پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۱:۰۴

شهید رحمان استکی سوم اردیبهشت ماه سال 1339 در یک خانواده مذهبی در شهرکرد به دنیا آمد و پس از دیپلم و اتمام…

شهید رحمان استکی سوم اردیبهشت ماه سال 1339 در یک خانواده مذهبی در شهرکرد به دنیا آمد و پس از دیپلم و اتمام خدمت سربازی در سال 1351 به شغل آموزگاری مشغول شد و بعد از یک سال برای آشنایی با جریانات مبارزاتی به تهران هجرت کرد .

در سال 1353 شهید استکی وارد دانشگاه شد و در همین ایام در جلسات درس علامه محمدتقی جعفری و جلسات مخفی درس شهید مظلوم دکتر بهشتی شرکت می کرد و در سال 57 در رشته علوم تربیتی فارغ التحصیل شد .

با اوج گیری مبارزات ملت ایران شهید استکی به زادگاهش شهرکرد بازگشت و مدیریت و سازماندهی اکثر راهپیمایی ها و تظاهرات شهر را بر عهده داشت.

در اوج مبارزات که دانش آموزان مدارس شهرکرد برای نشان دادن خشم و نفرت از رژیم پهلوی به خیابان ها می ریختند و دست به تظاهرات می زدند، مدیر کل وقت اداره آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری در گزارشی عامل تحریک دانش آموزان را ˈرحمان استکیˈ که دبیر یکی از مدارس شهرکرد بود، معرفی کرد.

شهید استکی به علت شناخت عمیق از مبانی اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم توانست گروه زیادی ازدانش آموزان را با شرکت دادن در جلسات مخفی به صحنه مبارزه علیه رژیم ستم شاهی بکشاند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی شهید استکی که از فقدان تشکیلات منسجم اسلامی و عدم تشکل نیروهای مبارز مسلمان رنج می برد در فکر چاره افتاد.

با اعلام تأسیس حزب جمهوری اسلامی پس از تحقیق و با توجه به شناخت قبلی که از استادانی همچون شهیدان بهشتی و باهنر داشت، مقدمات تأسیس دفتر حزب جمهوری اسلامی را در شهرکرد فراهم کرد.

پس از مدتی که خود در حزب جمهوری اسلامی فعالیت کرد به عنوان معاون آموزش و سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری انتخاب شد.

این شهید بزرگوار هفتم تیرماه سال 1360در تهران براثرانفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی توسط سازمان منافقین به شهادت رسید.

خانواده شهید رحمان استکی دو شهید دیگر نیز به نظام و انقلاب تقدیم کرده است، شهید ˈحمید استکیˈ که در 16 اسفندماه سال 1362در عملیات خیبر به شهادت رسید و شهید ˈمجتبی استکیˈ در یکم دی ماه 1360در چهارراه خواجه ربیع در مشهد مقدس مورد سوء قصد عوامل سازمان منافقین قرار گرفت و براثر اصابت ترکش نارنجک به شهادت رسید.

7360/558/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.