سه شنبه، ۱۱ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۲

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: با وجود محدودیت‌های منابع میزان صادرات تعاونی‌های استان در سال گذشته نسبت به…

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: با وجود محدودیت‌های منابع میزان صادرات تعاونی‌های استان در سال گذشته نسبت به سال قبل از 17 میلیون دلار به 47 میلیون دلار ارتقا یافته بدین معنا که 270 درصد رشد داشته است.

به گزارش خبرنگاری اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه اصفهان، غلامعلی قادری امروز (سه‌شنبه) 11 شهریور در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح متمرکز 96 طرح تعاونی هم‌زمان با هفته دولت در استان اصفهان اظهار کرد: در سال گذشته 270 عنوان برنامه با سرفصل‌های مختلف از سوی وزارت تعاون به اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ابلاغ شد که خوشبختانه 267 عنوان یعنی 99 درصد برنامه‌ها اجرا شدند.

وی به فعالیت حوزه تعاون اشاره و اظهار کرد: در حوزه تعاون طی سه سال گذشته در سطح کشور به لحاظ تعداد طرح‌های افتتاحی در جایگاه نخست قرار داشتیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در سال جاری 96 طرح تعاونی در گرایش‌های مختلف انجام می‌شود، اضافه کرد: تامین نیاز، صنایع دستی، معدنی، فرش دستباف، خدماتی، عمرانی، صنعتی، کشاورزی و مسکن در دو بخش مسکن مهر و مسکن متعارف اجرا می‌شوند و در این 96 طرح تعاونی پنج هزار و 419 نفر عضو هستند.

قادری با بیان اینکه در 96 طرح تعاونی 8077 فرصت شغلی ایجاد شده است، افزود: برای این تعداد فرصت شغلی 2900 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که 1890 میلیارد آورده اعضا برابر با 65 درصد و 1000 میلیارد ریال از تسهیلات بانکی برابر با 35 درصد استفاده شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در استان بالغ بر 32 هزار واحد مسکونی مهر وجود دارد، خاطرنشان کرد: تا پایان سال گذشته تعداد 18 هزار و 116 واحد مسکونی واگذار شده و در ایام هفته تعاون سال جاری نیز 4372 واحد واگذار خواهد شد.

قادری با بیان اینکه 10 هزار واحد مسکونی دیگر باقی مانده است که امیدواریم بخش عمده آن تا پایان سال و یا سال آینده واگذار شود و پروژه تعاونی‌های مسکن مهر بسته شود، ادامه داد: در این حوزه بالغ بر 13650 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.

وی به مسکن متعارف اشاره کرد و گفت: در این حوزه علاوه بر مسکن مهر تعداد 10 هزار و 975 واحد با سرمایه‌گذاری بالغ بر 8000 میلیارد ریال در حال ساخت‌وساز است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان ادامه داد: با وجود محدودیت‌های منابع میزان صادرات تعاونی‌ها در سال گذشته نسبت به سال قبل از 17 میلیون دلار به 47 میلیون دلار ارتقا یافته بدین معنا که 270 درصد رشد داشته است که این آمار نشان‌دهنده توانمندی پتانسیل بخش تعاون است.

قادری با بیان اینکه تعاونی‌ها بیشتر محصولات غیرنفتی را تولید و صادر می‌کنند که منجر به کم شدن اتکای کشور به صادرات نفت می‌شود، خاطرنشان کرد: در پنج ماهه اول سال جاری دو میلیون دلار صادرات داشته‌ایم که البته هنوز برخی اطلاعات واصل نشده و معمولا از شش ماهه دوم شاهد رشد و شکوفایی بیشتری هستیم.

ثبت‌نام 363 شرکت تعاونی در جشنواره تعاونی‌های برتر

وی تنظیم بازار را از دیگر فعالیت‌های اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و ادامه داد: بخش تنظیم بازار با بیش از 500 اتحادیه، تعاونی و صنوف خدماتی وابسته، شبکه عظیمی از توزیع در بازار را برعهده دارد، هم‌چنین مشارکت جدی در توزیع سبد کالا و توزیع بسته‌های حمایت غذایی دولت برای حدود 400 هزار نفر از مستمری بگیران کمیته امداد و سازمان بهزیستی استان، توزیع کالا و خدمات در بین کارمندان دولت، کارگران و شرکت‌ها و کارخانجات توسط این بخش انجام می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در سال جاری 363 شرکت تعاونی واجد شرایط، در سایت جشنواره تعاونی‌های برتر ثبت‌نام کردند، اضافه کرد: 34 تعاونی برگزیده شدند که 17 شرکت تعاونی رتبه اول و 17 شرکت تعاونی رتبه دوم را به دست آوردند.

قادری به رونمایی از سند اجرایی توسعه بخش تعاون در استان اشاره و اظهار کرد: این سند به احصا تمام قوانین و مقررات بالا دستی مرتبط با توسعه و تقویت بخش تعاون، مشوق‌های مرتبط با بخش تعاون در ابعاد مختلف و موانع و مشکلات و راهکارهای اجرایی می‌پردازد. کارگروه مشترک اتاق تعاون، اتحادیه‌های تعاونی، تعاونگران و معاون امور تعاون اداره کل تعاون و کار رفاه اجتماعی استان برای این موضوع شکل گرفته است. از استاندار خواستاریم جهت اجرایی شدن، این سند را به دستگاه‌های مرتبط ابلاغ کند.

وی تصریح کرد: افتتاح ساختمان جدید سرپرستی بانک توسعه تعاون در خیابان توحید در 19 شهریور ماه، افتتاح اولین المپیاد کشوری کارکنان بانک توسعه تعاون با حضور 400 پرسنل بانک توسعه تعاون کشور به میزبانی استان اصفهان، افتتاحیه مسابقات کشوری رشته تنیس روی میز بانوان کارگر در 18 شهریور ماه و برگزاری پیاده روی خانوادگی را ازجمله برنامه‌های هفته تعاون است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه کار اصلی و اساسی در بخش روابط کار تنظیم رابطه بین کارگر و کارفرما است، اضافه کرد: در استان اصفهان 49 هیئت تشخیص و حل اختلاف وجود دارد که با حضور 350 نماینده دولت، کارگر و کارفرما مشغول به فعالیت است و سالانه 25 هزار تا 30 هزار دادخواست و یا شکایت که نیازمند رسیدگی هستند به این هیئت‌ها ارسال می‌شود.

قادری با بیان اینکه تلاش در جهت افزایش آرا سازشی با برقراری تعامل با کارگر و کارفرما طبق نتایج دریافت شده 30 درصد بوده است، افزود: نتیجه آرا سازشی زمان دادرسی را کوتاه، موانع و مشکلات را برطرف می‌کند، تکلیف طرفین سریعا مشخص می‌شود.

سامان‌دهی نمایندگی‌ها و وکلا با گذراندن آزمون

وی به سامان‌دهی نمایندگی‌ها و وکلا اشاره و اظهار کرد: متاسفانه برخی افراد به عنوان دلال و با اخذ نمایندگی از کارگر و کارفرما و با هدف سودجویانه مشکلاتی در فرآیند رسیدگی ایجاد می‌کنند که در این خصوص چند اقدام ضروری است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان خاطرنشان کرد: این افراد مکلف شدند وکالت رسمی و محضری ارایه کنند، از طریق پیگیری‌های مستمر وزارت خانه، آیین نامه مشاوران روابط کار تدوین شده است و افراد الزاما باید در آن آزمون شرکت کرده و گزینش شوند، هم چنین با هماهنگی اداره کل امور مالیاتی استان و به استناد قانون مالیات‌های مستقیم تمام افراد باید مالیات حق الوکاله دریافتی مذکوررا پرداخت کنند.

قادری توجه به مسایل ایمنی و حفاظت و بهداشت کار در واحدهای تولیدی را مهم عنوان کرد و گفت: از هفته دولت سال گذشته تا هفته دولت سال جاری 27 هزار و 296 مورد بازرسی انجام شده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته پنج درصد افزایش داشته است.

افزایش 3.9 درصدی حوادث ناشی کار

وی با بیان اینکه بررسی حوادث ناشی کار از هفته دولت سال گذشته تا کنون نسبت به مدت مشابه 3.9 درصد افزایش داشته است، خاطر نشان کرد: تعداد حوادث منجر به فوت 61 فقره بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 14 درصد کاهش یافته است.

مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تعداد حوادث منجر به قطع عضو را 177 مورد اعلام کرد و گفت: این میزان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته چهار درصد کاهش یافته است.

