چهارشنبه، ۱۱ تیر ۹۳ - ۰۹:۵۵

براساس آمارهای منتشر شده از دولت چین واردات نفت خام چین از ایران در ماه می با افزایش قابل توجه به دومین رکورد…

براساس آمارهای منتشر شده از دولت چین واردات نفت خام چین از ایران در ماه می با افزایش قابل توجه به دومین رکورد افزایش خود رسیده است.

به گزارش ایسنا، چین بزرگترین خریدار نفت خام ایران پس ازکاهش تحریم‌های اعمال شده علیه ایران به دنبال برنامه‌ هسته‌ای،‌ واردات خود را افزایش داده است.

باتوجه به ناآرامی‌های عراق و نگرانی‌های بوجود آمده درخصوص توقف و یا کاهش تولید نفت خام این کشور به عنوان دومین تولیدکننده اوپک، توجه برخی از خریداران آسیایی به سمت ایران به عنوان یک تولیدکننده با ثبات جذب شده است.

در صورتی که عراق نتواند آرامش را دراین کشور برقرار کند و تولید روزانه سه میلیون بشکه‌ای این کشور با خطر روبرو شود ایران می‌تواند این کاهش تولید را علی الخصوص برای چین جبران کند چرا که حدود نیمی از نفت خام عراق به چین صادر می‌شود.

براساس این آمارها ماه گذشته بزرگترین خریداران نفت ایران از جمله چین، هند، ژاپن و کره جنوبی مجموعا 1.26 میلیون بشکه در هر روز از ایران نفت خام وارد کرده‌اند که این میزان هشت درصد بیشتر از این واردات در زمان مشابه در سال گذشته است.

در پنج ماه نخست سال جاری این واردات روزانه 1.25 میلیون بشکه در روز بوده است که 25.3 درصد بیشتر از یک سال گذشته است و این افزایش صادرات نفت ایران را به بیش از یک میلیون بشکه در روز رسانده که بیش از میزان توافق شش ماه با طرف غربی تا بیستم جولای است. تاکنون هیچ نشانه‌ای از عکس‌العمل آمریکا و تا زمان رسیدن به توافق جامع دیده شده اما نشانه‌هایی از بهبود روابط دو طرف ازجمله در مورد موضع گیری در بحران عراق به چشم می خورد.

کارشناسان صنعت نفت در آسیا معتقدند که ناآرامی‌ها در عراق که نگرانی‌های ناشی از احتمال کاهش تولید را افزایش داده است موجب توجه برخی از کشورهای واردکننده نفت خام به ایران به عنوان کشوری با ثبات بیشتر می شود.

باوجود این که تحریم‌های غربی اعمال شده از سال 2012، صادرات نفت خام ایران و روابط تجاری بین المللی را محدود کرده است اما پس از مذاکرات ماه نوامبر سال گذشته ایران وغرب و کاهش فعالیت هسته‌ای ایران تاکنون این تحریم‌ها کاهش یافته و صادرات نفت ایران افزایش یافته است.

واردات نفت خام کشورهای آسیایی از ماه ژانویه به بیش از روزانه 1.1 میلیون بشکه رسیده و واردات نفت خام چین از ایران در ماه می نسبت به یک سال گذشته 36 درصد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.