سه شنبه، ۰۱ تیر ۹۵ - ۰۳:۰۲
سیاره فراخورشیدی K۲-۳۳b

رصد جوانترین سیاره فراخورشیدی K۲-۳۳b در حالی توسط تلسکوپ فضایی «کپلر» ناسا انجام شده است که ایت تلسکوپ فضایی در تازه ترین رصد…

رصد جوانترین سیاره فراخورشیدی K۲-۳۳b در حالی توسط تلسکوپ فضایی «کپلر» ناسا انجام شده است که ایت تلسکوپ فضایی در تازه ترین رصد خود موفق به شکار سیاره ای به اندازه کمی بزرگ تر از سیاره نپتون با فاصله ۵۰۰ میلیون سال نوری با زمین شده است که انتظار می رود به عنوان جوان ترین سیاره فراخورشیدی باشد که تاکنون رصد شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

 این سیاره جدید K۲-۳۳b نام دارد و اخترشناسان به هنگام رصد آن متوجه شدند که هر ۵ روز یکبار به دور ستاره اطراف خود حرکت می کند. عمر ستاره این سیاره فراخورشیدی ۵ تا ۱۰ میلیون سال است و انتظار می رود که عمر این سیاره نیز به همان اندازه باشد که بطرز قابل توجهی در مقایس کیهانی جوان است.

 مدار سیاره K۲-۳۳b تنها پنج روز زمینی است که این یعنی فاصله سیاره فراخورشیدی جوان بسیار با ستاره خود نزدیک است و تقریبا ۱۰ برابر نزدیک تر از نسبت فاصله عطارد به خورشید است.

سیاره فراخورشیدی K۲-۳۳b

مدار سیاره فراخورشیدی K۲-۳۳b

بر اساس محاسبات محققین موسسه فناوری «کالیفرنیا» آمریکا عمر زمین تقریبا ۴.۵ میلیارد سال است که می توان گفت سیاره  K۲-۳۳b بسیار جوان است و به عنوان یک نوزاد در عمر کیهانی محسوب می شود.

فاصله نزدیک این سیاره فراخورشیدی موجب حیرت اخترشناسان شده است و برای آن دو نظریه وجود دارد، نخست اینکه در همان مکان متولد شده یا اینکه در طول چندین هزار سال به این نقطه کشیده شده است اما انتظار می رود که از ابتدا در همان مکان متولد شده باشد.

منبع: astronomynow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *