جمعه، ۱۷ دی ۹۵ - ۰۶:۵۸
رصد ۴ قمر سیاره مشتری

رصد ۴ قمر سیاره مشتری در آسمان بامداد شنبه ۱۸ دی ۹۵  در حالی امکان پذیر خواهد بود که بامداد شنبه تا پیش…

رصد ۴ قمر سیاره مشتری در آسمان بامداد شنبه ۱۸ دی ۹۵  در حالی امکان پذیر خواهد بود که بامداد شنبه تا پیش از طلوع خورشید می توان ۳ سیاره مشتری، زحل و عطارد را در آسمان رصد کرد که برای مشاهده بهتر جزئیات می توان از تلسکوپ یا دوربین دوچشمی استفاده کرد. به این ترتیب در صبحگاه ، هجدهم دی ماه (هشتم ژانویه) می توان ۳ سیاره مشتری، زحل و عطارد را رصد کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

رصد ۴ قمر سیاره مشتری آن هم به صورت همزمان اگر چه یکی از زیبایی های آسمان شب برای منجمان و عکاسان نجومی خواهد بود اما یک منجم در این خصوص گفته است که برای رصد دقیق این ۳ سیاره باید از تلسکوپ یا دوربین دوچشمی استفاده کرد، افزود: این رویداد نجومی در ابتدا با طلوع سیاره مشتری در ساعت ۴۰ دقیقه بامداد روز شنبه آغاز می شود.

به گفته این کارشناس نجوم ، رصد ۴ قمر سیاره مشتری همزمان با طلوع سیاره مشتری ، ستاره سماک اعزل نیز طلوع می کند و سیاره مشتری می تواند راهنمای خوبی برای یافتن ستاره سماک اعزل باشد. این ستاره پرنورترین ستاره صورت فلکی خوشه (سنبله) است. قدر مشتری منفی ۲ و قدر ستاره سماک اعزال ۱.۴ است.

جعفری زاده در خصوص رصد ۴ قمر سیاره مشتری خاطر نشان کرد: در این زمان می توان ۴ قمر سیاره مشتری را با دوربین دو چشمی یا تلسکوپ رصد کرد. این قمر ها به صورت ۴ جسم نورانی دیده می شوند و همواره دور سیاره مشتری می چرخند.

البته فراموش نشود که بعد از مشتری که در بامداد روز شنبه طلوع می کند ۲ سیاره زحل و عطارد ۱ ساعت پیش از طلوع خورشید در بالای افق شرقی قرار دارند. زحل ششمین سیاره منظومه شمسی بوده و بعد از مشتری بزرگترین است؛ این سیاره ساعت ۵ و ۲۶ دقیقه طلوع می کند و بعد از آن عطارد در ساعت ۵ و ۵۱ دقیقه طلوع می کند.

با این حال دیدن سیاره زحل با تلسکوپ و یا دوربین دو چشمی بسیار لذت بخش است و دیدن این سیاره با ابزار رصدی و نمای حلقه های آن یکی از پروژه های رصدی است.

بد نیست بدانید که حلقه های زحل بازمانده خرد شدن قمر و یا خرده سنگ  های منظومه شمسی هستند که در بین آنه ا شکافی به نام کاسینی قرار دارد. دیدن این شکاف با ابزار رصدی و بزرگنمایی ۵۰ برابر امکان پذیر است.

[highlight]منبع : mehrnews[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.