دوشنبه، ۰۵ خرداد ۹۳ - ۰۴:۱۳

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد حسینی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت:…

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمحمد حسینی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی در برنامه شب آسمانی شبکه قرآن و معارف سیما بیان داشت: بعضی بر این باورند که حکومت و دولتمردان تنها وظیفه تأمین معاش جامعه را بر عهده دارند و نباید در امور فکری و فرهنگی مردم دخالتی داشته باشند اما ما که در اداره جامعه خود مبنا را بر روش پیامبر(ص) و امام علی(ع) قرار می‌دهیم نمی‌توانیم بگوییم که حکومت در امور دینی و فرهنگی مردم نباید دخالتی داشته باشد.

وی ادامه داد: پیامبر که وظیفه‌اش دعوت الی الله بوده نسبت به موارد فکری و فرهنگی و اجتماعی مردم بی‌اعتنایی نمی‌کرده است اما حتی در زمان پس از انقلاب نیز بوده‌اند گاهی افرادی که حتی ممکن است مسئولیت‌هایی هم داشته‌اند با صراحت اعلام می‌کنند ما در اسلام نه نظام اقتصادی و نه نظام سیاسی و نه نظام فرهنگی داریم بعضا برخی از این افراد بسیار هم در زندگی فردی خود متعهد و مقید به دین هستند این افراد یا دچار استحاله فرهنگی شده‌اند و یا از ابتدا اعتقادی نداشتند و از اول همراه شده‌اند و از امام و رهبری سخن گفته‌اند ویک جاهایی این موضوعات را بیان نموده‌اند.

وزیر سابق ارشاد بیان داشت: ما یک فصل الخطاب داریم و این فصل الخطاب درگذشته امام راحل(ره) و هم اکنون رهبر انقلاب اسلامی هستند که ایشان به تمامی مسائل تسلط کامل دارند و حتی در مصادیق نیز وارد شده‌اند.

وی تأکید کرد: یک زمان عده‌ای معتقد به تکثر و چندصدایی در جامعه بودند که همه افراد با همه عقیده حتی اگر به انقلاب اعتقاد ندارند مثلا در کاندید شدن حضور داشته باشند ما در زمانی از جمله در زمان انتخاب شورای دوم شهر تقریبا شاهد بودیم که فیلتری وجود نداشت و حتی افرادی وارد شدند که امام و انقلاب را قبول نداشتند بعد از آن مشاهده کردیم که مردم از این موضوع استقبال نمی‌کنند و شور و نشاطی نشان ندادند مردم دوست دارند که یک ضوابطی وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: ما الان اگر کارهایی ببینیم  که دارای معیار مناسبی نیست مسلما خواننده و یا بیینده اثر متوجه این موضوع می‌شود که در آن بعضی معیارها و ضوابط رعایت نشده و حتی حس می‌کند که به آن توهین شده است به طور یقین اگر معیار نباشد کیفیت نیز تنزل پیدا خواهد کرد.

حسینی تصریح کرد: در حوزه‌های مختلف افرادی هستند که اصل و اساس نظام را قبول ندارند نمی توان به زور چیزی را به کسی اجبار کرد حتی عقاید دینی او را، اما ابلاغ باید انجام شود اگر فرد قبول نکرد که نکرد زیرا اجباری نیست اما نمی توان به طور مثال به فردی که مرتد است اجازه داد که ارتداد خود را علنی کند این مختص یک کشور نیست و اکثر کشورها همین‌گونه هستند که برای خود ضوابطی دارند.

وی بیان داشت: بحث نظارت در رابطه با بحث باورها و فرهنگ مردم و رسالتی که در این رابطه بر دوش حاکمیت است در مرحله دوم اهمیت قرار دارد و بحث اول انجام دادن فعالیت‎های ایجابی است و این فعالیت‌ها باید هم در حوزه سخت‌افزاری باشد و هم‌نرم افزاری البته این که می‌گوییم این رسالت بر عهده حاکمیت نیز می‌باشد به این منظور نیست که تمامی مسئولیت‌ها متوجه مدیران است بلکه آن‌ها باید از صاحب‌نظران و کسانی که تعهد و توانمندی زیادی دارند استفاده کنند.

این استاد دانشگاه گفت: ما در عصری زندگی می‌کنیم که پیچیدگی زیادی دارد و افرادی در خارج از کشور و عده‌ای نیز در داخل کشور به صورت سازمان‌دهی شده باور مردم را مورد هدف قرار داده‌اند، بعد از جنگ تحمیلی تمرکز فراوان دشمن بر روی اقدامات فرهنگی و هنری قرار گرفت تا به باورهای جوانانی ضربه بزند که هر لحظه آماده ایثار و فداکاری برای اسلام بوده‌اند و این اقدام را با سرگرم کردن جوانان با موضوعات مختلف انجام دادند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیش از 160 شبکه فارسی زبان راه اندازی شده و مشغول فعالیت است بسیار ساده‌لوحانه است اگر وجود این شبکه‌ها را تنها برای سرگرمی و تنها برای بحث هنر برای هنر بپنداریم قطعا این‌گونه نیست و آن‌ها پیام‌های خود را مد نظر دارند.

وی اظهار داشت: هالیوود بحث اسلام ستیزی و و ایران ستیزی را در برنامه خود قرار داده و این ایران ستیزی حتی ایران قبل اسلام را نیز شامل می‌شود و نیتشان این است که بگویند ایرانیان نسل در نسل خشن بوده‌اند. آخرین فیلمی که در این رابطه ساخته‌اند در رابطه با ابوعلی سیناست، حکیمی که هنوز هم خودشان بر دانشگاه‌هایشان عکس این طبیب بزگ ایرانی را نصب کرده‌اند، ما توقع نداریم با توجه به خلق داستان و جذابیت‌های آن عین تاریخ را نقل کنند اما نباید تاریخ را نیز تحریف کنند.

حسینی تأکید کرد: مسلما نخبگان جامعه ما نیز وقتی چنین برخوردهایی می‌بینند نمی‌توانند بی‌تفاوت بگذرند در رابطه با موضوعات دین نیز آن‌ها به خوبی می‌دانند اگر دین به درستی عرضه شود همه پذیرایش خواهند بود بنابراین باید بدلی برایش تعریف می‌کردند که این بدل همان تکفیر است.

وی عنوان کرد: این که رهبر شعار سال را سال فرهنگ  اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامیده‌اند از این جهت است که ما هنوز بعد از سال‌ها در حال مبارزه هستیم و این مبارزه همچنان اداممه خواهد داشت و چون در حال مبارزه‌ایم نمی‌توان کشور را با روال عادی جلو برد و باید همه به خصوص مدیران با روحیه مبارز و جهادی وارد میدان شوند و سکانداران این عرصه نیز باید افرادی محکم باشند که صبغه الهی دارند.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: اگر فرهنگ یک ملت آلوده شد بر روی تمامی اصول و باورها و اعتقادات مردم تأثیر خواهد گذاشت همان‌طور که در حال حاضر حدود 10 هزار میلیارد تومان برای سلامت اختصاص داده شده می توان درصد اندکی نیز برای فرهنگ مردم اختصاص داد هرچند باید برای خرج کردن در حوزه سلامت نیز از مسئولان تشکر کرد اما اگر در حوزه فرهنگ نیز اتفاق نادرستی صورت بگیرد جبران و برگرداندنش کار ساده‌ای نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.