بررسی 277 پرونده متقاضی گواهینامه صلاحیت ایمنی

قادری یکی از اقدامات انجام شده در سال گذشته در حوزه ایمنی محیط کار را صدور گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاران دانست و افزود: پرونده 277 متقاضی گواهی نامه صلاحیت ایمنی در حال بررسی است و تعداد 75 گواهینامه اصلی و 63 گواهی نامه موقت صادر شده است.

وی به برقراری مقرری بیمه بیکاری 17668 نفر و معرفی به سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: 1345 نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری به سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان جهت کسب مهارت‌های لازم برای اشتغال مجدد معرفی شدند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به رصد واحدهای تولیدی و پایداری مشاغل اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته 178 جلسه کمیته استانی با هدف حمایت از واحدهای مشکل دار برگزار و تعداد 131 واحد مشکل دار شناسایی و رصد واحدهای بحرانی و کمک به 289 واحد تولیدی و بنگاه انجام شد.

قادری با اشاره به تشکل‌های کارگروهی و کار فرمایی خاطرنشان کرد: 124 تشکل کارفرمایی و بالغ بر 400 تشکل کارگری در استان اصفهان در قالب انجمن‌های صنفی و شوراهای اسلامی فعالیت دارند که در سال اخیر برگزاری مجامع، انتخابات و ثبت آن‌ها انجام شده است.

صدور 30 هزار مجوز مشاغل خانگی

وی خاطرنشان کرد: از هفته دولت سال گذشته تا سال جاری بیش از 3500 نفر ساعت آموزش قانون کار و ایمنی در محیط کار برای جامعه هدف توسط گروه تحقیقات و تعلیمات حفاظت و بهداشت کار استان انجام شده است.

مدیر کل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان به حوزه اشتغال و کار آفرینی اشاره کرد و ادامه داد: در سال گذشته جمعا 86 جلسه کارگروه اشتغال و کمیته‌های مرتبط به آن تشکیل که در نهایت منجر به 547 مصوبه شد.

قادری با بیان اینکه از هفته دولت سال گذشته تا هفته دولت سال جاری بالغ بر 30 هزار مجوز مشاغل خانگی صادر شده است، افزود: از این تعداد 23590 طرح به مبلغ حدود 100 میلیارد تومان جهت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به بانک‌ها معرفی شدند و بالغ بر 12 هزار طرح به مبلغ 50 میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

ایجاد 24 دفتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجه در استان

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان تصریح کرد: از سال گذشته تا کنون در راستای حمایت از طرح‌های خود اشتغالی و کسب و کار خرد 16400 طرح به مبلغ 146 میلیارد تومان جهت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه به بانک‌های عامل معرفی که 9200 طرح از آنها به مبلغ 84 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه دریافت کردند.

قادری به دفاتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجی اشاره و اظهار کرد: تشکیل و ایجاد 24 دفتر کفالت، اقامت و اشتغال اتباع خارجه در استان و عدم مراجعه اتباع خارجی به صورت غیرمستقیم به دستگاه‌های دولتی و انجام کارهای مربوط به آنها به صورت متمرکز در این دفاتر انجام می‌شود.

فعالیت 40 مرکز کاریابی در استان اصفهان

وی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته تا زمان حاضر این دفاتر بالغ بر یک صد میلیارد ریال به عنوان حقوق دولتی به حساب خزانه در جهت کمک به دولت واریز کرده‌اند، خاطرنشان کرد: صدور و تمدید 37294 کارت موقت کار برای اتباع افغانی دارای گذرنامه، اقامت در مشاغل مجاز و 5399 مورد بازرسی از محل اشتغال اتباع خارجی و شناسایی و تعیین تکلیف 2335 نفر اتباع خارجی غیرمجاز از فعالیت‌های این دفاتر است.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه ایجاد انجمن صنفی دفاتر کاریابی و مشاوره شغلی در مرکز استان برای 40 مرکز کاریابی در استان توسط دفاتر کاریابی انجام شده است، گفت: ثبت‌نام 54879 نفر جوینده کار توسط کاریابی‌های غیر دولتی که 71 درصد مرد و 29 درصد زن بوده‌اند و معرفی 54879 جوینده کار برای 58354 فرصت شغلی پیشنهادی از جمله فعالیت‌های این دفاتر است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *