جمعه، ۱۵ مرداد ۹۵ - ۱۰:۱۱
نقشه نیروی گرانش زمین

ردیابی نیروی گرانش زمین در نقشه های جدید هوایی موضوعی است که توسط گروه ژئودزی استرالیا غربی در دانشگاه کورتین ارائه شده است.گرانش…

ردیابی نیروی گرانش زمین در نقشه های جدید هوایی موضوعی است که توسط گروه ژئودزی استرالیا غربی در دانشگاه کورتین ارائه شده است.گرانش زمین مهم‌ترین نیرو در تاریخ بشر محسوب می شود. به واسطه نیروی گرانش ما شب ها در بستر خواب خود باقی می مانیم، پس از هر بار پرش و گام بلند به سمت زمین باز می گردیم، خانه ها و آسمانخراش های ما سر جای خود باقی می مانند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

نیروی گرانش پیوندی نامرئی است که کل جهان ما را یکپارچه و در کنار هم نگه می دارد. اما همچنان اندازه گیری دقیق گرانش سیاره زمین دشوار است و دانشمندان و پژوهشگران نیز در حال تحقیق و بررسی بر روی این موضوع خاصی از علم فیزیک هستند.

در حالی کلی همه ما درباره این موضوع که نیروی گرانش زمین در ابعاد خودش چقدر قدرتمند است آگاهی کاملی داریم  اما نیروی سیاره ما در یک نقطه از جهان نسبت به نقطه ای دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است.

برخی از بهترین نقشه های گرانش سیاره زمین توسط گروه ژئودزی استرالیا غربی در دانشگاه کورتین ارائه شده اند. ژئودزی مطالعه ریاضی شکل و ویژگی های سیاره زمین است. این گروه داده های ماهواره ها و مشاهده زمینی را با یکدیگر ترکیب کرده تا نقشه هایی با بالاترین وضوح از گرانش زمین که تاکنون تولید شده اند را خلق کنند. نتیجه این تلاش نقشه های گرانش محلی شش قاره سیاره زمین بوده است.

بنابراین در ادامه نگاهی به این نقشه ها خواهیم داشت. مناطق آبی رنگ دارای کمترین میزان نیروی گرانش هستند، در شرایطی که مناطق قرمز رنگ بیشترین میزان گرانش را دارند.

نقشه نیروی گرانش زمین

در نقشه پیش رو آمریکا جنوبی قابل مشاهده است که در آن نیروی گرانش عظیم رشته کوه آند و ارتفاعات در شرق قابل مشاهده هستند و در مقابل، گرانش کم در مناطق مسطح‌تر غرب برزیل دیده می شود.

نقشه نیروی گرانش زمین

نیروی گرانش زمین در اروپا نیز دارای ردپای بیشتری است اگرچه بار دیگر در رشته کوه آلپ نیروی گرانش قوی‌تر آشکار است، استرالیا دارای ردپای نیروی گرانش کمتری است و گرانش قوی‌تر در اندونزی و پاپوآ گینه نو به سمت شمال دیده می شود.

نقشه نیروی گرانش زمین

در آمریکای شمالی نیز نیروی گرانش زمین ویژگی جغرافیایی اصلی این منطقه یعنی رشته کوه راکی و ناهمواری های غرب را در بیشترین میزان خود نشان می دهد.

نقشه نیروی گرانش زمین

آفریقا دارای نقشه پیچیده‌تری است. نیروی گرانش بیشتر در جنوب، شمال و غرب قابل مشاهده است و ترکیبی از گرانش زیاد و کم در شرق و بخش مرکزی دیده می شود .

نقشه نیروی گرانش زمین

دراین میان  نقشه آسیا تا حدودی زیادی ناقص است اما نیروی گرانش زمین قوی به ویژه در منطقه رشته کوه هیمالیا به طور آشکار قابل مشاهده است.

منبع : techinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.