شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۲

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بهروز غارثی فرد امروز در گفت و گو با خبرنگاران فزود: این بانک خون از سال 89 به…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، بهروز غارثی فرد امروز در گفت و گو با خبرنگاران فزود: این بانک خون از سال 89 به شکل محدود کار خود را آغاز کرد و سال گذشته نیز گسترش یافت اما روند پذیرش افراد کند بود و اکنون با ظرفیت کامل راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه هزینه انجام آزمایش های مختلف برای شناسایی وجود قابلیت اهدا مغز استخوان، برای هر فرد بالغ بر 600 هزار تومان است، گفت: امکان انجام این آزمایش تاکنون تنها در تهران وجود داشت، اما با راه اندازی این مرکز، در شیراز نیز این امکان به وجود آمده است.

رییس آزمایشگاه ایمنولوژی و سایتوژنتیک درمانگاه مطهری شیراز با یادآوری اینکه طی سال های 89 تا 93 حدود سه هزار نمونه خون در بانک خون این درمانگاه ایجاد شده است، گفت: با تامین اعتبار مورد نیاز از طرف دانشگاه علوم پزشکی، ظرفیتی فراهم شده است که طی سه ماه تابستان، یکهزار نمونه جدید به بانک خون اضافه کنیم.

مدیر گروه ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: کسانی قادر به ارائه نمونه خواهند بود که به لحاظ اهدا خون، شاخص های اهدای خون را داشته باشند.

وی با بیان اینکه کاربرد پیوند مغزاستخوان در درمان بیماری هایی نظیر سرطان، بر کسی پوشیده نیست، گفت: افرادی که دارای نقص در سیستم ایمنی بدن بوده یا به بیماری های عفونی یا بیماری های غیرعفونی نظیر تالاسمی مبتلا هستند، نمی توانند در این بانک خون عضو شوند.

غارثی فرد گفت: از افرادی که در این بانک خون عضو می شوند، یک تعهد گرفته می شود که اگر خون آنان تناسبی با دریافت کننده مغز استخوان داشته باشد، برای اهدا، مراجعه کنند که از این افراد یک کیسه خون گرفته می شود.

مدیر گروه ایمنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: نمونه های موجود در بانک خون درمانگاه شهید مطهری از میان افرادی که طی سال های گذشته به عنوان متقاضی اهدای مغزاستخوان معرفی شده اند، تهیه شده است.

وی با بیان اینکه، بیمارانی که تحت درمان پیوند مغز استخوان قرار می گیرند به بهبودی کامل دست می یابند تصریح کرد: در سال گذشته بیش از 100 درخواست کننده داشتیم که تنها یک بیمار سرطانی موفق به پیدا کردن نمونه مناسب شد و با عمل انجام شده به بهبودی کامل دست یافت.

رئیس آزمایشگاه ایمونولوژی درمانگاه مطهری شیراز ادامه داد: بهترین سن برای اهداکننده خون، بین 20 تا 50 سال است و افراد باید فاقد هرگونه بیماری خونی و نقص سیستم ایمنی باشند.

این مسئول هزینه انجام شده در این آزمایشگاه را بیش از یک میلیارد تومان، توسط دانشگاه و اساتید دست اندرکار آزمایشگاه اعلام کرد و بیان داشت: چنانچه موفق به تامین 600 میلیون تومان دیگر شویم، می توانیم حداقل سه هزار نفر دیگر را وارد لیست اهداکنندگان کنیم.ک/2

677

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.