پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۵۴

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران نوشت: «با توجه به بهبود چشم‌انداز پیشِ‌رو به‌ویژه از ناحیه محیط خارجی…

صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین ارزیابی خود از وضعیت اقتصادی ایران نوشت: «با توجه به بهبود چشم‌انداز پیشِ‌رو به‌ویژه از ناحیه محیط خارجی و نیروی محرکه حاصل از کاهش ارزش ریال در گذشته انتظار می‌رود اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۴ به رشد برسد.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود موسوم به «گزارش چشم‌انداز اقتصاد منطقه‌ای، خاورمیانه و آسیای مرکزی» به وضعیت اقتصادی ایران اشاره کرده و از بازگشت رشد به اقتصاد ایران در سال 2014 خبر داده است.

بر اساس این گزارش تولید نفت و گاز ایران در این سال نیز وضعیت باثباتی خواهد داشت. این نهاد بین‌المللی پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی ایران در سال 2014 را تغییر نداده و همچنان معتقد است اقتصاد ایران در این سال 5/1 درصد رشد می‌کند. رشد اقتصادی ایران در سال 2013 به منفی 7/1 درصد رسیده بود.

نرخ تورم ایران نیز که در سال گذشته 2/35 درصد بوده است در سال جاری به 23 درصد کاهش خواهد یافت که مسوولان اقتصادی کشور نیز وعده داده‌اند نرخ تورم تا پایان امسال در محدوده 25 درصدی قرار گیرد.

این گزارش تراز حساب‌های جاری ایران در سال 2013 را معادل 1/8 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد و پیش‌بینی کرده است این رقم در سال جاری به 2/5 درصد برسد.

به‌اعتقاد صندوق بین‌المللی پول، تراز مالی ایران در سال جاری نیز همچون سال گذشته منفی خواهد بود. تراز مالی ایران سال گذشته معادل منفی 2/2 درصد تولید ناخالص داخلی بود که انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به منفی 5/2 درصد برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.