یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۴۴

محمد حیدرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص اینکه دولت باید چه تدابیری را اتخاذ کند که پیامدهای تورمی…

محمد حیدرزاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درخصوص اینکه دولت باید چه تدابیری را اتخاذ کند که پیامدهای تورمی اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به حداقل برسد، گفت: امروزه بسیاری از دولت ها با اتخاذ سیاست های گوناگون از تولید کنندگان خود حمایت می کنند به طوری که این کمک ها در کشورهای پیشرفته و توسعه یافته در سطح گسترده تر و با ابزار های متنوع تری صورت می گیرد که می توان در این مقطع زمانی این قبیل سیاست ها را به سه گروه تقسیم کرد.

وی ادامه داد: گروه اول شامل برقراری معافیت های مالیاتی و ارایه انواع تخفیف در قیمت حامل های انرژی به تولید کنندگان تا با افزایش نرخ انواع انرژی واحدهای تولیدی از چرخه تولید خارج نشوند.

به گفته حیدرزاده، گروه دوم نیز پرداخت یارانه به بخش تولید است که از محل بودجه عمومی دولت به فعالان این بخش ارایه می شود. توزیع یارانه برابر جهت ایجاد امکان مصرف کالاهای اساسی به روش صحیح از طریق شناسایی افراد نیازمند که دولت در سال1392 یک مرحله از این برنامه مهم را انجام داد تا فشار کمتری به اقشار آسیب پذیر جامعه وارد شود.

این کارشناس مسایل اقتصادی، اظهار داشت: دولت در گروه سوم نیز می تواند سیاست های حمایتی را در قالب خدمات عمومی همانند بیمه محصولات و تولیدات بخش های کشاورزی و خدمات صنعتی ارایه دهد تا تولیدکننده آسوده تر و با فراغ بال به فکر افزایش بهره وری در تولید باشد.

وی تصریح کرد: سیاست های ذکر شده عواملی است که تا حدی می تواند از افزایش پیامدهای تورمی جلو گیری کند.

این کارشناس مسایل اقتصادی ، در یک جمع بندی کلی به عوامل موثری که دولت با ایجاد آن می تواند از افزایش فشار تورم بر بخش تولید جلوگیری کند، اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند سازی یارانه ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره وری، کاهش مصرف انرژی، تامین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر رشد کمی و کیفی تولید(مواد اولیه) و تعیین الگوی مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقا کیفیت و رقابت پذیری در تولید از جمله این راهکارها است.

حیدرزاده ادامه داد: حمایت همه جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت نیز باید مد نظرقرار گیرد.

به گفته این کارشناس، برای تحقق این هدف، تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم، گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت های مورد نیاز، تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات، برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیاز های صادراتی، شکل دهی بازارهای جدید و تنوع بخشی پیوند های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه و ایجاد ثبات رویه و مقررات درباره صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف باید مدنظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

حیدرزاده در پاسخ به این پرسش که به نظر شما نقش مردم در جهت بهتر اجرا شدن این مرحله از هدفمندی چقدر است، اظهار داشت: مردم نقش بسیار مهمی در اجرای برنامه های اقتصادی هر کشور ایفا می کنند یعنی اگر کشوری بخواهد از سطحی به سطح دیگر ارتقا یابد (در حال توسعه به توسعه یافته)، نقش و کمک مردم آن جامعه در تحقق آن بسیار مهم است به طوری که مردم می توانند حمایت خود را از اجرای برنامه توسعه اقتصادی دولت با تحمل فشار وارده اعلام کنند.

وی گفت: در مرحله دوم اجرای هدفمندی یارانه ها، انصراف داوطلبانه افراد متمکن از دریافت یارانه، بیانگیر اراده و عزم ملی آنان برای همکاری با دولت و اهمیت دادن به مفهوم توسعه اقتصادی کشور است که با این مشارکت، مردم در اجرای بهینه این قانون و انصراف گروه درآمدی بالای جامعه از دریافت یارانه نقش تعیین کننده داشته و دارند.

وی معتقد است: دولت نیز می تواند با اتخاذ تدابیر ویژه و اولویت دادن به دهک های پایین جامعه، تلاش کند که مرحله دوم هدفمندی یارانه در مسیر درست خود حرکت نماید.

این کارشناس مسایل اقتصادی، تصریح کرد: همچنان که مقام معظم رهبری فرموده اند ˈاین اقتصاد درون زا استˈ و درون زایی به معنای این است که ظرفیت ها از درون کشور و مردم می جوشد و این فرمایشات نقش بسیار مهم مردم را در حمایت از دولت در اجرای تمام برنامه های کلان کشور آشکار می سازد.

به گفته حیدرزاده، مردم به عنوان عامل تقاضا در اقتصاد می توانند به ترویج فرهنگ مصرف صحیح و آگاه ساختن به عنوان عامل تقاضا و هدفمند کردن تقاضای مردم در بازار نقش اثربخشی در کنترل تورم داشته باشند و این وظیفه مردم است که تمام سطوح تولید ملی را ترویج کنند تا با مصرف تولیدات داخلی، در جهت تقویت تولیدکننده داخلی بکوشند.

وی تصریح کرد: عزم ملی مجموعه ای از اراده هاست که در صدد تثبیت و ارائه یک هدف که همان استقلال اقتصادی است، می باشد، این اراده برحسب توان هر شهروند و از متن تا حاشیه مردم را دربر می گیرد و عزم ملی در راستای منافع ملی و عمومی مردم مقدم بر منافع شخصی است.

اقتصام(4)9141**1558

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.