چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۳ - ۰۷:۳۶

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری در…

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی معاون اول قوه قضائیه و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری در دیدار با مدیران اوقاف استان با ابراز خرسندی از  موفقیت اوقاف خراسان جنوبی در ارزیابیهای صورت گرفته گفت: وقف در دین مبین اسلام از اهمیت بالایی برخوردار است و ما می بینیم حضرت علی(ع) که از اولین واقفین جهان اسلام است، درختها و باغهایی را آباد می کردند و آنرا وقف افراد مستمند و … می نمودند و آن حضرت از بزرگترین تولیدکننده و کمترین مصرف کننده به شمار می رود.

معاون اول قوه قضائیه گفت: رشد موقوفات در سالهای اخیر و اعتماد مردم به مجموعه اوقاف خود نیاز به تامل دارد و وقتی انسان این موضوع را تحلیل می کند  به این می رسد که  نتیجه این موفقیتها عمل به وقف و اجرای صحیح  نیات واقفین و عملکرد صحیح مسئولان  اوقاف است.

حجت الاسلام رئیسی افزود: حضور روحانیون در رأس ادارات اوقاف یک کار مثبت و ارزشمندی است که اتفاق افتاده چرا که وقف از مسائل فقهی و شرعی است و روحانیون ارجمند نسبت به این امر آگاهی بیشتری دارند.

نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری  گفت: مبانی و مسائل شرعی که در وقف حاکم است خیلی مهم است و اینکه مردم آثار وقف را ببیند و  مشاهده کنند دارد کار انجام می شود تاثیر بسزایی در  احیاء موقوفات دارد.

رئیسی گفت: در مورد مسائل حقوقی و رسیدگی به پرونده های حقوقی موقوفات بایستی با مجموعه دستگاه قضایی استان نشستهایی انجام شود تا نتایج مثبتی برای احیای وقف داشته باشد.

وی در پایان از خدمات و جدیت حجت الاسلام والمسلمین گرایلی مدیر کل اوقاف استان که با جدیت و مدیریت باعث افتخار آفرینی استان خراسان جنوبی شد تقدیر و تشکر کرد و این موفقیت را سهم تمام مردم استان خراسان جنوبی دانست.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام گرایلی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با بیان گزارش عملکرد اوقاف خراسان جنوبی و بیان آمار و اطلاعات تعداد موقوفات، بقاع متبرکه و امامزادگان استان پرداخت.

وی گفت: امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی و هدایت مراجع و علما به ویژه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و مدیریت جهادی نماینده ولی فقیه در سازمان، اوقاف به یکی از برنامه محور ترین سازمانهای سطح کشور تبدیل شده است.

حجت الاسلام گرایلی گفت: در سه سال اخیر 1268 سند مالکیت موقوفات اخذ شده و طرح های فرهنگی آرامش بهاری، نشاط معنوی در تابستان، طرح تربیت حافظان قرآن کریم  و…در جهت تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی در امامزادگان انجام می پذیرد.

و ی با اشاره به بروز رسانی اجارات رقبات موقوفات گفت:  تمام وقفنامه ها در سامانه جامع وارد شده که علیرغم بازنویسی نیات وموقوفات در 6 مرحله توسط کارشناسان خبره مورد بررسی و تایید قرار می گیرد تا خدای ناکرده خلاف نیات واقفین اجرا نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.