سه شنبه، ۱۰ تیر ۹۳ - ۰۵:۵۶

یکی از مشکلات کشور افزایش جمعیت در کلان شهرها و در کنار آن کمبود اشتغال است که معضلات اجتماعی و خانوادگی را به…

راهکارهای بورس کالا برای رونق کشاورزی و اشتغالیکی از مشکلات کشور افزایش جمعیت در کلان شهرها و در کنار آن کمبود اشتغال است که معضلات اجتماعی و خانوادگی را به همراه دارد، درحالی که کشور ما از شرایط خوب اقلیمی برای کشاورزی برخوردار است و این صنعت درصورتی که از سنتی به مدرن تبدیل شود ضمن خودکفا کردن ما در بسیاری از محصولات، صادرات خوبی را ایجاد خواهد کرد، یکی از دلایل تشکیل بورس کالای کشاورزی در کشورها و به تبع آن در ایران نیز رونق این صنعت و حمایت از کشاورزان بوده و هست.

هزینه هایی که موجب افزایش قیمت محصولات کشاورزی از کنار مزرعه و باغ تا دست مصرف کننده می شود اگر کاهش یابد و بخشی از آن به کشاورزان برسد قطعا شاهد تبدیل شدن زمین های زراعی به ویلا و مسکونی نخواهیم بود و مجدد کشاورزی رونق پیدا می کند.

برهمین اساس نیز انبارهای بورس کالا پراکنده در کشور ضرورت حمل محصولات کشاورزی تا مرکز شهرهای بزرگ همچون تهران را برطرف می کند و می توانندمحصولات تولیدی خود را به نزدیكترین انبار مورد تایید بورس كالا تحویل دهند و از این راه هزینه حمل و نقل کمتری پرداخت کنند که نهایتا منجر به كاهش هزینه معاملات خواهد شد

از دیگر مشکلات کشاورزان عدم نقدینگی محصولات تا پایان برداشت است و همین مساله منجر خواهد شد تا برای تهیه تجهیزات کشاورزی و بذر یا مراقبت های ضمنی از محصولات تا زمان برداشت نتوانند با دست باز به تولیدات برسند و کیفیت آن پایین می اید در حالی که با پیش فروش محصولات می توانند بخش زیادی از این مشکلات را حل کنند.

در کنار این مشکلات انبار شدن محصولات کشاورزی و عدم فروش آنها و کاسته شدن از کیفیت آنها نیز وجود دارد و بورس کالا برای این امر نیز انتشار اوراق گواهی سپرده انبار را پیش بینی کرده است تا کشاورزان با تحویل محصولاتشان به انبارهای بورس کالا و دریافت این اوراق بهادار بتوانند به پولشان دست یابند. بنابراین اجرایی شدن کامل قوانین بورس کالا راهکارهای خوبی برای رونق کشاورزی و ایجاد اشتغال خواهد داشت.

حسین پناهیان مدیرعامل بورس کالای ایران در گفت وگو با «تابناک» با اشاره به شش انبار در استانهای کشور برای ذخیره محصولات کشاورزی گفت: در کنار دریافت محصولات کشاورزان برای فروش آن به خریداران از طریق بورس کالا، اقدام به انتشار گواهی سپرده انبار کردیم تا برای تولید کنندگان امکان گردش نقدینگی وجود داشته باشد و زودتر بتواند کالایش را بفروشد.

وی افزود: البته این قبض انبار کاربرد و ابزاری برای وثیقه خواهد بود مثلا اگر کشاورزی بخواهد وام بگیرد این گواهی می تواند وثیقه باشد. در حال حاضر شورای عالی بورس گواهی سپرده انبار را به عنوان ابزار مالی تصویب کرده و تا این مرحله اجرای عملیاتی اش را قرار است شرکت سپرده گذاری تصویه اوراق بهادار و تصویه وجوه انجام دهد.

وی توضیح داد: در واقع کارکرد این گواهی آن است که به تولید کنندگان بخشهای مختلف کمک کند که از این ابزار مالی سرعت گردش موجودی هایشان را افزایش دهند و راحت تر کالایش را با قیمت منصفانه بفروشند. بزرگترین کمک به تولید کننده اولیه کالاست . مثلا تولید کننده ها به ویژه در محصولات کشاورزی که ساختار سنتی دارد، نمی دانند کجا محصولات را به فروش برسانند. اکنون هم تمرکز ما روی کالاهای کشاورزی است . تولید کننده کالایش را در انبار تولید کننده سپرده می کند و قبضی دریافت می کند که اوراق بهادار است و کمک زیادی خواهد داشت.

وی خاطر نشان کرد کهدر حال حاضر اگر عرضه کننده ضمانت های لازم را براساس معیارهای ما نداشته باشد برای جبران خسارت خریداران باید تضامین داشته باشد و پولی را طبق قوانین سپرده گذاری کند ولی اگر قبض انبار باشد با همان کاغذ می تواند کالایش را در بورس کالا عرضه کند یعنی در معاملات شان تسهیل می شود.

وی درباره نقش وزارت کشاورزی در این اوراق نیز گفت: ما در زمینه وزارت جهاد کشاورزی تعامل خوبی را در رابطه با تصویب دستور العمل اجرایی ماده 33 قانون بهره وری کشاورزی داشته ایم اکنون این ابزار آماده است با توجه به اینکه عمدتا در قانون بهره وری کشاورزی، تمرکز روی قیمت تضمینی بوده است از وزارت کشاورزی انتظار داریم که منابع مالی لازم را برای کالاهایی که در تقسیم بندی مشمول قیمت تضمینی بوده اند را تامین کند تا بتواند این فرایند در اولین فرصت مورد استفاده قرار گیرد.

وی تاکید کرد: مهمترین نکته آن است کارکرد این انبارها منوط به بحثی است که وزارت کشاورزی که منابع لازم را برای ما به التفاوت قیمت کشف شده در بورس و قیمت تضمینی که اعلام شده را تامین کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.