جمعه، ۰۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۳

مرغ سحر بهار در منطقه کاشان صفحه هر روزه این شهر را با سلام و صلوات سوغات رایحه گل محمدی روییده از گوشه…

مرغ سحر بهار در منطقه کاشان صفحه هر روزه این شهر را با سلام و صلوات سوغات رایحه گل محمدی روییده از گوشه های مختلف این سرزمین کهن می گشاید تا هر ذوق بی اشتیاق هم از سخاوت این رایحه بی انتظار سرمست و از خود بیخود شود.

رایحه عطر گل محمدی (ص) شمیم روح افزای بی آلایش این زیبا موهبت ظریف تفاوت نمی شناسد و بر جان هر رهگذر موسیقی طراوت ارزانی می دارد.

مهمان بهار هر گوشه کوهستانی شهر سهراب که باشی رایحه دلنشین گل محمدی که سخاوتمندانه ارزانی هر کوی و برزن شهر است، میزبان نام آشنای همیشگی سفرنامه ات می شود.

و این روزها را سالهاست از منادی جشنواره های پس و پیش همزمان بارویش گل و میلاد گلاب در گوشه های مختلف این سرزمین جشن می گیرند تا آوازه نوای روحبخش گلاب بر جان ایرانیان خوش قریحه و غریبه های غیر فارسی زبان فرامرزی نیز بنشیند.

** کاشان

کاشان این روزها شاهد برگزاری نخستین جشنواره ملی گل محمدی در فضایی اکنده از شور و نشاط است، همزمانی نخستین جشنواره گل محمدی با بزرگترین عید مسلمین نام این جشنواره را با مبعث آمیزشی جاوید داد تا هرگز یاد و خاطره و نامش از اذهان پاک نشود.

این جشنواره با حضور هنرمندان کشوری در عرصه موسیقی و نمایش و برنامه های متنوع فرهنگی هنری از شب عید مبعث آغاز و تا یازدهم خرداد ماه در ورزشگاه 15 هزار نفری ˈامیر کبیرˈ این شهر ادامه دارد.

شهرستان کاشان با یکهزار و 700 هکتار سطح زیر کشت گل محمدی و بلحاظ وجود کارگاههای صنعتی و سنتی و صنایع فرآوری و بسته بندی، بزرگترین تولیدکننده گلاب عرقیات گیاهی و اسانس در کشور است.

میانگین برداشت گل محمدی در این شهرستان بیش از چهار تن در هر هکتار است و سالانه هفت هزار تن گل محمدی در این شهرستان برداشت و 14 هزار تن گلاب مرغوب تولید می شود.

هم اکنون 25 کارخانه صنعتی و یکهزار و 500 کارگاه سنتی با بیش از سه هزار و 500 دیگ در این شهرستان گلاب، عرقیات گیاهی، اسانس و عطر گل محمدی تولید می کنند.

10هزار بهره بردار در این شهرستان به تولید گلاب و عرقیات اشتغال دارند که در زمان کاشت، داشت و برداشت این آمار به 22 هزار نفر افزایش می یابد.

گلاب، عرقیات و اسانس کاشان علاوه بر داخل کشور بازارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند کویت، امارات و عربستان، آسیای جنوب شرقی مانند چین و ژاپن و اروپا مانند آلمان و اسپانیا را هدف قرار داده است.

مهارت سنتی گلابگیری کاشان، سال 88 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است و امید است در آینده نزدیک در فهرست میراث معنوی یونسکو (میراث ناملموس جهانی) نیز به ثبت برسد.

** قمصر پایتخت گل و گلاب

یازدهمین جشنواره گل و گلاب قمصر به مدت دوشب همزمان با سوم خرداد ماه سالروز حماسه فتح خرمشهر در میدان جشنواره این شهر با حضور چندین هزار نفر شامل گردشگران داخلی و خارجی و مسافران این نگین منطقه کویری برگزار شد.

رونمایی از گلاب عطرافشانی عتبات عالیات از شاخص ترین برنامه های این جشنواره بود.

شهرستان قمصر دارای 300 هکتار سطح زیر کشت گل محمدی است که از هر هکتار حدود چهار تن گل محمدی برداشت و حدود شش هزار تن گلاب در مجموع تولید می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در شهر قمصر حدود 460 دستگاه گلابگیری کاملا فعال وجود داشته و بیش از 172 خانوار دارای کارگاه گلابگیری فعال هستند و این کارگاهها بصورت جزئی از واحد مسکونی و در بطن زندگی خانوار اداره می شود.

گلاب استاندارد گلابی است که در 100 میلی لیتر آن 35 میلی گرم اسانس وجود داشته باشد و از دیدگاه دیگر طبق الگوی مووسسه استاندارد بهترین گل گلی است که از هر یک تن آن 250 گرم اسانس حاصل شود.

در حال حاضر از هرتن گل قمصر 250 گرم اسانس تولید می شود و حتی در وضعیتی که دقت و توجه بیشتری اعمال شود، می توان از 850 کیلوگرم گل قمصر، 250 گرم اسانس بدست آورد.

از حیث میزان ترکیبات مختلف نیز گلاب قمصر کاملا با الگوی استاندارد آن برابری می کند.

مراسم گلابگیری قمصر هشتم خرداد 89 به شماره 109 در فهرست ˈمالکیت معنویˈ کشور به ثبت رسیده است.

قمصر در 30 کیلومتری کاشان واقع است.

** برزک

سیزدهمین جشنواره گل و گلاب برزک به شکرانه گلاب ناب محمدی (ص) همراه نخستین جشنواره گل غلتان نوزادان، نخستین جشنواره غذاهای سنتی و محلی و هفتمین کنگره ملی شعر گل محمدی از ششم خرداد تا دهم این ماه در تفرجگاه تفریحی، تاریخی تپه قلعه برگزار می شود.

بوستان های قانع و نجیب برزک با کمتر آبی می روید و به هر هکتارش سه تا پنج تن گل به دامان گلچین مهربان هدیه می کند تا دستان پینه بسته و زخمی از جفای خارش تسلایی یابد.

شهر برزک به دلیل آب و هوای کوهستانی و زمین مساعد، بیشترین سطح زیر کشت را در شهرستان کاشان داراست.

بخش برزک دارای یکهزار و 100 هکتار سطح زیر کشت گل محمدی بوده و وجود بزرگترین باغ مکانیزه گل محمدی کشور در این شهر تحت عنوان ˈباغ 400 هکتاری کوثر برزکˈ این منطقه را در تولید گل و گلاب یکه تاز کرده است.

شهر برزک با تولید بیش از 80 درصد گل و گلاب کاشان بزرگترین تولید کننده گل و گلاب منطقه است.

این شهر در حال حاضر دارای 150 کارگاه سنتی با بیش از 850 دیگ گلابگیری و 10 واحد صنعتی مشغول به کار در تولید گلاب و عرقیات است.

گلاب تولید شده برزک علاوه بر مصارف داخل کشور به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، امارات، کویت، بحرین، قطر، عربستان و … صادر می‏شود.

برزک در 45 کیلومتری کاشان واقع است.

** نیاسر

سیزدهیمن جشنواره گل و گلاب نیاسر نیز همزمان با شب میلاد حضرت علی (ع) در بیست و دوم اردیبهشت ماه به مدت دو شب با اجرای برنامه های متنوع و شاد توسط مجریان و هنرمندان سیمای جمهوری اسلامی ایران در محل تالار این شهر برگزار شد.

نیاسر دارای 600 هکتار سطح زیر کشت گل محمدی است.

در حال حاضر بیش از 200 واحد تولید گلابگیری در این شهر فعال بوده و این شهر حدود 30 درصد تولیدات گلاب کاشان را تامین می کند.

سالانه حدود دو هزار و 600 تن گل محمدی در شهر نیاسر تولید می شود.

نیاسر در 35 کیلومتری کاشان واقع است.

** ˈجوشقان قالیˈ و ˈکامو و چوگانˈ

نخستین جشنواره گل و گلاب پس از تفکیک دو شهر جوشقان قالی و ˈکامو و چوگانˈ نیز به ترتیب در شانزدهم خرداد ماه و همزمان با ولادت امام عصر(عج) در بیست و سوم خرداد ماه برگزار می شود.

سطح زیر کشت گل محمدی در مجموع این دو شهر حدود 300 هکتار بوده و سالانه یکهزار و 200 تن گل محمدی در این دو شهر تولید می شود.

افزون بر چهار هزارتن گلاب در دو واحد صنعتی و 100 واحد سنتی این شهرها تولید می شود.

این دو شهر در فاصله 60 کیلومتری کاشان واقع هستند.

7429/545

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.