چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۱۰:۵۱

سلامت نیوز: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نقش بیمه ها در طرح تحول سلامت غیرقابل انکار است و برنامه جامع تحول…

سلامت نیوز: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: نقش بیمه ها در طرح تحول سلامت غیرقابل انکار است و برنامه جامع تحول نظام سلامت به کارآمدی نظام های بیمه ای مثل تامین اجتماعی وابسته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، علی ربیعی در همایش گرامیداشت روز تامین اجتماعی که در محل سالن نگین غرب برگزار شد، نقش سازمان تامین اجتماعی در ایجاد تحولات اجتماعی را بی نظیر خواند و افزود: ما باید یک برنامه امنیت اجتماعی داشته باشیم و در این زمینه سیاست های اجتماعی و رفاهی دولت ، با فعال شدن شورای عالی رفاه محقق می شود.

وی گفت: یکی از تفاوت های جوامع جدید و جوامع سنتی، میزان وجود و کیفیت نهادها و سازمان هایی است که قادرند انسان ها را در برابر سختی ها یا شرایط ناخوشایند، حمایت کنند.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای مهم دنیا برای مواجهه با شرایط سخت موضوع تامین اجتماعی است، افزود: جوامع سنتی، برای حمایت افراد خود، به نهادهایی نظیر خانواده و خویشاوندی متکی بودند اما این جامعه مدرن است که نهادهایی نظیر تأمین اجتماعی را دارد تا انسان ها بدون پشتوانه و حامی باقی نمانند.

ربیعی با تاکید بر اینکه امروز تامین اجتماعی یک نهاد واسط برای افزایش سرمایه اجتماعی است، یادآور شد: نهادهایی نظیر تأمین اجتماعی، شاخص میزان عقلانیت و دوراندیشی هر جامعه ای هستند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعتماد اجتماعی را مهمترین استراتژی برای سازمان تامن اجتماعی برشمرد و گفت: به میزانی که نهادی نظیر تأمین اجتماعی در شرایط پایدار، قدرتمند و در تعادل باشد، شاخصی از توانمندی و تعادل جامعه است. اگر هم تأمین اجتماعی جامعه ای در شرایط بحرانی قرار بگیرد، یعنی آن جامعه به طور کلی در شرایط نامناسبی است.

به گفته ربیعی، یکی از آرزوهای هر جامعه ای تحقق عدالت اجتماعی است و انقلاب اسلامی ایران نیز با هدف تحقق عدالت شکل گرفت. عدالت غیرشعاری، از مسیر تحکیم پایه های تأمین اجتماعی امکان پذیر می شود.

وی با بیان اینکه غفلت از تامین اجتماعی ضد عدالت است، اظهار داشت: عدالت غیرشعاری فقط با تامین اجتماعی پیش می رود و همه کسانی که شعار عدالت می دادند و برنامه های ضد عدالت اتخاذ کردند، دروغ می گفتند.

وی تصریح کرد: امروز مشاهده می کنیم که بزرگان نظام، علما و مراجع به تامین اجتماعی اعتماد دارند و امروز این اعتماد وجود دارد، بنابراین اعتماد ارزشمند ترین چیزی است که باید آن را دنبال کنیم.

ربیعی با بیان اینکه ما استمرار کارآمدی را در لایه دوم تامین اجتماعی دنبال می کنیم، تاکید کرد: برنامه های ما بر سه اصل حرکت اصلاحی، استحکام تشکیلاتی و گسترش خدمات استوار است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما به طور هدفمند برای لایه حمایتی برنامه داریم به طور مثال برای توانمند کردن افراد آسیب دیده یا به طور ناخواسته آسیب دیده برنامه داریم، برای محو کار کودک باید برنامه ریزی کنیم. ما سوء تغذیه و کمبود کالری برای بخشی از جامعه را انکار نمی کنیم آن را می بینیم و برای طرح امنیت غذایی را اجرا کرده ایم.

وی ادامه داد: جوامعی که گذارها و تغییرات را تجربه می کنند و هر جامعه ای که برای انجام اصلاحات ساختاری و تغییر شیوه های زندگی آماده می شود، نمی تواند از توجه به نهاد تأمین اجتماعی غفلت کند.

ربیعی با بیان اینکه جامعه ما هم به دنبال همین اصلاحات است، خاطرنشان کرد: وقتی قرار است طرح بزرگی نظیر هدفمندی یارانه ها انجام شود، حتماً باید اثرات این طرح بر اقشار آسیب پذیر بررسی و جبران شود. نظام تأمین اجتماعی فراگیر پاسخی برای تأثیرات ناخوشایند این گونه طرح ها است.

** اجرای طرح های بزرگ تحول سلامت نیازمند تامین اجتماعی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یادآور شد: هر طرح بزرگی که در دولت ها اجرا شود و با بدنه اجتماعی گسترده ای مرتبط باشد، برای موفقیت نیازمند تأمین اجتماعی است.

ربیعی تاکید کرد: امروز در کشور ما طرح بزرگی با عنوان «برنامه جامع تحول نظام سلامت» در حال اجراست. تجربه دنیا نشان می دهد موفقیت در اجرای برنامه های تحول سلامت، نیازمند مشارکت جدی نهادهای بیمه ای و تأمین اجتماعی است.

وی اظهار داشت: اگر برداشتی وسیع از مقوله سلامت داشته باشیم، نقش تأمین اجتماعی در حوزه سلامت بیشتر آشکار می شود، سلامت فقط در مقوله درمان خلاصه نمی شود. تأمین حداقل های کیفیت زندگی، بالاخص برای سالمندان، و ایجاد شرایط امنیت روانی از مسیر تأمین معیشت برای نیروی کار؛ به شدت بر سلامت اجتماعی مؤثر است و نظام تأمین اجتماعی است که این امنیت خاطر را ایجاد می کند.

ربیعی گفت: با کمک توانمندی سازمان های بیمه گر و فعالیت های سازمان هایی نظیر تأمین اجتماعی توانسته ایم پوشش های بیشتری را برای داروها، بیماری های صعب العلاج و سایر خدمات بهداشت و درمان ایجاد کنیم.

** تامین اجتماعی باید از دست اندازهای سیاسی مصون باشد

ربیعی تاکید کرد: تامین اجتماعی باید از دست اندازهای سیاسی مصون باشد و امروز کوشیده ایم تا نهایت بی طرفی سیاسی در این سازمان اعمال شود چون منابع این سازمان بین النسلی است و باید از طریق شایسته سالاری از دست اندازهای سیاسی جلوگیری کنیم.

وی افزود: متأسفانه ما شاهد یک دوره تجربه دست اندازی های سیاسی و استفاده از منابع سازمان تأمین اجتماعی برای مقاصد سیاسی بوده ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در این دوران کوشش شده تا نهایت بی طرفی سیاسی بر منابع تأمین اجتماعی اعمال شودچرا که منابع سازمان تأمین اجتماعی بین نسلی هستند و نهایت توان حرفه ای برای افزایش این منابع و ممانعت از زوال آن ها بکار گرفته شود.

وی با تاکید بر ممانعت از دست اندازی های سیاسی از این سازمان، خاطرنشان کرد: این کار از طریق عمل قانونمند و فعالیت حرفه ای در زیرمجموعه های اقتصادی سازمان تأمین اجتماعی امکان پذیر است.

ربیعی به نقش سازمان تامین اجتماعی در شکوفایی اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: صندوق ها می توانند تکیه گاهی برای اقتصاد باشند و واقعیت آن است که سازمان تأمین اجتماعی به واسطه نقشی که در شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی دارد نهاد اقتصادی بسیار بزرگی محسوب می شود و بنظر من صندوق های بیمه ای موتور توسعه کشور می باشند.

وی تصریح کرد: به واسطه همین فعالیت های اقتصادی است که این سازمان نقشی بزرگ در اقتصاد مقاومتی پیدا می کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بسیاری از تفکرات لیبرالی نفی اقتصاد صندوق ها را در نظر گرفته اند و متاسفانه تفکری ایجاد شده که فعالیت اقتصادی این صندوق ها را نمی بینند.

ربیعی تشریح کرد: به این ترتیب، آشکارا می توان ادعا کرد که تحقق اقتصاد مقاومتی، تولیدمحور شدن و حرکت به سوی توسعه پایدار، باید با مشارکت صندوق های بیمه ای محقق می شود.

وی گفت: قوانین تأمین اجتماعی می توانند بر تشویق به سرمایه گذاری یا ممانعت از سرمایه گذاری سهم داشته باشند. می توان با جدیت گفت که بازنگری در قوانین و تنظیمات تأمین اجتماعی برای خروج از رکود تورمی ضرورت دارد و این موضوعی است که تاکنون به آن توجه کافی مبذول نشده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ایجاد مصارف جدید و فشار آوردن بر منابع این سازمان کار ساده ای است، اما از پس این تعهدات برآمدن بسیار دشوار است و می تواند در سالیان آینده کشور را با بحران هایی مواجه کند.

ربیعی با بیان اینکه باید درخصوص منابع سازمان تأمین اجتماعی و تصویب هر قانون یا داشتن هر مطالبه ای درباره این سازمان، بسیار محتاط عمل کرد، گفت: باید مواظب بود که این سازمان اسیر کوتاه مدت نگری نشود، احیای مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی هرچه زودتر عملیاتی شود.

وی افزود: مقوله ای به پیچیدگی تأمین اجتماعی، نیازمند دانش محور شدن است، به شدت نیازمند تولید دانش و بالاخص مطالعات مقایسه ای درخصوص نظام های تأمین اجتماعی در دنیا هستیم، باید نقاط قوت و ضعف نظام های تأمین اجتماعی در دنیا را بشناسیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه متأسفانه در دولت قبل مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی که مغز متفکر بود تعطیل شد، گفت: بخش عمده ادبیات و دانش درباره تأمین اجتماعی در این مؤسسه تولید شده که متاسفانه تعطیل شد و ما بزودی آن را راه اندازی می کنیم.

وی اظهار داشت: من همین جا از مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی می خواهم که مصوبه هیات امنای سازمان درخصوص احیای مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی را هرچه زودتر عملیاتی کند، تا در شرایطی که برای مواجهه با مشکلات تأمین اجتماعی به دانش تخصصی نیازمندیم، این مؤسسه بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند.

ربیعی در پایان از سازمان تأمین اجتماعی برای نقشی که در زمینه پرداخت مطالبات داروخانه ها و مراکز درمانی، تأمین منابع مالی مربوط به تأمین دارو، سرمایه گذاری در زمینه تولیدات دارویی و سایر کالاها، ایجاد امنیت اجتماعی و سالم سازی سازمان و بکارگیری افراد سالم و کارآمد داشت، تشکر کرد.

وی همچنین شفافیت و پاسخگویی را از الزامات عملکردی برشمرد و گفت: ما در حال مطالعه در خصوص چگونگی افزایش نظارت شرکای اجتماعی هستیم و در این راستا از همه رسانه ها می خواهم به عنوان ناظر ما عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.