یکشنبه، ۱۱ آبان ۹۳ - ۱۰:۳۵

در یک چهار راه خلوت با خیالی آسوده در حال رانندگی هستید که ناگهان از مسیری که چراغ قرمز است چند موتورسوار با…

در یک چهار راه خلوت با خیالی آسوده در حال رانندگی هستید که ناگهان از مسیری که چراغ قرمز است چند موتورسوار با سرعت تمام از مقابلتان رد می‌شوند و شما به سرعت ترمز می‌گیرید و در آن زمان خودرویی از پشت محکم با شما برخورد می‌کند و آن وقت شما می‌مانید و خسارت سنگین و مجرمانی که گریخته‌اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خلیج فارس، در دهه اخیر تصادفات موتوری در خیابان‌های بندرعباس امری عادی شده است و هر روز به دلایل مختلف از جمله سرعت زیاد، انجام حرکات نمایش، کورس گذاشتن در خیابان‌ها و غیره بسیاری از همشهری‌ها به خصوص جوانان به کام مرگ می‌روند، وقتی بیش از 50 درصد مجروحین و جان باختگان تصادفی استان را موتورسوار‌ها تشکیل می‌دهند، قطعا باید راه‌حلی برای کاهش این تصادفات در نظر گرفت.

در همین خصوص رییس راهنمایی و رانندگی استان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ منطقه خلیج‌فارس، ‌می‌گوید: در اکثر تصادفات موتوری که رخ می‌دهد جوانان دچار سانحه و مرگ می‌شوند و شاید بیشترین دلیل این تصادفات به خاطر انجام حرکات نمایشی است که جوانان برای تخلیه هیجانات خود انجام می‌دهند.

سرهنگ تیمور سپهوند افزود: از کل تصادفاتی که در استان منجر به فوتِ شخص می‌شود 55 درصد آنها را موتورسوارها تشکیل می‌دهند که 50 درصد مواقع خود موتور‌سوار فوت می‌کند و 5 درصد ترک‌نشین موتور‌.

وی با اشاره به اینکه رده سنی تصادف کنندگان بین 18 تا 35 سال است، در خصوص علت تصادفاتی که منجر به مرگ می‌شود، گفت: تصادفات عموما علت‌های مختلفی دارد، اما در اکثر مواقع فرد به خاطر ضربه‌ای که به سر او وارد می‌شود، جان خود را از دست می‌دهد یا دچار آسیب شدید می‌شود.

این مسئول در ادامه اظهار کرد: از کل مجروحین تصادفات 57 درصد آن را موتور سوار‌ها تشکیل می‌دهند که در 44 درصد خود موتور سوار مصدوم می‌شود و 13 درصد مواقع ترک نشین آسیب می‌بیند.

سرهنگ سپهوند با بیان اینکه استفاده از کلاه ایمنی تا 90 درصد از برخورد ضربه شدید به سر جلوگیری می‌کند، گفت: در خصوص فرهنگ استفاده از موتور، راهنمایی و رانندگی ورود کرده است که اولین قدم آموزش به عموم است.

وی با اشاره به اینکه اقدامات سلبی و توقیف کردن موتورها از دیگر فعالیت‌های راهنمایی و رانندگی است، عنوان کرد: وقتی موتوری به خاطر عدم رعایت قوانین توقیف می‌شود، یکی از اقداماتی که قبل از آزاد کردن آن انجام می‌شود برگزاری کلاس‌های آموزشی برای موتور‌سوار است، علاوه بر آن داشتن کلاه ایمنی نیز الزامی است.

رییس راهنمایی و رانندگی استان اظهار کرد: در هفته ناجا نیز مانور موتورسواران ایمنی برگزار شد که بیشتر جنبه آموزشی داشت، همچنین کلاه ایمنی هدیه دادیم و سخنرانی‌های نیز در این خصوص انجام شد.

سرهنگ سپهوند با بیان اینکه موتور وسیله ارزانی قیمت است و بیشتر افراد به آن دسترسی دارند، افزود: در حال حاضر می‌توان گفت موتور‌ها استاندارد نیست و باید اقدامی در جهت استاندارد سازی آنها انجام شود، زیرا این موتور‌ها با کوچکترین حرکتی زمین می‌خورند و منجر به حادثه می‌شوند.

وی در پایان گفت: فرهنگ شاری اولیت اقدام تاثیرگذاری است که می‌توان در خصوص کاهش سوانح موتوری انجام داد، هم‌چنین جوانان باید متوجه شوند موتور وسیله‌ای برای تخلیه هیجانات آنها نیست در ضمن ایجاد مکانی مطمئن با رعایت قوانین ایمنی برای جوانان باید بوجود آید.

در این خصوص خبرنگار ایسنا گفت و گویی نیز با یکی از خانواده‌هایی که جوانشان دچار سانحه شده است، انجام داد.

مادر محسن در خصوص تصادف جوان 19 ساله‌اش گفت: بارها به محسن گفته‌ام که وقتی سوار موتور می‌شوی آرام رانندگی کن، اما وقتی با دوستان خود و با چند موتور به جایی می‌روند، سرعت‌شان زیاد است، علاوه بر آن از کلاه ایمنی هم خبری نیست.

وی در خصوص چگونگی تصادف محسن می‌گوید: همان طور که محسن برای ما تعریف کرد، در یکی از خیابان‌های شهر همراه با یکی از دوستانش سوار بر موتور بوده‌اند و سرعت زیادی داشتند، هنگام عبور از مانع تعادل خود را از دست می‌دهند و با ماشینی برخورد می‌کنند. در حال حاضر هر دو پای محسن از قسمت لگن آسیب دیده و نیاز به جراحی دارد، دوست او نیز به شدت آسیب دیده است، البته این اولین باری نیست که محسن بر اثر تصادف با موتور از قسمت پا آسیب می‌بیند، بلکه این سومین مرتبه بوده ولی او هنوز عبرت نگرفته است.

مادر محسن با بیان اینکه محسن پدرِ خود را از دست داده و در حال حاضر تمام خرج و مخارج بر عهده من است، عنوان کرد: تاحالا بارها موتور را به خاطر نداشتن گواهینامه توقیف کرده‌اند و ما جریمه پرداخت کرده‌ایم، این دفعه نیز اینگونه به خود آسیب رسانده و یک سال از تحصیل عقب ماند.

وی بیان کرد: نمی‌دانم چگونه با او برخورد کنم، در هر صورت جوان است و من نمی‌توانم همه روز او را تحت کنترل خود بگیرم، اگر مکانی مناسب برای موتورسوران باشد، شاید این اتفاقات کمتر رخ دهد.

در همین رابطه رییس فوریت‌های پزشکی هرمزگان در خصوص تصادفات موتوری استان به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: در شش ماه نخست امسال بیش از 690 تصادف موتوری در استان به ما گزارش شده است که اورژانس 115 شهر کمتر از 8 دقیقه خود را به محل تصادف رسانده است.

سید کمال حسینیان با اشاره اینکه آمار کل تصادفات در شش ماه نخست سال که اورژانس در محل حاضر شده است، سه هزار و 933 مورد بوده است، اظهار کرد: اعلام تعداد جان باختگان در محدوده کاری ما نیست، اما در خصوص مجروحین موتور سوار در 330 تصادف فرد زیر 25 سال و در 365 مورد فرد بالای 25 سال بوده است.

به گزارش ایسنا، شاید ایجاد یک مکان با رعایت قوانین ایمنی در استان هرمزگان و به ویژه شهرستان بندرعباس راه حل این مسئله باشد که جوانان کمتری به کام مرگ بروند، در هر صورت نباید به راحتی چشم خود را بر اینگونه وقایع بست.


گزارش از: فاطمه محمودآبادی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *