیتی را انکار کنیم. در این صورت، دختران با گریه به‌عنوان یکی از حالت‌ های طبیعی بشری آشنا می‌شوند و آن را به‌عنوان یک مساله منفی ارزش‌ گذاری نمی‌کنند.

راهکارهای اعتماد به نفس در دختران

جدی گرفتن احساسات : یکی دیگر از راهکارهای اعتماد به نفس در دختران جدی گرفتن احساسات دختران است که در این میان قوی‌ ترین زنان ، آن ها هستند که احساسات درونی‌شان را جدی می‌گیرند. بنابراین، دختران از سنین کودکی باید با احساسات درونی خودشان آشنا شوند و نحوه زندگی کردن خودشان در آینده را براساس ویژگی‌ ها و تمایلات درونی‌شان انتخاب کنند. اگر دختر شما شدیدا به هنر، موسیقی،‌ ادبیات و… علاقه‌مند است، شما باید پشتیبان و طرفدار علاقه‌مندی او باشید، نه مانع او.

ترویج همدردی و درک متقابل : قوی بودن به معنای همیشه بر حق بودن یا امتناع از مصالحه با انسان‌ های دیگر نیست. در واقع، قدرت واقعی بشری یعنی هر انسانی به این نکته توجه کند که همه ما درنهایت انسان هستیم و هر انسانی هم دارای طرز فکر خاص و احساسات مخصوص به خودش است. ترویج این شیوه زندگی به دختران، به آن ها یاد می‌دهد که چطور با درک متقابل داشته باشند و هر مشکلی را به مساله برد و باخت نکشانند.

10 دیدگاه برای “راهکارهای اعتماد به نفس در دختران ؟”

 1. فرشته گفت:

  دوران ما کسی نبود این حرفارو به ما بزنه…عالی بود

 2. عزیز گفت:

  از زیباییشون بگید کار تمومه

 3. هایده گفت:

  فوق العاده بود

 4. مهری گفت:

  این راهکارهارو والدین در سن نوجوانی باید رعایت کنن

 5. ساهره گفت:

  من که تو سن نوجوانیم کسی نبود درکم کنه

 6. سوزان گفت:

  این راهکارها امپول مصونیت از چالش های جامعه ست

 7. نگهداری گفت:

  اگه این نکات از طرف والدین رعایت نشه چند صباح بعد والدین خودشون دچار دردسر میشن

 8. میوه ممنوعه گفت:

  وقتی یه دختر اعتماد بنفس نداشته باشه در نتیجه خجالتی میشه و قدرت بیانش ضعیفه

 9. Kity گفت:

  Ghaabele tavajohe oedara va madaraye aziz

 10. نجم گفت:

  راهکار مناسبی بود از لحاظ روانشناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *