پنجشنبه، ۱۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۸

مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 835 نفر از بانوان استان اخون هداء کردند که این رقم نسبت…

مدیرکل انتقال خون استان قزوین گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 835 نفر از بانوان استان اخون هداء کردند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1.2 درصد رشد داشته‌ است.

علی اکبر کیانی مدیرکل انتقال خون استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه قزوین، اظهار کرد: در 5 ماهه ابتدای سال جاری 18 هزار و 80 نفر برای اهداء خون مراجعه کردند که از این تعداد 13 هزار و 442 نفر موفق به اهداء خون شدند که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 6.7 درصد رشد داشته‌ است.

وی در ادامه گفت: مراکز درمانی استان با مصرف 9 هزار و 242 واحد خون نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.9 درصد افزایش مصرف داشته‌اند.

کیانی خبر داد: استان قزوین توانست در اهداء خون بانوان در مدت مشابه سال گذشته رتبه اول را کسب کند.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: با توجه به استقبال اهداکنندگان خون استان قزوین علاوه بر تامین نیاز صد در صدی مراکز درمانی 2 هزار و 659 واحد خون به استان‌های گیلان و تهران ارسال کرده است.

وی اضافه کرد: انتقال خون استان قزوین در تلاش است با مکان یابی پایگاه‌های انتقال خون را در سایر مراکز شهرستان‌ها به صورت مستقر برپا کند و هم اکنون در شهرستان تاکستان مرکز ثابت خون‌گیری وجود دارد.

این مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان قزوین خون به صورت کامل تامین می‌شود و از سیاست‌های کلی خون گیری کشور پیروی می‌کند باید امکان خون گیری، تجهیزات و منابع نیروی انسانی نیز در آن مطرح شود.

به گفته‌ی وی« برای شهرستان‌های بویین زهرا، تاکستان، آوج و آبیک زمینی در راستای ساخت سازمان انتقال خون در نظر گرفته شده است.»

کیانی تصریح کرد: قیمت هر واحد خون 150 هزار تومان برآورد می‌شود در صورتی که خون به صورت رایگان در اختیار مراکز درمانی قرار می‌گیرد به طوری که بابت هر خون اهدایی هیچ گونه وجهی از بیماران دریافت نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان انتقال خون با هدف کمک به بیماران و نیازمندان فرآورده‌های خونی را تهیه و تامین می‌کند چراکه خون بهترین سرمایه‌ای است که به طریق ناشناس به فرد دیگری اهداء می‌شود.

به گفته مدیرکل انتقال خون استان قزوین، شهروندان می‌توانند با کمک و توجه به سازمان انتقال خون در جهت ارتقاء کمی و کیفی و ارائه خدمات به اهداء کنندگان و بیماران نیازمند در این امر خداپسندانه سهیم باشند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *